Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye
Fullscreen Mode

Megjegyzés:
A gyűjtés helye: A település meghatározása nélkül.
Eredeti forrás: EA 2958, I, 97.
További közlés: Ipolyi Arnold népmesegyűjteménye. (Szerk. KÁLMÁNY Lajos). Magyar Népköltési Gyűjtemény. XIII. Budapest, 1914. 94.
Típusszáma: AaTh 330B

Még világosabban tudná […] egy más monda a pokolba menetet. Hogy az ördögök megijedve egy amolyan pokolbajáró mondahősi személyességtől, a pokol vizén függő lánchidat, um. hirtelen felhúzták, s két ezer esztendeig senkit sem bocsájtottak a pokolba; e szerint is tehát: a pokol körül a víz, melyen át juthatni csak az alvilágba, itt azonban nem hajón, hanem hídon keresztül. Moldvában egy Csangó falu neve Pokolpatak (JERNEY út. 1.202).
S még különösebben akarja egy monda (gy. 240), szinte egy pokolba járó hősről, hogy midőn a pokol pitvarába jön, ott legelöl is a »pokol hét fejű kutyáját, a fenét, um. zsákjába hajtá«, tehát hasonlóan a classicus Kerberos-hoz, nálunk is fen lett volna a pokol és pedig hét fejű kutyájáróli képzet?

MűfajNépmesék / Tündérmesék
GyűjtőVarsányi Pál
MegyeNyitra
Év1846–1858
Adatközlőismeretlen
Rögzítés formájacsak szöveg
Forrás, adományozóA tengeri kisasszony. Ipolyi Arnold kéziratos folklórgyűjteménye egész Magyarországról 1846-1858. (Közreadja Benedek Katalin.) Magyar Népköltészet Tára VI. Budapest, 2006. 205-206.
Rövid URL
ID116582
Módosítás dátuma2019. december 10.

Hibát talált?

Üzenőfal