Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Urak és szolgák

Mind a fiúk, mind a lányok körében ismert labdajáték. A játék megkezdése előtt a gyerekek egymástól kb. 6-7 méterre két párhuzamos vonalat húznak, s a két vonal közti területet egy felezővonallal két térfélre osztják. A játékpálya kijelölése után két egyenlő számú csoportra oszlanak. Az egyik csoportban vannak az „urak“, a másik csoportban vannak a „szolgák“. A két csoport feláll a két térfél záróvonalára.

Ezután kezdődik a játék. Az urak megneveznek maguk közül valakit – általában a legügyesebb gyereket -, akire egy szolga átdobja a labdát. Ha a dobó célt téveszt, illetve ha az úrnak nem sikerül elkapnia a labdát, az átdobást többször megismételik. Az úr feladata a labdával megdobni valakit a szolgák közül. Az átdobás pillanatában a szolgák szétszaladnak. Az úr az elkapott labdával előrefut a felezővonalig, és csak aztán hajít. Akit a labda eltalál, az kiesik a játékból. Az illető úr mindaddig ismételheti a dobást, míg nem hibázik. Sikertelen dobás esetén ő is kiesik a játékból. Ilyenkor a labdát újra a szolgák veszik magukhoz, az urak megint megneveznek maguk közül valakit, s a játék a leírt módon ismétlődik.
Az a csoport győz, amelyikből több marad, illetve amelyiknek sikerül a másikat teljesen felszámolnia. Ha játékot újrakezdik, a két csoport szerepet cserél.

Diószeg, 1971 / Szalay József (12)

KategóriaEszközös játékok / labdajátékok, elkapós
MegyePozsony
TelepülésDiószeg [Sládkovičovo]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1971
AdatközlőSzalay József (12)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-1027
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID89479
Módosítás dátuma2017. március 1.

Hibát talált?

Üzenőfal