Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Négyszemélyes kidobó

Fiúk, lányok körében egyaránt ismert labdajáték. A játékosok a földre kirajzolják a kb.
1 x 5 méter területű pályát, melyet egy felezővonallal bal és jobb térfélre osztanak. Ezután kijelölnek két „kapitányt“ (általában a hangadókat), akik sorsolással egy-egy „katonát“ választanak maguknak. Az előkészületi rész további mozzanataként megegyeznek, hogy „hány
életük“ lesz. A kapitánynak mindig kétszer annyi élete van, mint a katonának. Leggyakrabban ez a szám 5 és 10.
A kapitányok a térfelek előtti részre állnak, katonáik pedig kölcsönösen az ellenfél térfelének végén, a felezővonal két oldalán helyezkednek el.

A játék menete és szabályai a következők: A játékot bármelyik kapitány kezdheti. A kezében tartott labdát – az ellenfél katonáját kicselezve – átdobja saját katonájának. Ha a dobás sikerül, és a játéktársnak sikerül a labdát a levegőben elkapnia – iyenkor a labda „töltve van“ -, megdobhatja vele az ellenfelét. Ha azonban a labda leesik a földre, a katona köteles újra átdobni a kapitánynak, illetve a kapitány a katonájának, s csak azután kerülhet sor egyik vagy másik részről a dobásra. Amelyik katonát sikerül a labdával megdobni, annak „lemegy egy élete“. A labdát mindig az hozza játékba, aki előzőleg dobott. A pályáról kiguruló labdáért csak a kapitányok futhatnak. Amelyikük ügyesebb, az veszi fel a labdát. A kapitány és katonája
között dobált labdát az ellenfél katonája elkaphatja – ez a védekezés mellett egyúttal feladata is, de ha kiejti a kezéből, elveszti egy életét.
Az a katona, amelyiknek már mind az öt élete lement, helyet cserél a kapitányával. A kapitány helyére kerülő katonának már nincs joga megdobni az ellenfél katonáját; feladata csupán annyi, hogy a labdát átdobja a kapitányának, aki végrehajtja a dobást. Ha a térfélben játszó kapitányt tizedszer is találat éri, a játék véget ér.
A játékból az a páros kerül ki győztesen, amelyiknek több élete marad.

Diószeg, 1970 / Csanaky Eleonóra (12), Szamák Eszter (12)

KategóriaEszközös játékok / labdajátékok, elkapós
MegyePozsony
TelepülésDiószeg [Sládkovičovo]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1970
AdatközlőCsanaky Eleonóra (12), Szamák Eszter (12)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-1020
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID89464
Módosítás dátuma2017. március 1.

Hibát talált?

Üzenőfal