Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Kövecseznyi

Fiúk,lányok vegyesen is játsszák, általában a szabadban. A játékhoz öt darab „kőre“ (kavicsra) van szükség. A gyerekek leülnek a földre, s egyikük megkezdi a játékot. Menete a következő pontok szerint történik:

1. A játékos a kezébe veszi a kavicsokat, majd markát szétnyitva egy-két centiméter magasból a földre szórja. Ezután egyet felvesz belőlük, feldobja a magasba (20-25 centiméterre), s a földön fekvő kavicsok közül is gyorsan felkap egyet úgy, hogy még a visszaeső kavicsot is sikerüljön a levegőben elkapnia. Ha ez sikerült neki, az egyik kavicsot átteszi a bal kezébe, esetleg oldalra a földre helyezi. A leírt játékmozzanatot minden kaviccsal megismétli.
2. A játékos újra szétgurítja a kavicsokat, egyet fölemel közülük, és az előző pontban leírt módon elvégzi a dobást. A különbség csupán az, hogy most két-két kavicsot kell felkapnia, illetve félrehelyeznie.
3. A kavicsok szétgurítása után a játékos az első dobásfajtából megismétel egyet, egy kavicsot félretesz, majd mind a három kavicsot felkapja.
4. A játékosnak most már mind a négy kavicsot fel kell kapnia.
5. Tulajdonképpen a játék befejező része. A játékos kezébe veszi mind az öt kavicsot, néhány centiméter magasságra enyhén feldobja, majd hirtelen mozdulattal megfordítja a kezét úgy, hogy a kavicsok kimerevített kézfejére hulljanak vissza. Ahány kavics marad a kézfején, a játékos annyi „iskoláro” tesz szert. A kézfejjel felfogott kavicsokat másik kezükkel egyszerűen csak leszedik vagy legurítják.

Akinek egyfolytában sikerül végigmennie a leírt dobásfajtákon, az folytatólagosan elölről kezdheti a játékot, s az elért iskolákat mindig összeadja. Ha azonban elrontja a dobást, a kavicsokat át kell adnia a szomszédjának, és várnia kell, míg újra rá nem kerül a sor. Ilyen esetben a befejezetlen öt dobás-, illetve kapásfajtát elölről kell kezdenie.
Akinek a legtöbb iskolát sikerül összegyűjtenie, az győz.

Nemeskosút, 1970 / Plancsík Ilona (12), Susla Hilda (12)

KategóriaEszközös játékok / eszközös ügyességi játékok, más eszközökkel
MegyePozsony
TelepülésNemeskosút, Kosút [Košúty]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1970
AdatközlőPlancsík Ilona (12), Susla Hilda (12)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-1069
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID88881
Módosítás dátuma2017. február 15.

Hibát talált?

Üzenőfal