Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Igazi (gyarapodó) bújósdi

Ritkábban „kiverő“-nek is nevezik. A szabadban játsszák, ahol alkalom nyílik búvóhelykeresésre.
A játék az első „kereső“ kiválasztásával kezdődik. Ez kisebb számú játékosok esetén úgy történik, hogy a gyerekek körbe állnak, és jobb lábukat előre helyezik. Ha a játékban sokan vesznek részt, akkor leggyakrabban egyszerűen csak kört alkotnak. Ezután valamelyikük elvégzi a „kiszámolást“. Ez abból áll, hogy a kiszámoló játékos az óramutató járásának irányában saját magán kezdve egytől húszig számol. A huszadik számot megtoldja még egy huszonegyedikkel, ennek a neve „blúz“. Tehát: Egy, kettő… húsz, blúz! Akire a blúz jut, az a kereső.
Egy másik változata a kereső kisorsolásának az, amikor a kiszámolást tovább folytatják addig, míg a körből csak egy játékos marad, a kereső. Az első kiszámolást követő további kiszámolásoknál a számolást mindig a kiesett játékos bal oldali szomszédján kezdik.
Ezután kezdődik a játék fő része. A kereső egy meghatározott helyen a többieknek hátat fordít, s arcát tenyerébe hajtva rendszerint valamilyen szilárd alakzat felé fordul (pl. házfal, fa, kerítés stb. felé), majd a megegyezés szerint egyesével ötvenig, vagy tízesével ezerig hangosan számol. Közben a többiek elbújnak. A számolás befejeztével a kereső elkiáltja magát:
– Aki bújt, aki nem, megyek!
Vagy:
– Aki nem bújt el, vessen magáro!
Vagy:
– Körülöttem nem áll, aki bújt, aki nem, megyek!
Vagy:
– Előttem, hátom mögött, jobbról, balról nem ér!
Ha ezután a kereső a bújók közül valakit megpillant, azt nevén szólítja, majd a kiverőhelyhez futva ezt kiáltja:
– Egy, kettő, három, X. Y., ki vagy verve!
Ezzel az illető játékost „leapacsúta“. Persze az is megtörténhet, hogy a felismert játékos a keresőt megelőzve hamarabb ér a kiverőhelyhez, s ő „apacsúja le“ a keresőt. Ezt egyébként a bújók akkor is megtehetik, ha a kereső nem talál rájuk, illetve nem látja meg őket.
Ha a kereső véletlenül nem a megpillantott bújó nevét kiáltja, és helyette egy másik játékost ver ki, az illető játékos elõjön rejtekhelyéről igazolni a tévedést. Ebben az esetben a játék elölről kezdődik, ugyanazzal a keresővel. Az elbújt játékosokat a következő kiáltással hívják össze:
– Cseréptörés!
A kereső megtévesztésére gyakori eset, hogy a bújók egymás között elcserélik a sapkájukat vagy kiakasztják azt valahová, esetleg még egymás ruhájába is átöltöznek.
A keresőnek, hogy helyét átadhassa másnak, több játékost kell kivernie, mint ahányan őt verik ki. Feles eredménynél marad minden a régiben. Amennyiben azonban ez az arány a keresőnek kedvez, helyét annak adja át, akit elsőnek kivert.
Ha a játék elején a gyerekek megegyeztek abban, hogy az utolsó bújó „brancsot menthet“, akkor a legutoljára maradt bújó szükség esetén még megmentheti az egész csoportot, illetve az elsőnek kivert játékost. Tehát ha az utolsó bújónak sikerül kivernie a keresőt, akkor az a játék ismétlésekor is megmarad keresőnek.

Tallós, 1968 / Kaprinay Anna (14)

VÁLTOZATOK:

A kiverésnél használatos versike változata:
Ipiapacs(os), Piros pipacs(os)!
Vagy csak egyszerűen ezt mondják:
Hoppaszta!

Nádszeg, 1971 / Győri Jolán (14)

Amíg a bújók rejtekhelyet keresnek, a hunyó a következő szöveget mondja:
Ipiapacs komandéra,
Egy, kettő, három… tíz, húsz, harminc… száz,
Gyerekek, fussatok,
Ég a ház! Aki el nem bújik, az lesz a hunyó!

Deáki, 1970 / Bajner Margit (15)

ICSI CSAPAT

Ugyanúgy játsszák, mint a főszövegben közölt változatot.

Jóka, 1971 / Mészáros Nándor (15)

BUJDOSÓ

A hunyó egytől tízig, tízesével százig, majd százasával ezerig számol, s mielőtt a bújók keresésére indulna, ezt kiáltja: Aki nincs elbújva, Köszönjön magánok! A bújók, illetve a hunyó „leütése“ a következő szavakkal történik: Icsi csapat!

Vága, 1971 / Csomor Lívia (14), Horváth Eleonóra (14)

BUJDOCSKA

A számolás befejeztével a hunyó a következő mondattal figyelmezteti a bújókat:
Aki nem bújt el, vessen magáro,
Fótot tegyen a hátáro!

Vagy:
Kiszámútam, amit köllött,
Aki bujt, aki nem, megyek!

A hunyónak mindenkit meg kell keresnie. Akit elsőnek talál meg, az lesz az új hunyó.

Vezekény, 1968 / Hamar Etelka (12)

BÚJÓCSKA

A „sunyó“ százig számol, utána megkérdezi: Mehetek? Tiltakozó válasz esetén tovább számol, ha azonban a játékosok „igent“ kiáltanak, mielőtt keresésükre indulna, még megjegyzi: Appafa körű nem ér. Ez azt jelenti, hogy a „sunyóhely“ körül történő rejtőzködés érvénytelen. Akit a sunyó elsőnek „appáz le“ (pl.: Tibi, appacs!), az lesz az új sunyó. Persze előbb még a többi bújót is le kell appáznia.

Kismácséd, 1970 / Magó Norbert (13)

SUNYÓCSKA

A játék elején meghatározzák, hogy meddig terjedhet a búvóhely (pl. az utolsó fáig, a sorompóig stb.). Ezután kijelölnek egy helyet (villanypóznát, házfalat, fát stb.) az „opacsolásra“. A sunyó százig számol. Ezalatt a többiek búvóhelyet keresnek, elrejtőznek. Mielőtt a sunyó keresésükre indulna, elkiáltja magát: Megyek! Akinek még nem sikerült elbújnia, visszakiálthat: Nem ér! Eb-
ben az esetben a sunyó folytatja tovább a számolást százötvenig. A játékosok kiverése a következő mondattal történik: Zsuzsi (v. más), opacs! Vagy: Opacs, opacs, Zsuzsi (v. más)!

Diószeg, 1970 / Horváth Mária (13)

Az előbbihez kapcsolódó változatok:

Mielőtt a sunyó a bújók kérésésére indulna, a következő szöveget mondja:
Tíz, húsz… száz,
Ég a ház,
Aki nincs elbújva, az lesz!

Esetleg még néhány szabályra is felhívja a figyelmet: Felváltani nem ér! (A mondat a játéknak egy másik variánsára utal, amelyben az utolsó bújó, akinek sikerül a sunyót „leapacsozni“, az elsőnek leapacsozott játékost felcseréltetheti azzal a bújóval, akit a sunyó másodiknak apacsozott le.) Cseréptörés nem ér!

Diószeg, 1970 / Csanaky Eleonóra (12)

A számolás elvégzése után a sunyó még ezt mondja:
Hátam után nem ér, mer rúgok. Megyek!

Tehát a bújók a sunyó közvetlen közelében nem kereshetnek rejtekhelyet.

Diószeg, 1970 / Kuki Vince (12)

HUMPASZTA

A hunyó százig számol, majd így kiált: Aki bújt, aki nem, megyek! A játékosok kiverése a következő szöveggel történik: Humpaszta, humpaszta, humpaszta! Ha a hunyónak túl sokáig
nem sikerül felfedeznie a bújók rejtekhelyét, elkiáltja magát: Hangot! A bújóknak erre valamilyen hangot kell hallatniuk (fütyülnek, a madarak hangját utánozzák, kiáltanak stb.), hogy a keresőnek feladata végzésében bizonyos támpontot adjanak.

Sókszelőce, 1972 / Mandácskó Ágnes (14)

HUPI, HUPI

A kiverés a következő szöveggel történik: Hupi, hupi, hupi! Akit a hunyó utoljára „hupiz le“, az lesz az új kereső.

Sókszelőce, 1972 / Fülöp Ilona (14)

FEKETEPÖCSÉT

A „sunyó“, miután a számolást befejezte, még ezt kiáltja: Aki bújt, aki nem, mögyök, Körülöttem nem áll! A kiverés a következő szöveggel történik: Feketepöcsét, Laci (v. más)!

Nagyfödémes, 1971 / Szőcs Lídia (13)

PACSOLA

A számolás után a hunyó még a következő szöveget kiáltja: Aki nem bújt, nem keresem. Tíz méter a pacsolától! Akit előre (v. utóra) ütök, az lesz a hunyó! Ezután az elrejtőzött játékosok
keresésére indul. Ezek – mint az a mondott szövegből is kitűnik – a hunyóhelytől („pacsolától“) számított tízméteres körzeten belül nem tartózkodhatnak. Akit a hunyó észrevesz, azt a pacsolához futva kiverheti. Kezével néhányszor a kijelölt helyre üt, és ezt kiabálja: Pacsola, pacs, Magdi (v. más)! Ha a hunyó tévesen nevezi meg a megpillantott játékost, vagy ha a megnevezett játékosnak sikerül a kiverésben megelőznie a pacsolától távolabb álló hunyót, nem kerül sor sze-
repcserére. Akinek sikerül a hunyót kiütnie, ismétlés alkalmával már nem lesz hunyó.

Vízkelet, 1971 / Bodri Magda (13), Jeskó Dániel (13), Pavlacska Katalin (13), Prágai Valéria (13)

KategóriaSzellemi játékok / rejtő-kereső játékok, tárgykeresők
MegyePozsony, Nyitra
TelepülésTallós [Tomášikovo], Nádszeg [Trstice], Diószeg [Sládkovičovo], Jóka [Jelka], Vága [Váhovce], Pozsonyvezekény, Vezekény [Vozokany], Kismácséd [Malá Mača], Szelőce [Selice], Vízkelet [Čierny Brod], Deáki [Diakovce]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1968, 1970, 1971, 1972
AdatközlőKaprinay Anna (14), Győri Jolán (14), Bajner Margit (15), Mészáros Nándor (15), Csomor Lívia (14), Horváth Eleonóra (14), Hamar Etelka (12), Magó Norbert (13) , Horváth Mária (13), Csanaky Eleonóra (12) , Kuki Vince (12), Mandácskó Ágnes (14), Fülöp Ilona (14), Szőcs Lídia (13), Bodri Magda (13), Jeskó Dániel (13), Pavlacska Katalin (13), Prágai Valéria (13)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-723
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID87573
Módosítás dátuma2017. január 24.

Hibát talált?

Üzenőfal