Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Hoppon maradt vőlegény

Sorjátékok

Általában a szabadban szokták játszani, fiúk és lányok közösen.
A fiúk a „vőlegények“, a lányok a „menyasszonyok“. A vőlegények eggyel többen vannak, mint a menyasszonyok. Egymással szemben felsorakoznak, majd a lányok – fejüket összedugva – titokban választanak maguknak egy-egy vőlegényt a fiúk közül.
Ezután a fiúk – sorrendjüket felbontva – a leányok elé járulnak.
Mindenki az előtt a leány előtt áll meg, akiről feltételezi, hogy őt választotta. Szépen meghajol, és várja a választ. Ha a leány nemet int a fejével, akkor a fiúnak egy másik helyen kell szerencsét próbálnia, ha azonban a leány igent jelez, egymás kezét megfogva félreállnak a többiektől. Amely párok elsőnek találtak egymásra, azok az „aranypárok“, a második próbálkozásra egymásra találók az „ezüstpárok“, a harmadik próbálkozás után egymásra lelők pedig a „bronzpárok“.
A további párokat nem szokták névvel jelölni.
A játék végén pár nélkül maradó fiú a „hoppon maradt vőlegény“.

Deáki, 1970 / Szabó Mária (13)

VÁLTOZATOK:

A fiúk egymás után lépnek a lányok elé. A sor elején kezdik. A lányok előtt meghajolnak, ami a leánykérést jelképezi. Ha a meghajlásra a leány szintén meghajlással válaszol, akkor megfogják
egymás kezét, és a többiektől kissé félreállnak. Ha azonban a leány a fiú meghajlására tapssal válaszol, ez azt jelenti, hogy a kérő eggyel tovább mehet. Aki a játék végén a fiúk közül pár nélkül marad, azt a többiek megcsipkedik, mert ő a „hoppon maradt vőlegény“.

Nagymácséd, 1971 / Lancz Márta (13), Zsák Anna (13)

LEÁNYKÉRÉS

Fiúk és leányok együtt játsszák. Két csoportra oszlanak. Az egyik csoportban vannak a „kérők“, a másikban pedig – eggyel többen – az eladó leányok. A kérők egymás után mennek a lányok elé, és szótlanul meghajtják magukat. Ha az illető lány is meghajtja magát, az beleegyezést jelent, s ebben az esetben a két játékos mint pár távozik. Ha azonban a lány hátat fordít, a kérő egyedül mehet vissza a helyére. Az az eladó lány, aki nem kellett a kérőnek vagy sokat válogatott, és így pár nélkül maradt, a játék végén büntetésben részesül. A létrejött párok „kaput“ alkotnak, s neki át kell rajta bújnia, de minél gyorsabban, mert közben a többiek a fenekét verik.

Vágkirályfa, 1972 / Vincze Veronika (15)

KategóriaMozgásos játékok / mozgásos ügyességi és erőjátékok
MegyePozsony, Nyitra
TelepülésDeáki [Diakovce], Nagymácséd [Veľká Mača], Vágkirályfa, Királyfa [Kráľová nad Váhom]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1970, 1971, 1972
AdatközlőSzabó Mária (13), Lancz Márta (13), Zsák Anna (13), Vincze Veronika (15)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-686
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID87407
Módosítás dátuma2017. január 19.

Hibát talált?

Üzenőfal