Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Ketten játsszák. Az asztal lapján egymással szemben és egymástól kb. 50-60 centiméterre krétával (v. egyéb módon) kijelölik a két kb. 10-15 centiméter széles „kaput“. A játékhoz mindkét játékosnak szüksége van egy nagyobb gombra; ez a „futballista“. A „labdát“ egy inggomb helyettesíti.

A játékot bármelyik fél kezdheti. Gombját hüvelyk- vagy mutatóujjával rápöccinti a „labdára“ azzal a céllal, hogy az ellenfél kapuján átcsússzon. Ha a gomb (futballista) az ellenfél gombjához ütődik, annak „szabadrúgásra“ van joga. Szabadrúgás esetén a védekező játékos a gombját beteheti a kapuba.
Ha a labda a szélességi vonalon át a játékpályán túlra kerül, a játék megszakítás nélkül folytatódik, hátulról azonban nem szabad a kapura „rúgni“. Ha a hosszúsági vonalon át hagyja el a játékteret, az illető játékos hasonló módon jár el, mint szabadrúgás esetén. Az oldalvonalakat általában nem rajzolják ki, ezeket az asztallap kerülete alkotja.
A játékot az előzetes megállapodástól függően tetszés szerinti ideig játsszák; néha kapucserét is közbeiktatnak. Akinek több „gólt“ sikerül rúgnia, az a győztes.

Diószeg, 1970 / Takács Péter (14)

KategóriaEszközös játékok / eszközös ügyességi játékok, más eszközökkel
MegyePozsony
TelepülésDiószeg [Sládkovičovo]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1970
AdatközlőTakács Péter (14)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-1066
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID89560
Módosítás dátuma2017. március 3.

Hibát talált?

Üzenőfal