Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Ketten szokták játszani. Az alábbi rajz szerint egy papírlapon kijelölik a játékpályát:

A pontok és a csillagok – melyek a két térfélen azonos számban vannak – „fodbalistákot“ jelölnek. A felezővonalra rajzolt téglalapba a játékosok beleírják a nevüket. A játékot bármelyik gyerek kezdheti. Ceruzájának hegyét ráteszi egyik futballistájára, és gyors mozdulattal vonalat húz az ellenfél játékosai felé. A vonal a téglalapon nem haladhat keresztül. Amelyik ponton a vonal átmegy, az a futballista kiesik a játékból. Csillagból csak csillagba szabad „rúgnyi“.
Amelyik játékosnak több futballistája marad, az győz.

Tallós, 1968 / Páleník Edit (14)

VÁLTOZATOK:

LŐDÖZNYI

A felezővonal mind két oldalára egyenlő számban pontokat rajzolnak; a pontok „katonákat” jelölnek. Ezután megegyeznek, hogy ki melyik oldalról fog „lőnyi”. A felezővonal középső
részének két oldalára egymással szemben rajzolnak egy-egy körszeletet vagy téglalapot, s a választott oldalon ebbe beleírják a nevüket. Előfordul az is, hogy nevük helyett ország névvel jelölik a térfél tulajdonosát. Ezután felváltva lődöznek egyik térfélről a másikra. Ez ugyanúgy történik, mint a főszövegben leírt rúgás. Amelyik ponton(katonán) átmegy vagy amelyik pontot érinti a vonal, azt kereszttel jelölik. Ez a katona „meghalt”. Amelyik játékosnak több katonája
marad, az győz.

Tallós, 1968 / Ágh Kornélia (13)

Névváltozat:

KATONÁSDI

Tallós, 1968 / Ágh Emma (14)

LŐDÖZNI

Ketten szokták játszani. Egy papírlap jobb és bal felén egyenlő számban apró köröket rajzolnak egymás alá. A körök „katonákat” jelölnek, akik támadásra felkészülve állnak egymással szemben. A papírlap jobb fele az egyik játékosé, bal fele pedig a másiké. A játékot bármelyik gyerek kezdheti. Ceruzája hegyét ráteszi egyik katonájára, majd gyors mozdulattal vonalat húz az ellenfél katonái felé. A katonák ekképpen felváltva „lőnek”. Amelyik katonát találat ér, azt kereszttel áthúzzák. Az győz, akinek sikerül az ellenfél minden katonáját lelőnie, s közben marad még katonája.

Diószeg, 1970 / Takács Péterné (14)

FODBALISTÁK

Ketten játsszák. Egy papírlapot vonallal megfeleznek, s a játékosok – ki-ki a saját térfelén – két kis vonallal kijelölik a „kaput”, benne kis körrel a „kapust”. A kapus és a felezővonal közti részen pedig hasonló körökkel a „fodbalistákat”, mindkét térfélen azonos számban. A „lövöldözést” vagy „rúgást” az előbbi változatokban leírt módon hajtják végre. A kapusra csak abban az esetben lőhetnek, ha a térfélről a futballistákat már mind kilőtték. Amelyik játékos hamarább lövi ki az ellenfél futballistáit, az győz.

Pered, 1972 / Vászondi Tivadar (13)

HÁBORÚ

Szereplői a „király” és a „katonák”. Ugyanúgy játsszák, mint az előző változatot.

Pered, 1972 / Vászondi László (12)

KategóriaSzellemi játékok / szellemi ügyességi játékok
MegyePozsony
TelepülésTallós [Tomášikovo], Diószeg [Sládkovičovo], Pered [Tešedíkovo]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1968, 1970, 1972
AdatközlőPáleník Edit (14), Ágh Kornélia (13), Ágh Emma (14), Takács Péterné (14), Vászondi Tivadar (13), Vászondi László (12)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-1093
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID89659
Módosítás dátuma2017. március 6.

Hibát talált?

Üzenőfal