Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Két vagy több gyermek játssza, általában kint a szabadban, a földön ülve, öt kaviccsal. A kavicsok közül a legnagyobb vagy a színben a többitől elütő a „dáma“.
Aki a játékban hibát követ el, annál a dobásfajtánál folytathatja a játékot, ha újra rákerül a sor, amelyiknél hibázott.
A játék dobásfajtái a következők:

1. „Eggyes“ – A kezdő játékos kezébe veszi a dámát, jobb oldali szomszédja pedig a négy kavicsot gyenge lökéssel szétgurítja a földön. Ezután a játékos a kezében levő dámát feldobja a levegőbe, a földről felkap egy kavicsot, majd a visszaeső dámát is elkapja; a felkapott kavicsot félreteszi a földre, s újra dob. Ilyenformán felkapkodja az összes kavicsot. Végül csak a dáma marad a kezében.
2. „Kettes“ – A jobb oldáli szomszéd újra szétgurítja a négy kavicsot. A dobó feladata a dámát feldobni a levegőbe, röpideje alatt két kavicsot felkapni, a visszaeső dámát elkapni, majd a két kavicsot félretenni. Ezt megismételve a játékos kezében ismét csak a dáma marad. Ha a felkapásra kiszemelt két kavics egymástól távol fekszik, s így fennáll az a veszély, hogy nem sikerül felvenni egyszerre mind a kettőt, akkor a játékos a kezében levő dámát egymás után szükség szerint többször is feldobhatja, közben a földön fekvő kavicsokat egymás mellé pöccintheti. Ezután már nagyobb biztonsággal kaphat a két kő után. Előfordul, hogy a játékosnak csak egy kavicsot sikerül felkapnia. Ezt nem tekintik hibának, sőt a játékos a második dobásfajtának – amennyiben ez számára kedvezőbb – ezt a változatát is játszhatja. Ebben az esetben a dobó a játékot úgy folytatja, hogy a kezében levő két kavicsot feldobja, lentről egyet felkap, majd a visszaeső kettőt is elkapja. A markában levő kavicsokból kettőt félretesz, majd a dobást megismétli.
3. „Hármas“ – A jobb oldali szomszéd újra szétgurítja a kavicsokat. A dobó feladata: a dámát feldobni, s röpideje alatt három kavicsot felkapni a földről. Ha a kavicsok egymástól távol fekszenek, az előbbi dobásfajtában leírt módon egymás mellé pöccintheti őket. Ha a kavicsokat sikerül felszednie, félreteszi őket, s a dámát újra feldobva a maradék egy kavicsot is felkapja. Ha a dobásfajtának ezt a módját a játékos kockázatosnak tartja, a következő változatot is játszhatja: A három kavicsot egyenként kapkodja fel, de közben a dámával együtt a felkapkodott kavicsokat is fel kell dobnia a levegőbe. Az utolsó kavics felkapása előtt kezéből a három kavicsot félreteszi. Ez a dobásfajta elvégezhető oly módon is, hogy a játékos először egy kavicsot kap fel, s utána hármat.
4. „Négyes“ – A dobó feladata: a dámát feldobni, s röpideje alatt felkapni az összes kavicsot, melyet a szomszéd játékos szétgurított. Ha egy kavics a földön marad vagy a földre visszaesik, a dobó további feladata: a négy kavicsot a tenyerére venni, és középső ujján vonalba rakni úgy, hogy a dáma legyen az ujjhegynél, ilyen tartásból a kavicsokat a magasba kell lendíteni, s azok együttes röpideje alatt a lenti egyet felkapni. Ha a dobás nem sikerült, de a dáma a dobó kezében maradt, a játékos a feladatot megismételheti, illetve folytathatja oly módon, hogy a kezében levő kavicsot vagy kavicsokat feldobja, s ezek együttes röpideje alatt a földről minél több kavicsot felkap. Ha a dámát találja leejteni, játéka félbeszakad.
5. „Ötös“ – A dobó feladata: a szétgurított kavicsokat a dáma feldobása mellett egyenként felkapkodni, közben azonban a felkapott kavicsokat nem szabad félretenni a marokból. Ha a kavicsokat nem sikerül felkapnia, de a dáma a kezében marad, a dobást többször is ismételheti.
6. „Hatos“ – Ennél a dobásfajtánál a kavicsok szétgurítására nincs szükség. A dobó kezébe veszi mind az öt kavicsot, a dámát feldobja és elkapja, közben a négy kavicsot leteszi a földre. Ezután a dámát ismét feldobja, röpideje alatt három kavicsot felkap, a lenti egyet félreteszi. A dámát újra feldobja, a markában levő három kavicsot leteszi a földre, s a visszahulló dámát elkapja. A dámát ismét feldobja, röpideje alatt két kavicsot felkap a földről, s végül egyet a földről félretesz. Utána megint feldobja a dámát, két kavicsot letesz: a földre, egyet felkap, majd egyet félretesz. Aztán megint: a dámát feldobja, röpideje alatt a kezében levő kavicsot leteszi a földre, a dámát ismét feldobja és elkapja, közben a lenti kavicsot gyorsan fölveszi és félrehelyezi. A dobásfajta zárórésze: a dámát háromszor egymás után feldobni s elkapni, közben mindhárom esetben tenyérrel enyhén megütni a földet.
7. „Hetes“ – Szétgurítással kezdődik. A dobó bal kezének hüvelyk- és mutatóujját hegyével a földre helyezi, középső ujját a mutatóujjára hajlítja, s ily módon ujjaival „kaput“ alkot. A dámát a jobb kezében tartja. Ezután a jobb oldali szomszédjától megkérdezi: – Mellik az utósó? Erre a kérdezett általában a kapuhoz legközelebb fekvő kavicsra mutat rá. Ez azt jelenti, hogy a dobónak ezt a kavicsot kell legutoljára bepöccintenie a kapuba. A tulajdonképpeni feladat : a dámát egymás után négyszer fel kell dobni s elkapni, közben a földön fekvő kavicsokat ujjal belökdösni a kapuba. Ha a kavics a kapu mellett a kéz túlsó oldalára kerül, a megadott módon vissza lehet pöccinteni. Ha már mind a négy kavics a helyére került, a dobó a dámát is utánuk gurítja a kapuba.
8. „Nyócas“ – Szétgurítás nincs. A játékos mind az öt kavicsot a markába veszi, feldobja a levegőbe, s keze fejét a visszahulló kavicsok alá teszi, hogy egyet felfogjon közülük. Ha két vagy több kavics marad a kézfején, akkor kezét kissé elfordítja, hogy a fölösleg leguruljon. Ha a legurítás rosszul sikerül, vagyis ha egy kavics se marad a kézfejen, a soron levő játékos veszi át a kavicsokat. Amennyiben a művelet sikerrel jár, a dobó a keze fején fekvő kavicsot a levegőbe  lendíti, egyet felkap a földről, majd a visszahulló kavicsot is elkapja. Ennél a dobásfajtánál a dámának nincs megkülönböztetett szerepe.
9. „Kilences“ – Szétgurítás ennél sincs. A dobó a kavicsokat az ujjai közé rakja; a dámát a középső ujj tövénél helyezi el a kézfejen. Feladat : a dámát a levegőbe lendíteni, a kezet megfordítani, s a dámát a tenyéren felfogni, de úgy, hogy közben egy kavics se essen le a földre. A dobásfajta nehézségi fokát lényegesen emeli az a szabály, mely szerint az ujjakat nem szabad behajlítani. Ha a dáma a földre esik, a következő játékosé a dobás joga.
10.„Tízes“ – Ez a legnehezebb dobásfajta. A dobó bal kezének hüvelyk- és mutatóujjával zárt kört alkot, s a kört a körmeinél a földre „állítja“. A kör elmozdítása ezután már tilos. A jobb oldali    szomszéd a kavicsokat a kör irányába gurítja. Feladat: a dámát egymás után négyszer feldobni s elkapni, közben a földön fekvő kavicsokat ujjal belepöccintgetni a „lyukba“. Ha a kavics véletlenül a kéz túlsó oldalára kerül, a dáma feldobása mellett vissza lehet pöccinteni. Ha a dáma a földre esik, a dobó játéka félbeszakad.
11.„Tizeneggyes“ – A dobó villaszerűen széttárva ujjait, hegyükkel a földre helyezi. A kavicsok szétgurítása az ujjak irányába történik. Feladat: a dámát egymás után négyszer feldobni s elkapni, közben a kavicsokat egyenként az ujjak közti részen át pöccinteni. Egy „lyukba“ azonban csak egy kavics mehet. Ha a szétgurításkor valamelyik kavics belegurul a lyukba, ezt érvényesnek tekintik, ide azonban újabb kavicsot pöccinteni már nem szabad. Ha a dáma a földre esik, a dobó játéka félbeszakad.
12.„Tizenkettes“ – A kavicsok szétgurítása után a dobó a dámát a levegőbe dobálja, s ezalatt a kavicsokat úgy pöccinti egymás mellé, hogy sort alkossanak. A kavicsok közti távolság 4-5 centiméter. Ezután a dámát a tenyerébe véve az ujjak végére gurítja, innen a magasba lendíti, s a röpidő alatt a lenti négy kavicsot felkapja. Ha nem sikerül mindet felkapnia, játéka félbeszakad. Ha sikerül, a játékot végigjátszotta, s ha akarja, elölről kezdheti.
Tetszés szerinti ideig játsszák.

Pered, 1977 / Iskolások (a Tallósi Bennlakásos Kisegítő Iskola tanulói)

Gágyor József megjegyzése:

A játékot a Tallósi Bennlakásos Kisegítő Iskola tanulói körében jegyeztem le. A játék további adatközlői: a dunaszerdahelyi járásból: Angermayer Benő, 13 éves, Felsőpatony (Horná Potôň), Rigó Kleofás, 13 éves, Csallóközcsütörtök (Štvrtok na Ostrove), Soós Zoltán, 13 éves, Patas (Pastúchy); az érsekújvári járásból: Vajda Hajnalka, 12 éves, Muzsla (Mužla); a nyitrai járásból: Presinszky László, 12 éves, Nagycétény (Veľký Cetín). A lejegyzés éve: 1977.

Névváltozat:

KÖVECSKÉZNI

A dámát „margó“-nak is mondják.

Taksony, 1976 / Horváth Péter (12)

KategóriaEszközös játékok / eszközös ügyességi játékok, más eszközökkel
MegyePozsony
TelepülésPered [Tešedíkovo], Taksonyfalva, Taksony [Matúškovo]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1976, 1977
AdatközlőAngermayer Benő (13 éves, Felsőpatony), Rigó Kleofás (13 éves, Csallóközcsütörtök), Soós Zoltán (13 éves, Patas), Vajda Hajnalka (12 éves, Muzsla), Presinszky László (12 éves, Nagycétény), Horváth Péter (12)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-1071
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID88883
Módosítás dátuma2017. február 15.

Hibát talált?

Üzenőfal