Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Tihanyi Kálmán

* Üzbég, 1897. április 28. – † Budapest, 1947. február 26. / fizikus, feltaláló

Szaktanulmányait Pozsonyban az elektrotechnikai szakközépiskolában és Budapesten végezte. 1913-ban ill. 1914-ben nyújtotta be első két szabadalmi kérelmét, 1915-ben mindkettőre szabadalmat nyert. Vácott érettségizett 1915-ben, majd önkéntesként bevonult a hadseregbe. 1917 januárjában, már tartalékos tisztjelöltként a 4. honvéd ágyús ezreddel a keleti frontra került, később „az Ojtoz-környéki harcoknál tanúsított bátor magatartásáért” bronz vitézségi érmet kapott, 1917. november 1-én hadnagyi rangra emelkedett. Ezt követően rádiómérnökként szolgált a Monarchia pulai hadikikötőjében. A távolbalátásnál használt ún. ikonoszkóphoz elvileg hasonló, katódsugaras képbontó feltalálója (angol szabadalma: 1928). A televízió megoldására 1924-ben jött rá. Egy rövidebb, valószínűleg 1925 tavaszán benyújtott szabadalmi leírását és a találmányról közölt cikkét követte 1926. március 20-án benyújtott szabadalmi kérelme, immár a színes televízióra vonatkozóan is.
Ám találmányát tovább tökéletesítette. Végleges elgondolásait két 1928-as szabadalmi bejelentésben írta le, a védelmet 1929-ben (1928-as elsőbbséggel) kiterjesztette a legfontosabb országokra, többek közt francia, angol, amerikai szabadalmi kérelmekkel. 1928-tól Berlinben tárgyalt a találmány megvalósításáról. 1929-ben saját berlini laboratóriumában felépítette a képcsövének első kísérleti példányát. Ugyanekkor dolgozta ki és szabadalmazta televízió kamerájának különleges, infravörös sugarakra is érzékeny változatát pilótanélküli repülőgépek, tankok, ágyúk stb. vezérlésére. A prototípus felépítésére az angol légügyi minisztériummal szerződött, s így Londonba költözött – a készüléket később az olasz haditengerészet részére adaptálta. A Radio Corporation of America (RCA) 1930-ban, a televízió szabadalmak angliai és franciaországi közzétételét követően kereste meg Londonban, vételi szándékkal, majd 1931-ben megkezdte az új képfelbontó fejlesztését. A kamera 1934-ben került szériagyártásra kész állapotba. 1934 szeptemberében, az elhúzódó tárgyalásokat és az amerikai szabadalmi bírósági eljárásokat követően kötöttek licencszerződést. Az 1934–1937 közt született újabb televízióra vonatkozó találmányait a Loewe, az RCA, illetve a Fernseh AG vásárolta meg és fejlesztette ki. 1933–1936 közt dolgozta ki plazma típusú teljesen lapos televízióját, amelyet egy feljegyzése alapján 1939-ben szabadalmazott. A leírás szerint keretbe foglalva akár falra is akasztható (!), gyártását a háború után Magyarországon tervezte beindítani.
Ezekben a háború előtti utolsó békés években készült el új, szakértők szerint a televíziójához hasonlítható jelentőségű találmánya, egy akusztikus sugárvetítő terveivel is. 1940-ben történt hazatérését követően a német megszállásig az erre vonatkozó kísérleteket és a prototípus kidolgozását vezette. Az 1944. október 15-i kiugrási kísérlet után illegalitásba kényszerült a Bajcsy Zsilinszkyvel és köreivel tartott kapcsolata miatt is. A háború végeztével hozzálátott az immár időszerűvé vált találmányai fejlesztéséhez. Erősen foglalkoztatták az
ultrahang-technológia lehetőségei s ennek alkalmazására számos találmányt dolgozott ki és hagyott hátra.
Üzemében egy új típusú golyóscsapágyat gyártott, itt épült aranycentrifugájának prototípusa is, valamint hozzálátott egy képcsőgyár szervezéséhez. 1947-ben bekövetkezett hirtelen halála után munkájának jelentősége mindinkább feledésbe merült, ám a hetvenes évek elején elindult a televízió történetének és ebben játszott szerepének tisztázása. A televízió megvalósulásában fontos munkát végzett, találmányai korszakváltást hoztak a képátvitel történetében. Az általa bevezetett töltésfelhalmozás, illetve töltéstárolás alapvető tudományos-technikai előrelépés volt, amely megoldotta a képfelvevő csövek fényérzékenységének fokozását. A találmány egyéb fontos újításai többek közt lehetővé tették a több száz soros felbontást és a tökéletes szinkronizálást képfelvevő és képleadó (kamera és képcső) között, mozgó alkatrészek nélkül, tisztán az elektronika alkalmazásával. Korai halálát szívroham okozta.

Kategóriahelyi
Életéhez kapcsolódó településekÜzbég [Zbehy]
Működési ideje19. század / 20. század
Tevékenységi körfeltaláló / fizikus
ForrásinformációkLacza Tihamér: A tudomány apostolai, Magyar tudósok nyomában a mai Szlovákia területén, I-II. kötet, Madách Kiadó, 2013
Rövid URL
ID119419
Módosítás dátuma2020. február 19.

Hibát talált?

Üzenőfal