Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Kanka Károly

* Modor, 1817. október 17. – † Pozsony, 1908. január 20. / orvos, szemész

Apja, Kanka Dániel ev. teológiai tanár volt és Selmecbányáról 1817-ben helyezték át Modorba, ahol Károly fia meglátta a napvilágot. 1822-ben a család Bécsben telepedett le, ahol Kanka Dániel a teológiai akadémia tanára lett. Bár Kanka Károly német iskolákba járt, otthon magyar szellemben nevelkedett. A bécsi egyetemen orvostudományt hallgatott és az oklevél megszerzését követően a szemészetet választotta szűkebb szakterületének. Tanára az az Anton von Rosas (1791–1855) volt, akivel Semmelweis Ignác is vitába keveredett. Kanka 1842–1848 között dolgozott Bécsben. Az 1848/49-es magyar szabadságharc idején előbb a Komáromban állomásozó dunántúli nemzetőrség főorvosa volt, majd a Debrecen felé tartó kormányt követve hol Nagyváradon, hol meg Szeged környékén vagy Aradon tűnt fel. A bukást követően különösebb bántódás nélkül megúszta a harcokban való közreműködését, miután az kizárólag az orvosi tevékenységre szorítkozott. 1850-ben országos szemorvossá nevezték ki. Ez a megbízatás sok utazással járt, hiszen a mai értelemben vett szakorvosi rendelés egyszerűen nem létezett, hanem a „specialista” helyről-helyre vándorolva vizsgálta meg és kezelte a betegeket. 1854-ben került Pozsonyba, és 1856-ban kinevezték a felállítandó szemkórház vezetőjévé. Az intézmény nyolc év alatt épült fel és 1864-ben mint pozsonyi országos kórház kezdte meg működését. Kanka szakmai felkészültségét, tudását nemcsak a betegei, hanem a kollégák is nagyra értékelték. A bécsi klinikán és a vándor szemorvosként szerzett tapasztalatokat jól kamatoztatta Pozsonyban. Továbbfejlesztette a szürkehályog (katarakta) műtéti technikáját, és sikereket ért el a zöldhályog (glaukóma) kezelésében is. A szemészeti osztályt 1898-ig, 81 éves koráig vezette, de közben 1882–1892 között ő volt a pozsonyi kórház igazgatója is. Közéleti szerepet is szívesen vállalt. 1856-ban egyik alapítója és évtizedeken át aktív előadója volt a Pozsonyi Természettudományi Társulatnak. A Magyar Orvosok és Természetvizsgálók 1865-ben Pozsonyban tartott IX. vándorgyűlésének előadásait Kanka rendezte sajtó alá.

Művei:
Beschreibung der für sämmtliche Augen-operationen nothwendigen Instrumente mit besonderer Rücksicht auf die an der k. Wiener Augenklinik gebräuchlichen, Bécs, 1842.

Kategóriahelyi
Életéhez kapcsolódó településekModor [Modra]
Működési ideje19. század / 20. század
Tevékenységi körorvos
ForrásinformációkLacza Tihamér: A tudomány apostolai, Magyar tudósok nyomában a mai Szlovákia területén, I-II. kötet, Madách Kiadó, 2013
Rövid URL
ID116326
Módosítás dátuma2019. december 4.

Hibát talált?

Üzenőfal