Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Dobrovits Sándor

* Pozsony, 1889. március 4. – † Budapest, 1963. április 15. / statisztikus

Budapesti jogi tanulmányainak elvégzése után 1909-1912-ben banktisztviselő volt, 1912-ben a Központi Statisztikai Hivatalban folytatta pályafutását. Ebben a minőségében főként a hitelügy, áruforgalom, valamint a népmozgalom vizsgálatával összefüggő munkálatokban vett részt.  Aktív szerepet vállalt továbbá a választójogi statisztika feldolgozási munkálataiban, valamint a népoktatásról szóló megyei monográfiák összeállításában.1937-től e hivatal alelnöke, 1939-től 1945 júliusáig elnöke. Jelentős szerepet játszott a hivatalos statisztikai szolgálat új szervezetének, ügyrendjének kialakításában, valamint a magyar konjunktúra-statisztika megszervezésében.1923–1930 között a Magyar Statisztikai Szemle szerkesztője volt.
Elnöki minőségében jelentékeny szerepet játszott az 1941-es népszámlálás munkálatainak előkészítésében, megszervezésében. Hasonlóan fontos volt a közellátás javítását szolgáló rendkívüli adatgyűjtések, a vetésterületre vonatkozó, valamint a cséplési statisztikák megszervezésében végzett munkája. Figyelmet érdemel még a szociális gondok enyhítését célzó társadalomstatisztikai adatfelvételének, az „ellátatlanok statisztikájának” előkészítése is. Tudományos tevékenysége rendkívül szerteágazó volt. A Hivatal és a Magyar Statisztikai Társaság életét, szervezetét bemutató – többnyire a Magyar Statisztikai Szemle hasábjain megjelenő – publikációin túlmenően figyelmet érdemlő társadalomstatisztikai tevékenységet is folytatott. Ezzel kapcsolatban mindenekelőtt a különféle társadalmi szervezetek, különösen az egyletek jellemzőinek kutatásában betöltött szerepe emelhető ki. Számos vidéki város – Eger, Győr, Kecskemét – egyleteit ismertető tanulmányán kívül kiemelkedő fontosságú a Budapest egyesületeit tárgyaló monográfiája.

Főbb művei: 
Les services d’hygiene publique en Hongrie, 1924;
Budapest egyesületei, 1936.

Kategóriahelyi
Életéhez kapcsolódó településekPozsony [Bratislava]
Működési ideje19. század / 20. század
Tevékenységi körstatisztikus
ForrásinformációkLacza Tihamér: A tudomány apostolai, Magyar tudósok nyomában a mai Szlovákia területén, I-II. kötet, Madách Kiadó, 2013
Rövid URL
ID117811
Módosítás dátuma2020. január 27.

Hibát talált?

Üzenőfal