Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Felvidéki Népviseletes Babacsaládok Gyűjteménye

Felvidéki Népviseletes Babacsaládok Gyűjteménye

A babacsaládok felvidéki népviseletbe öltöztetését és a kiállítások szervezését generációkat átívelő összefogással valósította meg Szobiné Kerekes Eszter és a Kultúráért és Turizmusért Társulás. 1996 őszén jelentős létszámcsökkenés mutatkozott a magyar nevelési nyelvű óvodákban és iskolákban. A jelenséget észlelve Szobiné Kerekes Eszter és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége új utakat keresett a magyar tannyelvű iskolák népszerűsítésére és beíratási programot indítottak.
Átérezve a gyökerek megismertetésének és a magyar nemzeti értékek átörökítésének fontosságát népviseletbe öltöztetett babák gyűjtése és azok közkinccsé tétele mellett döntöttek. Sokan az első szóra megértették szándékot, és támogatták a gyűjtőmunkát. Az elinduláskor készségesen segítettek Méry Margit és Jókai Mária néprajzkutatók. Felkutatták a varróasszonyokat, akik még hordták községük hagyományos ruházatát.
Rongyszabászatban jártas népművészek alkották meg a héttagú babacsaládokat. Az egyes községek viseletét még hitelesen megvarrni tudó asszonyok elkészítették nemcsak a felnőtt női és férfi, hanem a gyermekek egykori viseletét is. Az eredeti viselet kicsinyített másaiba öltöztették a család tagjait: a nagypapát, a nagymamát, a fiatalembert, a fiatalasszonyt, a kisbabát, a lánykát és a fiúcskát.
A sokoldalú szervezőmunka eredményeként 1998. március 15-től vándorkiállítás formájában több, mint 300 helyen mutatták be az egyre bővülő gyűjteményt. Így jutott el a kiállítás anyaga a Felvidék és Magyarország sok településére, a Millenniumi Sokadalmakra, a hannoveri Expo 2000 világkiállításra, a magyarok Világtalálkozóira, Kölnbe, Strasbourgba, sőt Kanadába is. 2016 tavaszán a gyűjtemény egy részét Erdélyben és Székelyföldön is bemutatták.
2010 májusában nyitották meg a népviseletes babacsaládok házát Búcson az erre célra alkalmassá tett, a tájra jellemző parasztházban. A Kultúráért és Turizmusért Társulás tagjai önkéntes munkával készségesen vezetik a bejelentkezett csoportokat. A múzeumban jelenleg 60 település hagyományos viselete látható Csallóköztől Bodrogszerdahelyig.
A kezdetektől vezetett, immár 10. vendégkönyv bejegyzései tanúskodnak arról, hogy az iskolai csoportokon kívül a nyugdíjasok és a széles nagyközönség körében is népszerűségnek örvend a „Tájunk Házában“ berendezett kiállítás.

AZ ÉRTÉK BESOROLÁSA
Szakterületkulturális örökség
TelepülésBúcs [Búč]
Értékszint3. felvidéki magyar értéktár
A JAVASLATTEVŐ ADATAI
JavaslattevőBúcsi Értéktár Bizottság
TelepülésBúcs
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
Indoklás

A felvidéki népviseletes babacsaládok gyűjteménye és a gyűjteménynek 2010 óta állandó otthont adó búcsi Babamúzeum szerepe a szlovákiai magyar kultúra megőrzése és bemutatása terén vitathatatlan. A Szobiné Kerekes Eszter és barátai által megálmodott és létrehozott gyűjteményt (esetenként annak csak egy részét) az idők során több száz kiállítás keretében mutatták be szerte a Kárpát-medencében, de járt Strasbourgban, Hannoverben és Brünnben is.
A babacsalád-gyűjtemény és a múzeum létrehozása érdekében megvalósult összefogás példaértékű. A kezdetektől népművészek, néprajzkutatók és civilek egész sora állt Szobiné Kerekes Eszter és a Kultúráért és Turizmusért Társulás mellé a nemes cél érdekében. A szűkebb és tágabb magyar közösség szimpátiáját jól jelzi az a jelentős anyagi támogatás, amit a polgári társulás az évek során magánszemélyektől kapott. Elsősorban ezeknek az anyagi juttatásoknak köszönhetően nyílhatott meg 2010-ben a Babamúzeum, amely méltó helyszínt biztosít a kiállításnak.
A gyűjtemény megőrzése, bemutatása és bővítése ma is önkéntes munka által valósul meg. Kijelenthető, hogy a Szobiné Kerekes Eszter irányította Társulás két évtizedes kitartó és céltudatos munkájának gyümölcse mára beérett. A babacsaládok, s ezzel Búcs jó híre messze túljutott a járás és az ország határain. A Társulás napjainkban is aktív tevékenységet fejt ki – a gyűjtemény folyamatosan bővül, a múzeum épülete szépül, a házban és az udvaron különböző kulturális rendezvények valósulnak meg.
Szobiné Kerekes Eszter kifogyhatatlan a tervekből. Csak remélni lehet, hogy önzetlen munkája a jövőben is kellő megbecsülésben és megfelelő támogatásban részesül. Ez minden magyar közös érdeke.

Forrás, adományozó

Fullscreen Mode

 

Webhttp://www.babamuzeum.sk/
Regisztrálva emlékhelyként
MELLÉKLETEK
Rövid URL
ID85989
Módosítás dátuma2017. március 4.

Hibát talált?

Üzenőfal