Felvidéki Népviseletes Babacsaládok Gyűjteménye
A babacsaládok felvidéki népviseletbe öltöztetését és a kiállítások szervezését generációkat átívelő összefogással valósította meg Szobiné Kerekes Eszter és a Kultúráért és Turizmusért Társulás. 1996 őszén jelentős létszámcsökkenés mutatkozott a magyar nevelési nyelvű óvodákban és iskolákban. A jelenséget észlelve Szobiné Kerekes Eszter és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége új utakat keresett a magyar tannyelvű iskolák népszerűsítésére és beíratási programot indítottak.
Átérezve a gyökerek megismertetésének és a magyar nemzeti értékek átörökítésének fontosságát népviseletbe öltöztetett babák gyűjtése és azok közkinccsé tétele mellett döntöttek. Sokan az első szóra megértették szándékot, és támogatták a gyűjtőmunkát. Az elinduláskor készségesen segítettek Méry Margit és Jókai Mária néprajzkutatók. Felkutatták a varróasszonyokat, akik még hordták községük hagyományos ruházatát.
Rongyszabászatban jártas népművészek alkották meg a héttagú babacsaládokat. Az egyes községek viseletét még hitelesen megvarrni tudó asszonyok elkészítették nemcsak a felnőtt női és férfi, hanem a gyermekek egykori viseletét is. Az eredeti viselet kicsinyített másaiba öltöztették a család tagjait: a nagypapát, a nagymamát, a fiatalembert, a fiatalasszonyt, a kisbabát, a lánykát és a fiúcskát.
A sokoldalú szervezőmunka eredményeként 1998. március 15-től vándorkiállítás formájában több, mint 300 helyen mutatták be az egyre bővülő gyűjteményt. Így jutott el a kiállítás anyaga a Felvidék és Magyarország sok településére, a Millenniumi Sokadalmakra, a hannoveri Expo 2000 világkiállításra, a magyarok Világtalálkozóira, Kölnbe, Strasbourgba, sőt Kanadába is. 2016 tavaszán a gyűjtemény egy részét Erdélyben és Székelyföldön is bemutatták.
2010 májusában nyitották meg a népviseletes babacsaládok házát Búcson az erre célra alkalmassá tett, a tájra jellemző parasztházban. A Kultúráért és Turizmusért Társulás tagjai önkéntes munkával készségesen vezetik a bejelentkezett csoportokat. A múzeumban jelenleg 60 település hagyományos viselete látható Csallóköztől Bodrogszerdahelyig.
A kezdetektől vezetett, immár 10. vendégkönyv bejegyzései tanúskodnak arról, hogy az iskolai csoportokon kívül a nyugdíjasok és a széles nagyközönség körében is népszerűségnek örvend a „Tájunk Házában“ berendezett kiállítás.
Hibát talált?
Üzenőfal