Somorja
Az akkori somorjai járásban az első Csemadok szervezet Somorján jött létre 1949. április 3-án, ami országos viszonylatban is figyelemreméltó tény volt. Abban az időben – Érsekújvár és Muzsla után – ez volt az ország harmadik Csemadok szervezete. A somorjai Csemadok szervezetét megalakító bizottság Patócs Gábor vezetésével, 1949. március 15-én megkoszorúzta a Pipagyújtónál lévő emlékművet, és 1949. április 3-án az akkori Slovan mozi üléstermében megtartották a Csemadok alapszervezetének alakuló ülését.
A gyűlést Konrád József vezette. A járási állami szervek, elsősorban a járási kulturális szerveinek képviselői (Vladimír Manica, Greisinger Ferenc) is megjelentek. A korabeli jegyzőkönyv nem tartalmazza a megjelent alapító tagok számát. A szervezetnek 221 alapító tagja volt.
Az alakuló gyűlésen választották meg a szervezet első vezetőségét, amelyet Patócs Gábor vezetett.
A Csemadok Somorjai Szervezetének első vezetősége:
Elnök: (Patócs Gábor, politikai dolgozó), alelnök: (Szivos József, munkás, titkár: (Konrád József, hivatalnok, pénztáros: (Balheim Gyula, hivatalnok, ellenőr: (Bartal János, cipész és Cséfalvay Emília, tisztviselő), választmányi tagok: (Sipos Ernő, Bartal Jánosné, Kaluz Károly, Molnár Gyula, Gyurkovics Ferenc, Engel József, Kocsis Károly)
A vezetőség megválasztása után Konrád József az Csemadok alapszabályával ismertette meg a jelenlevőket. Az alakuló gyűlést tizenhét programpontból álló kultúrműsor zárta. Ebben fellépett a Somorjai Tűzoltózenekar Limpár Pál karnagy vezetésével, a helyi magyar iskola tanulóinak énekkara és tánckara, Sárközy Ferenc és cigányzenekara, a Csemadok szervezet alkalmi énekkara és tánckara, Sipos Jenő, Gober Éva, Schmidt Márta, Sidó Irma, Somorjai József versmondók és Cséfalvay Kató énekes.
A szervezet megalakulása után különböző vádakkal próbáltak az új vezetőséget lejáratni. Ezek közül az egyik az volt, hogy nem akarnak együttműködni a Somorjai Ifjúsági Szervezettel. Emellett a szervezet elnöke ellen is megindult egyfajta támadás. Pathó Károly visszaemlékezése szerint Patócs Gábor egyike volt azoknak (a gútai Tánczos Istvánnal és a komáromi Pálfy Antallal együtt), akiket 1951-ben opportunistának minősített a Csemadok országos vezetése.
Mindez bizonyára összefüggött azzal, hogy Somorján 1951. július 3-án a Csemadok Somorjai Alapszervezete teljes vezetőségét leváltották. A 40-50 tag jelenlétében tartott tagsági gyűlésen csupán „5-6 személy állt ki Patócs mellett“ olvasható a tagsági gyűlésről készült jegyzőkönyvben.
Az alapszervezet új elnöke Füle Lajos, titkára Uhercsik Lajos lett. 1952-ben Ferenczi Lajos lett a szervezet elnöke.
Presinszky Lajos a Hűség a küldetéshez megjelent könyvében így jellemzi a Csemadok Somorjai Szervezet munkáját az indulás évében: „Az alakulás évében, november 6-án, Petőfi estet szerveztek, amelyen 300-an vettek részt. A sikeres estet követően november 9-én, toborzónapot tartanak, és 320 új tagot nyernek meg a Csemadoknak. Ősszel három esztrádműsort mutatnak be. A Csemadok énekkara Sípos Jenő és Gyurkovits Ferenc vezetésével 1949. november 17-én alakult meg 35 taggal. December elején Szmritnik Margit irányításával létrejött a szervezet 12 tagú tánccsoportja. Néhány hónap alatt, szinte a semmiből, három művészeti csoport alakult.”
Dokumentumok az alakulásról:
A Csemadok Somorjai Szervezete alakuló üléséről készült jegyzőkönyv / Az alapító tagok jegyzéke Somorján / A színjátszó csoport plakátja / A Csemadok Somorjai Szervezetének munkájáról 1952-ben / Beszámoló a somorjai színjátszók sikeréről
Hibát talált?
Üzenőfal