Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Nagymegyeri Járási Bizottság

A Csemadok szerveinek kialakítási folyamatában a Csemadok Országos Elnöksége 1949. április 29-én hozott döntése értelmében először az alapszervezetek kialakítását támogatta, a járási, illetve kerületi szervek megteremtésével szemben. Ezért, amikor 1949 év első felében a járásban megalakultak az első alapszervezetek, ezek inkább önerőre támaszkodhattak.
Az országos vezetés a járási szervek hiányát az időközben kiépülő országos titkárság megerősítésével próbálta helyettesíteni. Ide elsők között vette fel munkatársnak Pathó Károlyt, akinek 1950 januárjától hatáskörébe utalta a Nagymegyeri járást. Az ő munkájának is eredménye volt, hogy 1950. június 1-ig tizenöt alapszervezet jött létre 820 taggal.
A korabeli járási szervek bizalmatlansággal követték ezt a folyamatot, igyekezték lassítani és akadályozni. Erre utal Alexander Kršáknak, a Nagymegyeri Járási Nemzeti Bizottság elnökének és Pavel Kuchariknak, a Járási Népművelési Osztály vezetőjének a magatartása, akik kikényszerítették, hogy Nagymegyeren két alakuló gyűlést tartsanak. Megfenyegették és próbálták megfélemlíteni Beke Dezsőt, a Csemadok Ekecsi Szervezetének elnökét is.
A Nagymegyeri Járási Nemzeti Bizottság 1950. június 28-án kelt leveléből tudjuk, hogy az alapszervezetek megalakulása után a Nagymegyeri Járási Nemzeti Bizottság ellenőrizte az alapszervezetekhez benyújtott jelentkezési íveket, és csak ezt követően kerültek ezek a Csemadok Országos Irodájába. Ez a szövetséggel szembeni bizalmatlanságot jelzi. Emellett azt is igyekeztek megakadályozni, hogy az egykori reszlovakizáltak beléphessenek a Csemadokba.
E dokumentum alapján tudjuk, hogy 1950. június 1-ig 15 alapszervezet jött létre az akkori Nagymegyeri járásban, 820 taggal. Ebből 820-at ellenőriztek, és 766-ot küldtek el a Csemadok Országos Titkárságára. Tehát 54 személy Csemadok tagságát nem hagyták jóvá. Ezért az egyfajta védettséget biztosító járási és kerületi szervek munkája az alapszervezetek számára fontossá vált.
A Csemadok országos elnökségének 1951. január 12-én hozott határozata értelmében megkezdődött a járási bizottságok megszervezése. A folyamat azonban lassan haladt előre. Az átmeneti időszakra egy-egy országos elnökségi tagot, illetve a szervező titkárt bíztak meg a járásokban az alapszervezetek munkájának felügyeletével, illetve segítésével. A Nagymegyeri járásban Pathó Károly után 1950-ben ilyen jellegű megbízást Bajkai Béla kapott. A járásban az első járási titkár 1951-52 közötti időszakban Szabó Károly volt.
1951-ben megszervezték a Pozsonyi kerületi titkárságot, amelyhez a Nagymegyeri járás is tartozott. Vezető titkára Szarka Béla lett, intstruktorai Benyus József és Görföl János.
1952 februárjában megtartották az első járási konferenciát. A konferencia határozata értelmében a járásból a Csemadok Országos Bizottságába Szabó Kálmán asztalost javasolták Tanyból. A II. Országos Közgyűlés után az országos szervezetben Fitos Mária szövetkezeti tag és Beke Vince munkás (mindketten Tanyból) képviselte a Nagymegyeri járást.
A Csemadok Nagymegyeri Járási Titkársága fokozatosan jött létre, véglegesen 1953-ban. Ebben az évben a járási titkár Molnár Antal lett, aki Szabó Károlyt váltotta ebben a tisztségben.
Az új titkár 1953. január 4-én, a kerületi titkárságra küldött levelében javasolja, a kerület intézze el, hogy a járási titkárság megkapja Nagymegyeren az időközben megszűnt járási szakszervezet irodahelyiségét. Az 1953-as év kezdetén küldött levélből az is kiderül, hogy a járási titkárság már rendelkezik egy motorkerékpárral.
Az 1953. április 4-én tartott járási konferencia után kialakult a Nagymegyeri járás első teljes összetételű vezetősége:

Tisztség: Név: Alapszervezet: Foglalkozás:
Elnök Simon Dezső Nagymegyer munkás
Alelnök Németh Imre Nagymegyer munkás
Titkár Molnár Antal Nagymegyer munkás
Pénztáros Nagy Béláné Nagymegyer EFSZ tag
Kultúrfelelős Keserű Béla Csicsó munkás
Ellenőrök Köteles János Nagymegyer tanfelügyelő
Halász Dénes Lakszakállas munkás
Választmányi tagok Bartalos Gyula Bögellő EFSZ tag
Berecz Lajos Csilizradvány EFSZ elnök
Botlik József Füss üzletvezető
Hagyó Sarolta Nemesócsa munkásnő
Fekete Ferenc Gellér munkás
Ladacsi Gábor Kulcsod EFSZ tag
Szabó Károly Tany munkás
Zsigmond Ferenc Bogya munkás

 

A Nagymegyeri járás területén, 1953. augusztus 16-ig további nyolc szervezet jött létre. A Csemadok alapszervezetekbe belépett tagok száma elérte az 1.765 főt, a járás akkori huszonhárom alapszervezetében, tehát gyakorlatilag megduplázodott. 1953. szeptember 19-én a Csemadok országos elnöksége értékelte a Pozsonyi kerület járási szerveinek munkáját. Szarka Béla vezető titkár megállapította, hogy a kerületen belül a legnagyobb hiányosság a „nagymegyeri járásnál észlelhető” . Ezt azzal indokolta, hogy a „nagymegyeri járásban új titkár van, amely még nincs bedolgozva”. A járás alapszervezetei közül pozitívan értékelték a Csemadok alistáli, csicsói, gelléri, tanyi, kulcsodi és füssi alapszervezeteinek munkáját.

Dokumentumok az alakulásról:

Fullscreen Mode
Kategóriajárási bizottság
TelepülésNagymegyer [Veľký Meder]
JárásNagymegyer
Alakulás ideje1953. április 4.
ElnökSimon Dezső, a járási bizottság elnöke / Molnár Antal, a járási bizottság titkára
Forrás, adományozó Varga László: Hatvanöt évvel ezelőtt történt, A Csemadok alapszervezeteinek megalakulása a Dunaszerdahelyi járásban (1949-1953), Gyurcsó István Alapítvány Könyvek 57, Dunaszerdahely-Nagymegyer, 2014
Rövid URL
ID67356
Módosítás dátuma2015. július 17.

Hibát talált?

Üzenőfal