Nagymegyer
Az akkori járási központban elsők között alakult meg a Csemadok alapszervezete. Az országos titkárság 1. számú körlevele alapján kilenctagú előkészítő bizottság jött létre az alábbi összetételben: Bankó Lajos, Bors Károly, Buzgó Kálmán, Buzgó Vince, Füssy Anna, Nagy Mária, Varga Dezső, Zakál Géza, Zakál Zsigmond. Az előkészítő bizottság elnökének Varga Dezsőt választották. Az ő vezetésével hívták össze 1949. június 5-én az akkori mozi (a mai városi könyvtár) épületében az alapszervezet alakuló közgyűlését.
Az első alakuló gyűlés után a helyi politikai hatalom képviselői megváltoztatták – az alakuló közgyűlés előtt, sőt azon is nyilvánosan kinyilvánított – támogató magatartásukat. Értesítették a Csemadok Országos Titkárságát, hogy nem ismerik el az 1949. június 5-én tartott alakuló gyűlés hitelességét „mivel azon nem lettek jóváhagyva az egyesület alapszabályai”.
Ugyanakkor rejtélyes módon „elveszett” a Zakál Lajos által a Csemadok Országos Titkárságára elküldött eredeti jegyzőkönyv is. Mindezek ellenére az alapszervezet vezetősége törvényesnek tekintette magát, és folytatta a szervezet kialakítási folyamatát. A Csemadok Országos Titkárságával elsősorban Zakál Lajos titkár tartotta a kapcsolatot. Gyakori volt a levélváltás Pozsony és Nagymegyer között. A nagymegyeri titkár megrendelte az alapszervezet részére a központ által biztosított bélyegzőt, illetve a tagság belépési nyilatkozatait.
A nagymegyeri Csemadok tagok első csoportja 1949. június 26-án töltötte ki a belépési nyilatkozatokat. Ezt követően a helyi csoport vezetősége döntött a tagfelvételről, amit a szervezet elnöke aláírással igazolt. Az így kitöltött jelentkezési ívet a járási művelődési tanácshoz kellett benyújtani. Csak ezt követően küldhette el a szervezet titkára a Csemadok Országos Titkárságára, ahol a jövendő tag adatait bejegyezték a tagnyilvántartási könyvbe, illetve kiállították a tagsági könyvét. Zakál Lajos titkár 1949. augusztus 21-én küldte el Nagymegyerről az első huszonöt tag belépési nyilatkozatát a Csemadok Országos Titkársága részére.
A második „kikényszerített” alakuló gyűlés időpontját 1950. január 25-re tűzte ki a Buzgó Kálmán, Füssy Mária, Nagy László, Morva József, Zakál Lajos, Zakál Zsigmond összetételű előkészítő bizottság. A Nagymegyeri Járás Nemzeti Bizottság magatartását jól jellemzi, hogy csak egy nappal a tervezett rendezvény megtartása előtt, 1950. január 24-én 12 órakor adták ki Zakál Lajos titkárnak az engedélyt.
A 267/3-24/i-1950/I sz. alatt bejegyzett engedély szerint a másnapi alakuló gyűlést a volt mozi helyiségében, délután két órakor kellett megtartani. A titkár már nem tudta elküldeni a Csemadok Országos Titkárságának a meghívót, ezért táviratot küldött Pozsonyba.
Az 1950. január 25-én megtartott „második alakuló gyűlés” formája megegyezett az előtte fél évvel megtartott üléssel. Ezt is Varga Dezső, az első előkészítő bizottság elnöke vezette. A rendezvényen részt vett Viliam Brňo, a városi pártbizottság elnöke, Alexander Kršák, a Nagymegyeri Járási Nemzeti Bizottság elnöke és Pavel Kucharik, a Járási Népművelési Osztály vezetője. A Csemadok Országos Titkársága már nem tudott képviselőt küldeni az alakuló gyűlésre. Újból sor kerül a vezetőség megválasztására. A fél évvel korábban megválasztott vezetőségi tagokat megerősítették tisztségükben. Ugyanakkor a vezetőség három személlyel kibővült: Dingha Jánossal, Pint Imrével és Szeghy Jenővel.
A tizenöt tagú vezetőség az alábbi összetételben folytathatta munkáját:
Buzgó Kálmán, Dingha János, Dosztál Ferenc, Farkas József, Füssy Károlyné, László Imre, Morvai József, Nagy Béláné, Nagy László, Pint Imre, Szeghy Jenő, Varga Dezső, ifj. Varga Vince, Zakál Lajos, Zakál Zsigmond.
A második alakuló közgyűlésen viszont már csak ötvenhat személy vett részt. Az első üléssel szembeni megjelenés csökkenése (34 személy) részben a kora délutáni időponttal, részben a megfélemlítéssel függött össze.
A tagsági gyűlésen további tizennégy személy kérte felvételét. Így összesen harminckilenc főre bővült a Csemadok Nagymegyeri Szervezetének taglétszáma.
Az alapító tagok jegyzéke:
Árvay József, Balogh Gyula, Bors Károly, Buzgó Kálmán, Dingha János, Dosztál Ferenc, Farkas József, Füssy Károly, Füssy Károlyné, Halász Imre, Hegyi Károly, Hodossy János, Horváth Karolin, Horváth Vince, Kakas Teréz, Kósa József, Kósa Teréz, László Imre, Méry József, Morvai Imre, Morvai József, Nagy Béláné, Nagy Imre, Nagy László, Németh Imre, Paxián Mihály, Pálffy József, Pálffy Lajos, Pint Imre, Sárközy Imre, Szeghy Jenő, Schnell János, Varga Dezső, Varga Vince, Valentovics József, Zakál Lajos, Zakál Sándor, Zakál Zsigmond.
Az 1950. január 25-én tartott gyűlésről, annak dokumentumaival együtt Zakál Lajos titkár, 1950. február 11-én értesítette a Csemadok Országos Titkárságát.
Ezzel a Csemadok Nagymegyeri Alapszervezetének közel egy éves megalakulási folyamata befejeződött. Az alapszervezet tagsága az elkövetkező időszakban tovább nőtt, 1952 júniusáig elérte a 162 főt.
A szervezet népszerűségét növelte az 1950. május 1-jén Schnell János rendezésében bemutatott első színmű, a Lúdas Matyi. A negyvenfős szereplőgárdával bemutatott népszínmű meghozta az új szervezet működéséhez szükséges megfelelő anyagi és erkölcsi sikert. A színművet hét alkalommal mutatták be Nagymegyeren.
Dokumentumok az alakuló ülésről:
Fullscreen ModeHibát talált?
Üzenőfal