Kadosa Pál Zongoraverseny
Kadosa (Weisz) Pál (1903–1983) generációjának egyik legnagyobb zongoraművésze, zenepedagógusa, zeneszerzője, az 1945 utáni magyar zeneélet egyik vezető személyisége Léván született. Itt nyolc évet töltött, majd édesanyjával és öccsével a nagyszüleihez költözött Nagyszombatba, ahol magánúton tanult zongorázni. A Kadosa család 1918-ban költözött végleg Budapestre. Szlovákiában 2019 október 24-én a lévai Művészeti Alapiskola ünnepélyes keretek között felvette Kadosa Pál nevét, ezzel is adózva a város szülöttének nagysága előtt.
A Kadosa Pál Zongorversenynek ezidáig összesen tizennégy évfolyama valósult meg, melyek keretén belül a résztvevők Kadosán kívül jelentős magyar zenei személyiségek (Bartók, Kodály, Liszt) szellemiségét is felidézték. A Kadosa Pál Zongoraverseny egyes évfolyamain zeneiskolát végző/végzett diák vagy egyéb foglalkozásbéli – kivéve konzervatóriumot és zeneművészeti főiskolát végző/végzett – hallgatók vehetnek részt. A verseny öt korcsoportra osztva zajlik:
I. korcsoport: alsó korhatár nélkül 10 éves korig
II. korcsoport: 11–12 éves korig
III. korcsoport: 13–14 éves korig
IV. korcsoport: 15–17 éves korig
V. korcsoport: 18–25 éves korig
A versenyzők repertoárja átfogja a zongorairodalom egyes stíluskorszakait – barokk, klasszika, romantika, Kadosa Pál, esetleg más magyar 20. századi, valamint kortárs magyar zeneszerzők szerzeményeit.
A versenyre összességében közel 500 növendék nevezett be, mindenekelőtt Szlovákia déli, délnyugati, de közép- és a keleti régió is szép számban képviseltette magát.
A versenyzők felkészültségét, tehetségét és előadói képességeit hazai és magyarországi, nemzetközileg is elismert szaktekintélyekből álló szakmai zsűri értékeli. A szervezők minden alkalommal ügyelnek arra, hogy az értékelő bizottság összetételénél a egyik tag Kadosa növendék legyen.
Hibát talált?
Üzenőfal