Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Feszty Gyula

Feszty Gyula

* 1854. március 1., Ógyalla † 1912. november 12., Budapest / építész

Feszty Gyula 1854. március 1-jén született a Komárom megyei mezővárosban, Ógyallán. Bölcsője olyan családban ringott, ahol hat fiúgyerek közül nem egy a tehetségével küzdötte fel magát a leghíresebb személyiségek közé. Tanulmányait Révkomáromban kezdte, a középiskolát Budapesten, az építészeti technikát pedig Aachenben végezte el. Tanulmányai befejeztével nyugat-európai körutat tett. Hazatérése után Budapesten építészeti irodát nyitott.
Az első vidéki munkái közé tartozik a lebontott eperjesi színház helyén felépített, neoklasszikus stílusban megtervezett színház. Az 1880-ban elkészült épület kétemeletes és öt bejárati kapuval rendelkezett.
Az eperjesi színház után egy középület megtervezésére is vállalkozott, mégpedig a nyitrai városháza felépítésére. Az építkezést 1880. április 2-án kezdték és nem egész 9 hónap után december 20-án adták át. A palotának is beillő épület, háromhomlokzatos, korai eklektikus stílusban épült. Ma is Nyitra városának az egyik legszebb épülete. Érdekes történet kapcsolódik hozzá:
„A nyitrai városháza pályázatra, több pályamű is érkezett.
Több hónap elteltével Gyula nem kapott választ, ezért felkereste a polgármestert.
Feszty Gyula műépítész vagyok és az iránt érdeklődöm, hogy van-e már döntés a pályázatok ügyében?
Igen,… Igen.. már emlékszem … jó, nagyon tetszik, de még nem döntöttünk. … Mondja Feszty úr, nincs rokonsága magának Ógyallán? Ógyallán szoktam megszállni egy vendéglőben, ahol mindig figyelmes ellátásban van részem. Legutóbb is télen, mikor szánkóval lehetett közlekedni, átfázva, didergő lábakkal fekszem le az ágyba…… képzelje törülközőbe csavart, melegített tégla van a lábamnál. A ezt a tulajdonos felesége rendelte el. Hát az egy áldott jó asszony! Nem ismeri véletlenül?
Ő az én édesanyám!
Gratulálok! Máris elnyerte a pályázatot!”
Ezután még egy épületet tervezett Nyitrán. A színházat Vojta Antallal közösen tervezték. Az épület egy egyszerű görög stílusáramlatú négyoszlopos épület volt, amely a második világháborúban 1945-ben leégett és utána le is bontották.
A zuglói templomra 1893-ban írtak ki pályázatot, amit elnyert. Négy hónap alatt felépítették. A szerény modern stílusú templom három helyiségből állt: a segédlelkészi lakásból, hivatali helyiségből és a templomi részből.
Árpád részére 1892-ben kezdte meg a Körkép épületének megépítését. Az egyik legsikeresebb és legmonumentálisabb alkotása lett. Mivel a körképet kivitték Londonba az 1899-es világkiállításra az épületet városrendezési okok miatt lebontották. A helyén épült meg a Szépművészeti Múzeum. A londoni kiállítás után a körkép 1910-ben ideiglenes épületet kapott a Vurstliban a mutatványos telepen.
Árpád és Jókai részére megépíti a Bajza utcai reneszánsz, olasz stílusú, műtermes villát, ahol Laborfalvi Róza halála után a nagy író együtt lakott a vejével. A műteremben zajlottak le a Fesztyék által rendezett híres összejövetelek. Itt született meg Jókai agyában a bánhidai turul emlékmű létesítésének a gondolata is.
1896-ban Tatán bátyja villája mellé épített egy svájci stílusú nyaralót. A kétszintes, alpesi stílusban épített villa főhomlokzata a tópartja felé nézett. A nyaraló a tóparti sziklára épült.
Az Ő tervei szerint kezdik meg 1894-ben a Kolozsvári Református Teológia épületét. 1895. szeptember 10-én megnyílt az intézet és 15-én megkezdődött a tanítás. „Az épület központi fűtéssel, gázvilágítással, vízvezetékkel és fürdőszobákkal is el volt látva. „.. a hasonló feladatú intézetek közt hazánkban első helyen áll, s Európában is ritkítja párját..” Ez a korabeli Vasárnapi Újságból való dicséret.
Miskolcon is több épület megépítése is az ő nevéhez kötődik. Többek között a színház 1902-ben történő átépítése, a városháza, a kereskedelmi iskola és az apácazárda kápolnájának felépítése.
Saját magának építette a Rökk Szilárd utcai bérházat, ahol egyben az irodája is működött. A háromemeletes, díszített reneszánsz jellegű gazdagon tagolt homlokzatú épület volt. Az egyik legjellegzetesebb díszítő eleme a harmadik emeleten található gipszfigurális dombormű arcképek megjelenése, melyen a hat fiú testvér képmása látható.
Ismert egy nagyobb házcsoportja, amely a Soroksári út és a Mátyás utca sarkán áll. Az épület legkiemelkedőbb része a sarkon kiképzett zárt kétemeletes loggia, mely a harmadik emeleten nyílt erkéllyel és a Feszty Gyula házcsoportja felirattal végződik. Minden lakásba be volt vezetve a pormentesítő elszívógép.
Édesapja, Feszty Szilveszter kérésére tervezte és építette meg Ógyallán a családi sírboltot. Az 1908 körül épült kápolnaszerű sírbolt ma is a temető legszebb épülete.
1912. november 12-én hunyt el hörggyulladás következtében. Hamvai az ógyallai családi sírboltban nyugszanak.

Életéhez kapcsolódó települések: Ógyalla, Budapest, Nyitra, Miskolc, Kolozsvár, Tata, Eperjes, Komárom, Aachen.

Kategóriaországos
Életéhez kapcsolódó településekÓgyalla [Hurbanovo], Nyitra [Nitra], Eperjes [Prešov], Komárom [Komárno]
Működési ideje19. század / 20. század
Tevékenységi körépítész
ForrásinformációkVrábel Sándor nyug. pedagógus írása (az Ógyallai és Bagotai Értéktár Bizottság lelkes támogatója)
Rövid URL
ID93432
Módosítás dátuma2017. december 19.

Hibát talált?

Üzenőfal