Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Mátyás király kapás szobra Sajógömörön

Mátyás király kapás szobra Sajógömörön

“Mátyás király az igazságos

Mátyás király a tréfát fölötte kedvelé,
Mátyás király feláll, s int a szőlőhegy felé.
Ím, dolgozott a munkás, míg vigadánk urak,
Ne váltanók fel őket, hogy ők vigadjanak?”

Ez a pár sor olvasható a sajógömöri Mátyás királyt kapával ábrázoló bronz szobor talapzatának egyik oldalán. A másik oldalon a következő olvasható: “Bogár Lajos igazgató-tanító kezdeményezésére közadakozásból emelte Sajógömör közönsége 1912-ben.”

Számtalan Mátyás-emlékmű közül, nekünk “Gömörország” népének a legismertebb és legkedvesebb ez a bronz szobor. Holló Barnabás remek alkotása, kapával ábrázolja az igazságos királyt.

A szobor a falu központjában, a főutcán lévő evangélikus templom kerítőfalának délnyugati bejárata előtt áll, kint a parkban. Az alacsony, gúla alakú podeszten álló, egész alakos bronz szobrot, Holló Barnabás (1865-1917) szobrászművész alkotását, 1914-ben állították fel. (1912-ben kezdődött a gyűjtés, 1913-ban készült el a szobor, 1914-ben állították a mai helyére). A közadakozásból emelt alkotás a maga nemében páratlan, hiszen a jól ismert arcú uralkodót nem királyi díszben ábrázolja, hanem jobbjában kapát tartva. Ezzel nyilvánvalóan arra a mondára utal, mely szerint az egyszerű parasztok fáradságos munkáját nem tisztelő, dölyfös főurakat Mátyás király egy teljes napon keresztül kapáltatta a hegyoldalban, csak amazok ételét: kenyeret és vöröshagymát adva nekik. A monda szerint erre az esetre épp itt, Gömörben került volna sor.

Talán épp ez a kapa volt a szobor megmentője, hiszen Trianon után a határon kívül rekedt, magyar uralkodókat, politikusokat, stb. ábrázoló szobrok szinte kivétel nélkül áldozatául estek az utódállamok magyarellenes dühének. Ezzel szemben a „kapás” Mátyás király a helyén maradhatott mind az 1918. utáni első, mind pedig az 1945. utáni második Csehszlovákia idejében is.

A Mátyás királlyal kapcsolatos mese-monda az alábbiakban olvasható.

Mátyás király Gömörben

Egyszer Mátyás király Gömörben vendégeskedett. A helybéli nemesekkel mulatozott, vacsorázott. Itták a jó gömöri borokat. Emelgették az ékes-fényes aranykupákat. Éltették a királyt, ittak az ország boldogulására, ittak egymás egészségére. Áldották a hegyet, amelyik ilyen felséges levet eresztett. Csak egyről feledkeztek meg, a szegény emberről, aki a jó bort megtermelte. Megszólalt Mátyás király: – Jó uraim, valakiről nem feledkeztünk meg a nagy áldomásban? Törték a fejüket az urak, de semmi nem jutott eszükbe, amit, vagy akit éltetniük kellene. – Hát a szegény szőlőmunkást nem áldjuk, akinek a jó bort köszönhetjük? – kérdezte a király. – Arra nem gondolunk, aki a szőlőt megkapálta? Összenéztek az urak. Az egyik megszólalt: – Semmi az! Ahhoz nem kell ész. – No, ha semmi, akkor holnap reggel kimegyünk valamennyien a hegyre kapálni! – mondta a király kemény hangon. Az urak nem mertek ellenkezni. Másnap reggel Mátyás kivitte az urakat a szőlőbe, a hegyre. A parasztok éppen reggeliztek a fák alatt. Vöröshagyma, kenyér és szalonna volt az eledelük. – Pfuj! De nagy szaggal vannak – fintorgott az egyik úr. Mátyás király úgy tett, mintha nem hallotta volna, de nem eresztette el a füle mellett. Az urak elvették a munkások kapáit, s felkaptattak a meredek hegyoldalban. Mátyás úgy rendelkezett, hogy felülről lefelé kapáljanak. Természetesen ő is beállt a sorba.  A nagypotrohos urak majd orra buktak a meredek lejtőkön, csorgott róluk a verejték. Kiguvadt a szemük a nagy igyekezetben. A király nem irgalmazott, délig hajtotta őket megállás nélkül. Délben végre letelepedhettek ők is egy kicsit az árnyékba. Meg is éheztek, meg is szomjaztak rettenetesen. Ki-ki elővette a tarisznyáját, amibe otthon a szolgák isten tudja miféle finomságokat csomagoltak. Mátyás király nem hagyta, hogy az urak a hazai sültekből, főttekből falatozzanak. Hagymát, kenyeret, szalonnát adott nekik. Amilyen éhesek voltak, még az is nagyon jólesett. Vizet ittak rá, s aztán újra kapálniuk kellett. Úgy érezték, soha nem jön el az este, hogy végre hazamehessenek. Ölte őket a szomjúság is, mert a vöröshagyma meg a szalonna kívánja a vizet. Na, valahogy csak eljött az este. A fáradt, izzadt urak alig bírtak hazavánszorogni. – Semmi-e a kapálás? – kérdezte Mátyás király a tegnapi urat. – Ó, uram, sose gondoltam volna, hogy ennyire nehéz munka ez, de ők bizonyára megszokták. Mátyás keserűen elmosolyodott. Kutyából nem lesz szalonna. Az urak soha nem fogják megérteni a szegények életét. Azok pedig fogadkoztak, hogy ezután gondolni fognak a föld népére is. Addig legalábbis gondoltak, míg Mátyás volt a király, de aztán hamarosan elfelejtették a gömöri leckét.

Sajógömör – község a Besztercebányai kerület Nagyrőcei járásában, Tornaljától 3 km-re északra a Sajó jobb partján. Neve a török eredetű régi magyar Gömör személynévből való. Gömör vármegye egykori központja és névadója.

AZ ÉRTÉK BESOROLÁSA
Szakterületkulturális örökség
TelepülésSajógömör, Gömör [Gemer]
Értékszint2. tájegységi értéktár
A JAVASLATTEVŐ ADATAI
JavaslattevőTornalja és Vidéke Értéktár Bizottság - Majoros Jácint
TelepülésTornalja
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
Indoklás

Számtalan Mátyás-emlékmű közül, nekünk “Gömörország” palóc népének a legismertebb és legkedvesebb ez a bronz szobor. Holló Barnabás remek alkotása, kapával ábrázolja az igazságos királyt. Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkársága Mátyás király-emlékévet hirdetett 2018-ra, mégpedig Hunyadi Mátyás születésének 575. és királlyá választásának 560. évfordulója alkalmából. Potápi Árpád János államtitkár az emlékévvel összefüggésben kiemelte a magyar identitás megerősödését, és Mátyás királyt erős kezű, jelentős uralkodónak nevezte. Számtalan történetírás, monda, népmese őrzi alakját. Az egyik ilyen népmese éppen az, amelyik annak állít emléket, amikor az igazságos király Gömörben a szőlőhegyen kapáltatta meg a nemes urakat. Ennek állít emléket ez a bronz szobor, amely átélt több határváltást az elmúlt században, ledönteni, eltávolítani azonban nem volt ereje, bátorsága senkinek. Számunkra “gömörieknek” ez egy hatalmas kincs, egy szelet a történelmünkből, amely megérdemli, hogy igazi értékké nyilvánítsuk.

Forrás, adományozó

– Sajógömör lakosainak elbeszélése
– wikipedia
– nepmese.hu weboldal

Regisztrálva emlékhelyként
MELLÉKLETEK
Rövid URL
ID93699
Módosítás dátuma2020. augusztus 16.

Hibát talált?

Üzenőfal