Kincskeresők – helyi értékeket kutató diákok konferenciája
A Kincskeresők megálmodója és mindmáig főszervezője, Szanyi Mária néprajz-kutató, tanár (a TUDOK mentora) az SZMPSZ keretében szerette volna megvalósítani és meghonosítani Felvidéken a TUDOK módszerét, azzal a különbséggel, hogy a Kincskeresőkre – a saját kötődést is nyilvánvalóvá téve – helyi értékek felkutatásával és feldolgozásával lehessen jelentkezni. Az elképzelés egybeesett az SZMPSZ akkori elnöke, Pék László igyekezetével, aki az SZMPSZ programjai között kiemelt helyet szánt a helytörténet tanításának a szlovákiai magyar iskolákban.
Az első két évben az SZMPSZ a Csemadokkal közösen pályázott az akkor még regionális fordulókkal szervezett versenyre. Később a pályázati viszonyok megváltozásával az SZMPSZ önállóan pályázott, és a Kincskeresők – helyi értékeket kutató diákok konferenciája valóban konferencia lett, versengés nélkül. Ez nagyon jónak bizonyult, mert a 11–18 éves diákok évről évre oldott hangulatú, ám felelősségteljes felkészüléssel és tartalmas előadásokkal teljes konferenciákon mutatják be azokat a helytörténeti értékeket, amelyek nemcsak szülőhelyük tekintetében, de olykor a magyar kultúrtörténet szemszögéből is jelentős kordokumentumokat tárnak a hallgatóság elé.
Az előadások változatos témaköröket ölelnek fel: egy-egy természeti kincseket rejtő hely szépségeit, kastélytörténeteket, falvak településtörténetét, templomok vallási és művészettörténeti értékeit, néprajzi kincseinket, ipari műemlékek történetét stb. Neves személyiségek élete, a közösségeket érintő régi ünnepek eredete, szokásai és újabbak ke-letkezése tárul fel az évek folyamán. Az előadásokat vetített képek, hangzó anyagok és nem ritkán értékes tárgyi emlékek színesítik.
Minden konferencia felér egy szabadegyetemmel. Nincs jobb módja a helytörténet tanításának és a szülőföldhöz való kötődés megerősítésének, mint a saját felfedezés öröme. Annak ellenére, hogy a konferencián nem osztanak díjakat, évről évre a legavatottabb szakemberek, egyetemi tanárok, jeles kutatók értékelik a diákok előadásait, hogy irányításukkal jobbá, teljesebbé tegyék a bemutatott anyagot, amelyet az iskolák egy-egy közösségi alkalommal teszik közzé a nyilvánosság számára, illetve amelyet a továbbiakban a regionális ismeretek tanításában hasznosíthatnak.
A Kincskeresők célkitűzése kezdetektől fogva a helytörténet kutatása és a helyi értékek saját kutatásra épülő bemutatása volt. A több mint 10 év alatt a Kincskeresők mozgalommá vált a Felvidéken. Az országos konferencián évente átlagosan mintegy 50 előadás hangzik el (ha ehhez hozzávesszük az első évek regionális fordulóira készített kb. 70–70 előadást, valamint a „2008 a reneszánsz éve” jegyében a Csemadokkal közösen meghirdetett Új reneszánsz című vetélkedőt), az elmúlt konferenciákon szűken számolva is legalább 500 vetített képes előadás szerepelt.
A feldolgozott témákat a diákok az országos konferencián kívül kistérségi konferenciákon, vagy szülőhelyük közösségi alkalmain is bemutatják. Több helyen szerveznek tematikus helytörténeti vagy a Kincskeresőkre épülő regionális konferenciákat, és mára már több iskola rendelkezik helytörténeti kiadvánnyal vagy rendszeresen megjelenő, a Kincskeresőkön bemutatott diákkutatásokat tartalmazó helytörténeti füzetekkel.
Hibát talált?
Üzenőfal