Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Ipolyi Arnold országos népmesemondó verseny

Ipolyi Arnold országos népmesemondó verseny

A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet a magyarság kiemelkedő néprajzkutatójának és folklórgyűjtőjének, Ipolyi Arnoldnak tiszteletére, szervezi országos népmesemondó versenyét, melynek célja a magyar prózai népköltészet és a hagyományos mesemondás megismerése, elsajátítása és népszerűsítése. A verseny szakmai partnere a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia.

Az ötletgazda, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet, 2009-ben először a Duna Menti Tavasz részeként, Dunaszerdahelyen szervezte meg. Egy évtized alatt Kárpát-medence elismert népmesemondó versenyévé vált, hiszen évente mintegy 700 népmesemondó alapiskolás gyermeket aktivizál.

Két fordulós versenyként szerveződik, nyolc elődöntő után kerül sor az országos döntőre, amely Rozsnyón kerül megrendezésre. A területi elődöntőknek stabil helyszínei vannak, a települések önkormányzatai felvállalják évenkénti megrendezésüket.

A magyarság kiemelkedő néprajzkutatójának és folklór gyűjtőjének, Ipolyi Arnold tiszteletére rendezett népmesemondó verseny célja a magyar népmesekincs hagyományos előadásmódjának népszerűsítése.

Fő- és szakmai szervező: Szlovákiai Magyar Művelődés Intézet
Szakmai szervezője: Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia
Periodicitás: évi
A rendezvény típusa: felmenő.

A verseny az első évfolyamtól fogva öt kategóriában lett meghirdetve (óvodások, alapiskolák alsó tagozatos tanulói, alapiskolák felső tagozatos tanulói, középiskolák tanulói, felnőttek), melyen e kategóriák szerinti korosztályú, Szlovákiában élő fiatalok és felnőttek vehetnek részt.

A népmesemondó verseny első ízben (2010) a Duna Menti Tavasz részrendezvényeként került megrendezésre. A második évfolyam ugyancsak Dunaszerdahelyen, a DMT nulladik napjaként került megrendezésre. 2012-ben már Rozsnyón valósult meg, elérve „nagykorúsága” küszöbét. A fejlődés további mutatói a résztvevők számarányában és a produkciók színvonalában mérhetőek, de jelentős változások történtek a műfaj értelmezése és népszerűsítése terén is.

A versenyt évi rendszerességgel szakmai képzések, fórumok szervezése kíséri. Megjegyezzük, A keleti régiót is sikerült a mozgalomba bekapcsolni: Kassa-környéki, Királyhelmec környéki jelentkezőkkel, és újabb regionális válogatóval.

Szerkezet:
a. Válogató versenyek
– Minden év májusában 8 válogatóverseny szervezésére kerül sor, ahol az előkészítő bizottság által kinevezett zsűri a meghatározott keretszámok alapján juttatja a versenyzőket az országos döntőbe.
b. Országos döntő, helyszíne Rozsnyó, minden év júniusában szervezzük.

Módszertan:
– Zsűri: A válogatóversenyeken hazai zsűri értékel, akiket a szakmai szervezők folyamatos metodikával látnak el. Az országos döntőn neves hazai, magyarországi, illetve határon túli szakemberek zsűriznek.
– Képzések: 2013-tól évi egy alkalommal, két helyszínen: Dunaszerdahelyen és Füleken egy-egy napos szakmai képzésre kerül sor, amelyen a felkészítő pedagógusok vesznek részt.
– Folklór adattár: A versenyzők és felkészítők szakmai felkészítését a folklór adattárunk szövegfolklór adatbázisa segíti. A Szlovákiai Magyar Szövegfolklór Archívum 253 adatot tartalmaz, szakmai előkészítője Varga Norbert, szövegfolklorista.
A Szlovákiai Magyar Szövegfolklór Archívumnak 2016. 01. 01 -2016. 10. 30-a között 2 767 látogatója 2 543 adatot tekintett meg.

A jelentkezők a következő korosztály szerinti kategóriákban versenyezhetnek:
1-3 kategória – alapiskolák tanulói
4. kategória – középiskolák tanulói
5. kategória – felnőttek

 A területi elődöntők helyszínei:
Nyugat-Szlovákia: Bős, Zsigárd, Gúta, Ipolyszakállos
Közép-Szlovákia: Ragyolc, Bátka, Várhosszúrét
Kelet-Szlovákia: Kisgéres

 A nevezés feltételei:
A versenyen Szlovákiában élő fiatalok és felnőttek vehetnek részt. A versenybe a magyar prózai népköltészeti műfajok közül választott népmesével, népmondával, egyéb történettel lehet benevezni.
 A zsűri: a versenyzők teljesítményét néprajzosokból, mesemondókból és előadóművészekből álló szakmai zsűri értékeli.

Díjkiosztó a 10. évfolyamban:

 

AZ ÉRTÉK BESOROLÁSA
Szakterületkulturális örökség
TelepülésRozsnyó [Rožňava]
Értékszint3. felvidéki magyar értéktár
A JAVASLATTEVŐ ADATAI
JavaslattevőVarga Norbert
TelepülésRozsnyó
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
Indoklás

Ajánlott a versenyző lakhelyéhez, szűkebb régiójához (néprajzi csoport, tájegység), tájnyelvi dialektusterületéhez kötődő meseválasztás. A népmesén kívül egyéb prózai népköltészeti műfajokkal (monda, anekdota, trufa, példázat) is lehet nevezni. Az írott forrásokon kívül az adott közösségeken belül élő hagyományőrző idős mesemondóktól való mesetanulás is igénybe vehető, sőt mi több, külön értékelendő. Mivel a mesemondás az élőszó művészete, ajánlott a szabad, rögtönzött előadásmódon alapuló hagyományos mesemondói stílus követése, a mesei nyelvezet sajátosságainak megjelenítése, a meglévő tájnyelv használata. Ugyancsak ajánlott az előadó lakóhelyéhez, régiójához kötődő népviselet használata. Ajánlott továbbá a gyakran megjelenő mesék (A feledékeny legény, A bolond falu, A pletykás asszonyok, A selyp lányok, stb.) mellőzése, vagy azok egyedi, a szokványostól eltérő változatainak választása.
A hagyományos mesemondás megismerésének és elsajátításának céljából figyelmükbe ajánljuk az Élő Népköltészet DVD-kiadványsorozat eddig megjelent négy darabját (Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet, 2016–2019), a Hagyományok Háza szakmai kiadványait, valamint a magyar nyelvterület bármely vidékén gyűjtött, szöveghű közlésen alapuló személyi, vagy táji monográfiákat.

A bibliográfia a teljesség igényére törekedve minden szlovákiai magyar prózai népköltészeti vonatkozású műről számot ad, a versenyre való felkészülés során kérjük kellő forráskritikával használják őket. A mesei nyelvezet megismerésére a szöveghű lejegyzéseket tartalmazó kötetek adnak lehetőséget, melyek tartalmaznak mesei sztereotípiákat, mesekezdő, mesezáró vagy átvezető formulákat, a mesemondó stílusára, állandósult szófordulataira, beszédmódjának sajátosságaira utaló elemeket. A szépirodalmi igényű, különböző fokú stilizáción átesett feldolgozások, gyermekek számára készített mesekönyvek leginkább egy-egy mesetípus szüzséjének, történetének szempontjából számítanak mérvadónak.
Kiemelten ajánljuk az utóbbi néhány évben megjelent DVD kiadványok használatát, melyek a mese nyelvi megformálásának megismerésén kívül lehetővé teszik a mesemondás látványélményének, előadásmódjának megfigyelését is. Segítségükkel hasznos tapasztalatot szerezhetünk a szövegformálás (hangsúly, hanglejtés, beszédtempó, hangerő) és a mesemondás kommunikációs technikáinak (gesztus, mimika, testmozgás) elsajátítása terén.

Forrás, adományozó

intezet.sk, csemadok.sk, televizio.sk

Webintezet.sk
Regisztrálva emlékhelyként

MELLÉKLETEK
Fullscreen Mode
Rövid URL
ID121272
Módosítás dátuma2020. április 17.

Hibát talált?

Üzenőfal