A losonci Kármán József emlékhelyek
Kármán József, (1769 Losonc -1795 Losonc) a felvilágosodás jeles prózaírója (Fanni hagyományai, A nemzet csinosodása), lapkiadó (URÁNIA), színházszervező. Művei és emléke korai halála után feledésbe merültek, csak a reformkorban fedezték fel újra. A szülőváros 100 évvel halála után állított emléket nagy fiának. 1896-ban a millenniumi ünnepségek keretében avatták fel a Kármán emlékeket. Eredetileg a Főgimnáziummal szembeni ligetben avatták fel a „hazai, immár kipróbált kőanyagból“ készült, faragványokkal díszített, feliratos, 4 m magas emlékoszlopot. A közeli szülőházat is megjelölték egy emléktáblával. A Kármán sírhelyét jelölő márványobeliszk csak egy évvel később került helyére a református temetőbe. 1945-ben az emlékművet és táblát eltüntette a hatóság. Az emlékoszlop – melynek helyére szovjet katonai emlékmű került – a ref. templom kertjének bokrai közt a nyilvánosság elől elzárva volt 1969. március 24-ig, amikor a Csemadok kezdeményezésére jól látható helyre, az 1945-ben megsemmisített 1848/49-es honvédemlékmű helyére állították. A szlovák felirattal kiegészített emlékművet Kármán József születése 200, évfordulóján rendezvénysorozat keretében ünnepélyesen újraavatták.
1896-1944 között a losonci gimnázium, illetve a város által rendezett emlékünnepélyek, koszorúzások helye volt.
1969 óta a Kármán Napok keretében rendezett koszorúzások helye.
1993 óta a Kármán születésnapja és Március 15-e közös megünneplése, ehhez kapcsolódó koszorúzások állandósult helye.
A szülőházat is 1896 májusában jelölték meg egy gránit emléktáblával. 1926-ban a régi házat lebontották, de az emléktáblát visszahelyezték az új ház falára. 1945-ben az emléktáblát is eltüntették. 1969. március 24-én új, magyar-szlovák feliratú márványtáblát avattak az emlékoszloppal egyidejűleg,
A sírhelyet 1897. június 3-án, Kármán halála évfordulóján jelölték meg a budapesti Gerenday cég által készített „világos tiroli márvány“ sírkővel. 1990. október 31-én a losonci ref. gyülekezet az egyház megalakulása 400. évfordulója alkalmával elhelyezte a sírkövön az író nagyapja (a ref. gimnázium rektora), apja (lelkész, püspök) és nagybátyja (a ref. gimnázium rektora), emlékét megörökítő feliratos acéllemezt, a Nógrád Megyei Levéltár adományát. A sírt számos Losoncra látogató turistacsoport keresi fel.
Hibát talált?
Üzenőfal