Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Fiúk szokták játszani, tetszés szerinti számban. Mielőtt a játékot megkezdenék, megállapodnak abban, hogy „hány iskolát fognak kijárnyi“. Utána abban is megegyeznek, hogy az iskolák befejezése után fognak-e „rikiznyi“.
A játékot általában a legidősebbik gyerek vagy pedig a játékhoz szükséges zsebkés tulajdonosa kezdi.
Egy-egy iskola a következő dobásokból áll:

1. „Tenyeres“ (v. ritkábban „elejes“) – A játékos feladata a jobb tenyérre helyezett kinyitott kést a levegőbe feldobni oly módon, hogy egyet perdüljön, s visszaesve a hegyével belefúródjon a földbe.
2. „Hátos“ – A játékos a kést jobb keze fejére helyezi, a mutatóujj és a középső ujj közti vájatba. A dobást az első dobásfajtához hasonlóan végzi el.
3. „Öklös“ – A játékos a fölfelé fordított ökölbe zárt kézre, a kisujjtól a hüvelykujjig létrejött mélyedésbe helyezi a kést. Ennél a dobásnál a kéz gyors átfordítása adja meg a dobáshoz szükséges lendületet.
4. „Vellás“ – A gyűrűs- és a középső ujjat a tenyér felé húzzák, és a hüvelykujjal lezárják. A játékos feladata a mutató- és kisujjra helyezett kést a kéz gyors átfordításáv heggyel a földbe vágni.
5. „Leütés“ – A többi dobáshoz hasonlóan ezt is általában ülve vagy guggolva végzik. A nyelénél fogva függőleges helyzetben tartott kést a játékos egymás után háromszor a földbe vágja.
6. „Peckes“ – A játékos állva végzi el a feladatot. A kést hegyénél megfogva egyszer a földbe vágja.

Az első iskola kijárása után következik a második, harmadik, stb. iskola. Aki az utolsó iskolát is kijárta, a megegyezés szerint öt vagy tíz „peckest“ dob. Aki a dobást elrontja, annak mindig meg kell várnia, míg újra rákerül a sor. Amennyiben a játékos idejében észreveszi, hogy a feldobott kés nem fog hegyével beleállni a földbe, a levegőben elkaphatja, s a dobást azonnal megismételheti.
Ismeretes a játéknak még az ún. „fordított iskolájo“ is, amikor a kés hegye az előző iskolához viszonyítva ellentétes irányban van: a „tenyeresnél“, a „hátosnál“, az „öklösnél“ és a „vellásnál“ balra; a „leütésnél“ a kést nyelénél fogva vágják a földbe, a „peckesnél“ ugyanúgy, azonban az első iskola dobásmódjával ellentétben a késnek meg kell fordulnia a levegőben.
A játék befejező része a „rikizés“.
A versenyben utolsó helyre került játékost a győztes félrehívja. A második helyezésű játékos ezalatt a zsebkéssel vagy fadarabkával egy számot (1-től 10-ig) rajzol a földre. A leírt szám ezrest, illetve ezreseket jelent. Tehát: 1 = 1000, 2 = 2000, 3 = 3000 stb. A vesztes játékosnak ki kell találnia, hogy hány „ezres” van leírva. Amíg erre rá nem jön, addig a győztes húzgálja a fülét, közben egyedül vagy a többiekkel együtt a következő mondókát ismételgeti:


Riki-riki rajrom,
Szamár fülit rázom,
Hány ezer?

A szám rajzolása el is maradhat. Ebben az esetben a „rikizést“ végző játékos a vesztes háta mögött ujjaival mutatja a kitalálandó számot, s az előbbi mondóka következő változatával adja fel a kérdést:


Riki-riki rajrom,
Tumi-tumi rajrom,
Ujjat mutatnyi
Tudsz?

A fülhúzkodás helyett néha kisebbfajta pofonveregetéssel is találkozunk.

Tallós, 1968 / Ágh György (14), Kohúth István (14)

VÁLTOZATOK:

RIKIZNYI

Általában 2-8 fiú játssza, állva, körbe guggolva vagy törökülésben.

Dobások:
1. „Eggyes“ – A játékos a kést – nyelének végénél – a mutató- és hüvelykujja közé fogja; a kés hegye lefelé, pengéje pedig előre néz. A dobó feladata a kést ebből a tartásból a földbe
vágni.
2. „Hátos“ – Azonos a főszövegben közölt második dobással.
3. „Böklös“ – Azonos a főszövegben közölt „öklös“-sel.
4. „Kisujjas“ – Azonos a „vellás“ nevű dobásfajtával.
5. „Ötös“ – A főszöveg ötödik dobásfajtájától („leütés“) csupán abban különbözik, hogy a kést
csak egyszer vágják a földbe.
6. „Peckes“ – A játékos hüvelyk- és mutatóujjával fogja a kés hegyét; a kés nyele fölfelé áll, éle pedig a dobó felé néz. A dobást a főszövegben közölt módon végzik el.
Akinek mind a hat dobást sikerül elvégeznie, annak „egy iskola lement“, és elölről kezdheti a „másik iskolát”. A gyerekek még a játék elején megegyeznek, hogy hány iskoláig fognak játszani, és hogy mi lesz a legügyetlenebb játékos büntetése. Az iskolák összességét „riki“-nek mondják.
Legtöbbször 5-10 iskola a riki. Aki eléri a rikit, az félreáll. A játék végén a győztes végrehajtja a büntetést. A versenyben utolsó helyre került játékosnak meghúzkodja a fülét, kisebb pofont ad neki, néhányszor gyengébben fenéken rúgja, stb.

Diószeg, 1970 / Dumann Vilmos (15)

Egy másik változat csak néhány mozzanatában tér el az előbbi variánstól. Minden iskola egy „gólt“ jelent. Egy-egy iskola kijárása után az illető játékos vagy újabb iskolába kezd, vagy ha pihenni akar, valamelyik játszótársának átadja a kést. Ennek a játékosnak a kiválasztását sorsolással dönti el. A vízszintesen földre helyezett kést közepénél fogva jó erősen megpörgeti. Amikor a kés megáll, az folytathatja vele a játékot, aki felé a hegye mutat. Rossz dobás esetén az illető játékosra azt mondják, hogy „megbukott“.

Diószeg, 1970 / Aibek Félix (15), Karsay Sándor (15)

A „peckes“ nevű hatodik dobásfajtát úgy végzik, hogy a dobás előtt a kést lapjával vízszintes helyzetben tartják.

Kismácséd, 1970 / Vörös Zoltán (15)

CÖLÖPÖS RIKI

Legtöbbször öten-hatan játsszák, puha talajon, körben állva vagy guggolva.

Dobásfajtái – sorrend szerint – a következők:
1. A játékos a nyelénél fogott kést hegyével lefelé tartva a földbe vágja.
2. „Hátos.“ A kést a kézfejre helyezik, pengéje bármelyik irányban állhat, nyele azonban mindig a dobó felé.  A játékos a kést a magasba lendíti úgy, hogy a levegőben forduljon egyet feléje, és leesve a földbe fúródjon.
3. „Böklös.“ A játékos ökölbe zárt kezére, a tenyér és az ujjvégek alkotta mélyedésbe helyezi a kést. A dobó az ököl gyors oldalra fordításával vágja a kést a földbe.
4. „Kisujjas.“ A játékos a kést mutató- és kisujja, valamint középső és gyűrűsujja közé fogva vágja a földbe.
5. A játékos a kés hegyét tenyérrel felfelé fordított jobb kezének hüvelykujjára helyezi, s a függőleges helyzetben levő kés nyelének végére ráteszi bal mutatóujját. Ezután a jobb kéz felfelé, illetve jobbról balra irányuló körivszerű lendítésével a kés hegyét a bal oldalra löki úgy, hogy a kés hegyével beleálljon a földbe.
A következő négy dobás ugyanígy történik, csupán a kés hegye van mindig más ujjhegyen, mégpedig:
6. a mutatóujjén,
7. a középső ujjén,
8. a gyűrűsujjén
9. a kisujjén.
A további dobások végeredményben ugyanígy történnek, eltérés csupán abban van, hogy a játékos a dobáshoz szükséges lendületet a jobb kezével adja meg, továbbá abban, hogy a játékos a kés hegyét testének mindig más és más részére helyezi, mégpedig:
10. a csuklójára,
11. a könyökére, miközben karját derékszögben behajlítja,
12. a bal vállára,
13. a jobb vállára,
14. a homlokára, illetve bal kezének hüvelykujjára, melyet a homlokához szorít,
15. az állára,
16. a bal mellére,
17. a jobb mellére,
18. a bal térdére,
19. a jobb térdére
20. „Peckes.“ A játékos hüvelyk- és mutatóujja közé veszi az élével befelé néző, nyelével pedig felfelé álló kés hegyét, majd elvégzi a dobást úgy, hogy a kés a levegőben megperdüljön. A mutatványt háromszor megismétli.
Rossz dobás esetén mindig a soron levő játékos veszi át a zsebkést. Hogy a dobást jónak vagy rossznak tekintsék-e, azt a késnyél végének földtől való távolsága határozza meg; ez a távolság – ha a kés ferdén áll bele a földbe – az előzetes megegyezés szerint nem lehet kisebb két vagy három, ritkábban négy ujj szélességénél. A játékosok mindig attól a dobástól folytatják a játékot, amelyiknél elrontották.
A játék befejező része a legrosszabb dobó megbüntetése. A gyerekek körülbelül kétujjnyi mélységre elkaparják a zsebkést, s az illető játékosnak orrával kell onnan kitúrnia, és szájával kiemelnie.

Diószeg, 1970 / Sárkány Tibor (15), Szilágyi István (15)

ELEJES

Körbe térdelve játsszák. Általában minden dobásfajtát ötször ismételnek.
A játék dobásfajtái a következők: 1. „elejes“, 2. „hátos“, 3. „döngös“, 4. „vellás“, 5. „pöcök“. Ezek elvégzése ugyanúgy történik, mint a „tumiznyi” nevű tallósi variánsban. Az ottani „öklös“ itt „döngös“ név alatt fordul elő, a „leütés”-nek nevezett ötödik dobásfajta pedig itt kimarad.
A játék végén, miközben a „vesztös“ játékost „rikizik“, a következő mondókát mondják vagy éneklik:


Riki-riki tajzom,
Tumi-tumi tajzom,
Hányot mutatok?

Nagyfödémes, 1971 / Bartalos Zoltán (12), Buday Márta (15), Nagy Ede (12),
Németh Tibor (12), Vincze László (14)

PÖNDÖRICI

Inkább fiúk szokták játszani, a szabadban, „gyöpös“ talajon, legtöbbször öten-hatan. Zsebkéssel játsszák, ülve vagy guggolva. A játék elején mindnyájan „fogadnak“, hogy „ki mennyit fog megcsináni“, vagyis hogy az egyes dobásfajtákat ki hányszor fogja ismételni. Általában háromba fogadnak, néha azonban nagyobb szám is előfordul.
A játékot mindig az kezdi, aki a legtöbbe fogadott. A fogadás nagysága határozza meg a további dobók sorrendjét is. Aki a dobást elrontja, addig várnia kell, míg újra rá nem kerül a sor. A játékot annál a dobásfajtánál kell folytatni, amelyiknél elrontották.

A dobásfajták a következők:
1. „Tenyeres“ – A kést a kinyújtott jobb tenyérre fektetik hegyével kifelé. A játékos feladata a kést az adott fekvésből úgy feldobni a levegőbe, hogy az hegyével a dobó felé fordulatot tegyen, majd leesve a földbe fúródjon.
2. „Hátos“ – Ugyanúgy végzik, mint az első dobásfajtát, azzal a különbséggel, hogy a kést a játékos keze fejére fektetik.
3. „Döklös“ – A játékos a kezét ökölbe szorítja, s a zsebkést az ujjhegyek hosszában hegyével a hüvelykujj felé helyezi el. A dobáshoz szükséges lendületet a játékos az ököl gyors oldalra fordításával adja meg.
4. „Kétujjas“ – A játékos kezét a tenyerével felfelé tartja, s a kést a középsó és gyűrűsujj behajlítása után a mutató- és kisujjára helyezi, hegyével jobb felé. A dobás a leírt helyzetből ugyanúgy történik, mint a „döklös“-nél.
5.„Pöndörici“ –  A játékos a hüvelyk- és mutatóujja közé fogja a nyelével felfelé álló kés hegyét. Ebből a tartásból dobja a kést úgy, hogy a levegőben egyet perdüljön, s leesve hegyével a földbe fúródjon. A pöndöricinél mindig a fogadott szám kétszeresét kell dobni, és még egy „ráadást“.
Ha a kés ferdén fúródott a földbe, a dobást csak akkor fogadják el, ha a késnyél vége és a föld közötti távolság nem kevesebb kétujjnyinál.
A játék következő része a „rikizés“, vagyis a vesztes játékos megbüntetése. A játékban utolsó helyre került gyerek lehasal a földre, a győztes ráül a hátára, s fülét cibálva a következő mondókát mondja:


Riki-riki rajzom,
Tubi-tubi tajzom,
Tudsz mennyi ?

Erre a vesztesnek az egytől tízig terjedő számok közül ki kell találnia azt a számot, melyet a játékból másodiknak „kiment“ játékos mutat az ujjjain, kissé hátrább vagy oldalt állva. Mihelyt a mutatott számot kiejti, büntetése befejeződik, és a játék véget ér.

Jóka, 1971 / Mészáros Béla (15), Rajcsányi Béla (15)

KategóriaEszközös játékok / eszközös ügyességi játékok, más eszközökkel
MegyePozsony
TelepülésTallós [Tomášikovo], Diószeg [Sládkovičovo], Kismácséd [Malá Mača], Nagyfödémes [Veľké Úľany], Jóka [Jelka]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1968, 1970, 1971
AdatközlőÁgh György (14), Kohúth István (14), Dumann Vilmos (15), Aibek Félix (15), Karsay Sándor (15), Vörös Zoltán (15), Sárkány Tibor (15), Szilágyi István (15), Bartalos Zoltán (12), Buday Márta (15), Nagy Ede (12), Németh Tibor (12), Vincze László (14), Mészáros Béla (15), Rajcsányi Béla (15)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-1035-1036-1037-1038
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID88810
Módosítás dátuma2017. február 14.

Hibát talált?

Üzenőfal