Pickézés, lapanyázás
A lányok és fiúk közösen, a szabadban, tavasztól őszig játsszák ezt az eszközös játékot.
Eszközök:
Lapanya – 25 cm hosszú, 10-15 cm széles, nyeles, lapátszerű ütőalkalmatosság; kapu – egy hosszabb fadarab vagy egy hosszúnyelű lapát;
Picek, pecek – kb. 10 cm hosszú, hüvelykujjnyi vastagságú, a két végén hegyesre kifaragott kellék
A játék menete:
A játékot két egyenlő létszámú gyerekcsoport játszhatja. A kezdés jogát általában kiszámolással döntik el. Az a csapat, amelyik a játékot kezdi, az ún. „bentiek”. A falhoz vagy fához támasztott hosszú fadarab vagy lapát a kapujuk.
A „bentiek” a lapanyával kiütik a pecket, a másik csapat, a „kintiek” igyekeznek azt két kézzel, fél kézzel vagy a kötényük segítségével elkapni. Abban, hogy melyik fogás mit ér, előzőleg megállapodnak. Ha nem sikerül a pecket elkapni, akkor a kintiek oly módon próbálják lenyerni a bentieket, hogy keresztüldobják a kapun a pecket.
Ha az sikerül, vagyis lenyerik őket, a két csapat szerepet cserél. Ha ez a kintieknek nem sikerül, akkor a bentiek a pecket a hegyes végénél próbálják fölpöccinteni a lapanyával, és minél messzebbre elütni. Ezt háromszor megismétlik. A távolságot megsaccolják: 20, 25, 30 – mondanak egy számot. Ha a kintiek elfogadják a saccolt távolságot, beleegyeznek, annyi lesz az iskolájuk a bentieknek. Ellenkező esetben a távolságot leméretik velük. Ezt úgy végzik, hogy lábfejjel lemérik, azaz „kilépik” a távolságot, s ha az állítás nem felel meg a valóságnak, akkor elveszítették az addig gyűjtött összes iskolájukat és a bent levés jogát, azaz a két csapat szerepet cserél.
A szabályokat mindig a játék megkezdése előtt határozzák meg, pl. a pecek megfogása jelenthet egy számot vagy szerepcserét is. Ez a játék nem volt veszélytelen, mert ha rosszul céloztak, kiüthette az ablakot vagy valakinek a szemét is.
A játéknak számos változata ismert.
Hibát talált?
Üzenőfal