Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

A játék a játszópálya kijelölésével kezdődik; egymástól kb. 18-20 lépésnyire húznak két párhuzamos vonalat, majd meghúzzák a középvonalat és az oldalvonalakat is.

Ezután kijelölnek két „kapitányt“. A kapitányok „szemelezéssel“ (l. az 1016. sorszám alatti leírásban) két csapatra osztják a játékosokat. Ennek megtörténte után a kapitányok – az előbbi módon vagy pénzfeldobással („Fej vagy írás?“ Aki eltalálja, az választhat.) – „kaput“
(térfelet) választanak. A kapitányoknak általában három-három, a játékosoknak pedig egy-egy „életük“ van.
Mindegyik kapitány saját csapatának a „kapusa“. A kapusok, illetve a kapitányok az oldalvonalakon túl, középtájt állanak. A kapus és a felezővonal közti részen az ellenfél játékosai állanak. A térfelet egyik csapatnak sem szabad elhagynia, a labdáért azonban bármelyikük áthajolhat a felezővonalon.
Kezdéskor a labdát mindig valamelyik csapat kapitánya indítja útnak. Az oldalvonalakkal párhuzamosan a felezővonalon terpeszbe áll, s a labdát a két térfélen köréje csoportosuló játékosok fölé dobja. Akinek sikerül elkapnia a labdát, az már dobhatja is, közben a kapitány visszamegy a helyére.
Minden játékos célja az, hogy az ellenfél játékosai közül valakit eltaláljon a labdával. A kapitányra ekkor még nem érdemes dobni, mert ő még nem veszíthet életet. A kapitány és játékosai, valamint a csapat játékosai egymás között is dobálhatják a labdát. A földről visszapattanó labda érintése nem számít. Amelyik játékos azonban a labdához hozzáér, de kiesik kezéből a labda, annak „lent van egy élete“. A földről felvett labdával senkit sem szabad megdobni. A játékos csak akkor dobhat meg valakit érvényesen, ha kézből kapta a labdát.
Az „életüket vesztett“ játékosok a térfelet elhagyva a kapitányuk mellé állnak. A feléjük repülő labdát elkaphatják, de nincs joguk visszadobni a térfélre. A labdát csak a kapitány dobhatja a túlsó térfélen álló játékosainak.
Ha már valamelyik csapat utolsó játékosa is a kapitány mellé került, a játékosok helyet cserélnek kapitányukkal; a kapitány tehát egyedül játszik a térfélben. Most már a csapat minden tagja rádobhatja a labdát. A harmadik találat után a kapitány élet nélkül marad, és a játék véget ér.
A játékból az a csapat kerül ki győztesen, amelyik csapat kapitányának marad legalább egy élete.

Tallós, 1968 / Hakszer Erzsébet (13), Kohúth István (14)

KategóriaEszközös játékok / labdajátékok, más
MegyePozsony
TelepülésTallós [Tomášikovo]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1968
AdatközlőHakszer Erzsébet (13), Kohúth István (14)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-1019
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID89462
Módosítás dátuma2017. március 1.

Hibát talált?

Üzenőfal