Bíró és a panaszos
Alakoskodás több főszereplővel
Szereplői: bíró, panaszos, tolvaj, hóhér. A szerepek szétosztása a már leírt sorsolással történik. Elsőként a panaszos szólal meg:
– Bíró uram, panasz van.
Erre a bíró megkérdezi:
– Kiről és miről?
A panaszos valamit kitalál, például:
– Ellopták a lovamot (v. pénzemet, a legjobb tojós tyúkomot, a táskámot, vajas kenyeremet stb.).
– Kire gyanúsíccsa? – kérdezi tovább a bíró.
A panaszosnak most az eddig még nem szereplő két játékos közül valamelyikre rá kell mutatnia. Ha ez megtörtént, a bíró további kérdést tesz fel:
– Mennyit szabott rájo?
A panaszos megmondja, például:
– Két tetősset (v. szerhát).
Ennek a büntetésnek a kiszabása úgy történik, hogy az ítéletet végrehajtó játékos tető alakban összetett tenyerével a bűnös fejére vág, s ekképpen tenyereit a fej két oldalán végigcsúsztatja. A kérdezett más büntetést is kiróhat, például:
– Három simát.
Ez a büntetésfajta nem azonos az első változatban ugyanilyen név alatt említett büntetéssel. Végrehajtása úgy történik, hogy az illető játékos egy bottal vagy vonalzóval végigsuhint a bűnös előrenyújtott tenyerén.
További gyakrabban előforduló büntetések még a bűnös fejére meghatározott számú „klottyot v. Diót“ (barackot) adni, megráncigálni a fülét, néhányszor fenékbe rúgni stb.
Ha a panaszosnak sikerült a tolvajra mutatnia, akkor a hóhér a panaszos előbbi kívánsága szerint hozzáfoghat a tolvaj megbüntetéséhez. Abban az esetben azonban, ha a panaszos nem találta el, ki a tolvaj, tehát ha a hóhérra mutatott, a kiszabott büntetést a hóhér a panaszoson végzi el.
Diószeg, 1970 / Hornyánszky István (12), Pethő László (12)
Hibát talált?
Üzenőfal