Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Restály Mihály

Restály Mihály

* 1915. március 31., Nagyszarva † – 1987. április 22., Nádszeg / plébános

1940. június 23-án szentelték pappá. Bajnán, Udvardon, Komáromban és Pereden szolgált. A háború után részt vett a Csehszlovákiai Magyar Demokratikus Népi Szövetség munkájában. A tömörülés Mindszenty József esztergomi hercegprímás támogatásával a nyugati közvélemény elé tárta azokat a jogtiprásokat, melyek abban az időben a szlovákiai magyarságot és az egyházat sújtották. 1949 februárjában társaival együtt államellenes összeesküvés vádjával letartóztatták. Több hónapi fogva tartás, vallatás után feltételesen szabadlábra helyezték.
A pozsonyi Állambíróság 1949. december 30-án ítéletet hirdetett a Csehszlovákiai Magyar Demokratikus Népi Szövetség aktivistái elleni perben, akiket „a köztársaság elleni bűncselekmény” és a népi demokratikus rendszer megdöntésének előkészítésével, ill. államtitkok elárulásával vádoltak. Az ún. csehszlovákiai magyar Mindszenty-perben, amelyben összesen 32 személy, köztük 20 római katolikus pap és 4 református lelkész ellen emeltek vádat, Arany A. László nyelvészt, egyetemi tanárt, a szervezet vezetőjét 8 év, Hentz Zoltán főiskolai hallgatót, Hajdú László gépészmérnököt, Varró István egyetemi hallgatót, Krausz Zoltán filmrendezőt és Restály Mihály katolikus lelkészt 6 év, Mészáros Gyula kántortanítót 5 év, Vízváry László református lelkészt 2 év fegyházbüntetésre ítéltek, a többi 22 vádlottat felmentettél a vád alól.
Restály Mihály a pozsonyi, lipótvári börtönökben, a Horní Slakov-i uránbányában, Svätopluk, Znojmo börtöneiben raboskodott. A börtönévek után Galántán plébános, majd 1958. július 1-től 1987. április 22-ig, haláláig, Nádszeg lelkipásztora volt. Generációk nőttek fel a keze alatt. Közismert volt a sport iránti szeretete – egy ideig a helyi futballcsapat edzője is volt.
1990-ben a Kassai Kerületi Bíróság rehabilitálta az 1949-ben elítélteket, de Restály Mihály ezt az erkölcsi elégtételt már nem érhette meg. 1987. április 22-én hunyt el.
A nagyszarvai temetőben nyugszik. 1997-ben in memoriam PRO PROBITATE – díjat kapott helytállásáért.
A nádszegi egyházközség Restály Mihály pappá szentelésének 70. évfordulójára, 2010-ben, emléktáblát készíttetett, amelyet a templom főbejáratának szélfogójában helyeztek el.

 

Kategóriaországos
Életéhez kapcsolódó településekNagyszarva [Rohovce], Udvard [Dvory nad Žitavou], Komárom [Komárno], Pered [Tešedíkovo], Galánta [Galanta], Nádszeg [Trstice]
Működési ideje20. század
Tevékenységi köregyházi személyiség
Forrásinformációkhttp://lexikon.katolikus.hu/R/Rest%C3%A1ly.html * http://www.nadszegiplebania.sk/tortenelem/plebanosok.html * http://doktori.btk.elte.hu/hist/sztyahulalaszlo/diss.pdf
Rövid URL
ID90944
Módosítás dátuma2017. április 20.

Hibát talált?

Üzenőfal