Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Lányi Menyhért

* Sárospatak,  1893. nov. 26. – † Miskolc, 1976. aug. 13. / próza- és drámaíró

Bp.-en kereskedelmi iskolát végzett, fiatalon az első vh. frontjára került s megsebesült. Az 1918–19-es mo.-i forradalmakban való részvétele miatt rövid időre bebörtönözték. Ezt követően Csehszlovákiába emigrált, Kassán élt. Emigráns társai többségével szemben nem vált szervilis kormánytámogatóvá, független maradt, az ellenzéki és az aktivista sajtóban egyaránt publikált. A második vh. idején faji üldözöttként egy ideig bujdosott, majd kényszermunkára hurcolták. Megúszta a háború poklát, az 1945 utáni magyarellenes intézkedések őt nem sújtották, s megfelelő egzisztenciához jutott, mégis Mo.-ra települt, haláláig Miskolcon élt.

Irodalmunkban különféle prózai műfajokkal, drámákkal, hangjátékokkal tűnt fel. Drámáiból hármat bemutatott a kelet-szlovákiai hivatásos színtársulat (A herceg szerelmes, A firenzei haláltánc, Nyári zivatar), további művei könyv alakban maradtak fenn. Kétkötetes regénye, a Művirág (1928) mérsékelt sikert aratott. Novellái magasabb művészi színvonalat képviselnek. Az Öten egy különszobában és a Saulus a két háború közötti hazai magyar irodalom reprezentánsaihoz sorolhatók. Az elsőnek említettben a szerző két eltérő helyzetben mutatja be egy gyalogosszázad tisztikarát: a frontharcok poklában, ahol az emberi jellemek és természet kendőzetlenül feltárulnak, egyetlen szabályozó erő az életösztön, a másik az első vh.-t követő kaotikus állapot, a gazd. és erkölcsi romlás, melynek a legderekabbak esnek áldozatul. A Saulus c. kisregénnyé duzzadó elbeszélésében Pál apostol életének első szakasza elevenedik meg, amikor előkelő zsidó ifjúként ellensége volt az elnyomó rómaiaknak, gyűlölte a békét és szeretetet hirdető Krisztust, s kíméletlenül üldözte a keresztényeket.

Művek: A firenzei haláltánc, d., 1922, Keleti hajós, elb., Kassa 1923; Művirág I–II., r., Kassa 1928; Nyári zivatar, d., Kassa 1929; Zarándok az alvilágban, r. (kézirat).

Irodalom: Fábry Zoltán: Keleti hajós, Genius 1924. júl. = uő: ÖÍ 1.8; Kováts Miklós: Magyar színjátszás és drámairodalom Csehszlovákiában 1918–1938, Po. 1974; Fónod Zoltán: Üzenet, Po. 1993, 2002.

Sz. Z.

Kategóriahelyi
Életéhez kapcsolódó településekKassa [Košice]
Működési ideje19. század / 20. század
Tevékenységi kördrámaíró / prózaíró
ForrásinformációkA cseh/szlovákiai magyar irodalom lexikona 1918—2004, Főszerkesztő: Fónod Zoltán, Második javított, bővített kiadás.
Rövid URL
ID125690
Módosítás dátuma2021. május 26.

Hibát talált?

Üzenőfal