Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Bikszárdy Vince

Bikszárdy Vince

* 1894. június 2. Pozsony – † 1939. április 24. Pozsony / a pozsonyi magyar munkásság vértanúja.

Négy középiskolai osztály elvégzése után 1913-ban a monarchia elit iskolájába, a tengerészeti kadétiskolába vonult be. A világháború alatt számos hősi csatában helytállt, bátorságát három magas kitüntetéssel jutalmazták. A Szent István csatahajó katasztrófájakor lélekjelenlétével mentette meg számos tengerészbajtársa életét.
A civil életben a kötelességtudás és szaktudás jellemezte. Az Atlon moziban operatőrként dolgozott, s a mai Szabadság-tér közelében, az akkori Kutik utcában lakott családjával. Az 1938-as pozsonyi községi választásokon a Magyar Párt listájának harmadik helyén indult, mint a munkások képviselője lett megválasztva.
A képviselő-testület azonban az alábbi események folytán nem állt össze.
Bikszárdy Vince a magyar fiatalok élén a kedvelt kirándulóhely, Vaskutacska felé tartott. Az előzetesen bejelentett vasárnapi kivonulásnak közel kétezer résztvevőjét – a Vörös hidat elhagyva – két oldalról, s a magaslatokról is Hlinka-gárdisták fogták közre. A magyar csapat – mit sem sejtve – besétált a kelepcébe. Más ismert vezető személyiségek is ott voltak (például Peéry Rezső pozsonyi tanár, szerkesztő), de a hivatalos felszólításra Bikszárdy jelentkezett, hogy ő a vezető. Az egyenruhások elvezették. Az akkor 45 éves, életerős Bikszárdy további sorsa illetve elhalálozása máig tisztázatlan. A börtönben kiállított jelentés szerint ugyanis már másnap önkezével vetett véget életének (nyakkendővel akasztotta fel magát). A Magyar Párt szakértői csoportja a börtönjelentést kétségbe vonta, hiszen azt látták: az áldozat kezei össze voltak roncsolva, ezért csaknem bizonyos, hogy agyonverték. 1939. április 24-én hunyt el.
A pozsonyi parlamentben gróf Esterházy János képviselő nem kapott választ Bikszárdy rejtélyes halálával kapcsolatos interpellációjára. Temetésén a Szent András temetőben ezren vettek részt. A résztvevők szerint lovas rendőrök oszlatták szét a temetőn kívül rekedteket. Az elhunytat a Magyar Párt saját halottjának nyilvánította, és felhívta híveit, hogy a gyász jeléül egy hétig tartózkodjanak minden vigasságtól. A gyászbeszédet Esterházy tartotta.
A bécsi döntés után Bikszárdy azok közé tartozott, akik a legderekasabban kivették részüket a magyar szervező és alkotómunkából. Helytállt élete legutolsó pillanatáig.

Fullscreen Mode
Kategóriaregionális
Életéhez kapcsolódó településekPozsony [Bratislava]
Működési ideje20. század
Tevékenységi körközélet szereplője
ForrásinformációkSimon Attila: Egy félbemaradt mártíromság nyomában - Bikszárdy Vince és a Horthy Gárda elfeledett története. In: A Közép-Európaiság dicsérete és kritikája. Pozsony, 2013, 599-614., o. * http://kisebbsegkutato.tk.mta.hu/uploads/files/olvasoszoba/intezetikiadvanyok/A_kozep-europaisag_dicserete.pdf * http://www.pozsony.polgarinfo.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=238
Rövid URL
ID74451
Módosítás dátuma2016. január 28.

Hibát talált?

Üzenőfal