Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Madárles tábor

Madárles tábor

Búcson a Madárles tábor 2008 óta minden év tavaszán megrendezésre kerül a Katona Mihály Alapiskola szervezésében. A madarak és a természet tavaszi megfigyelése egy hetes folyamat, amit az iskola tanulói és az érdeklődők szakemberek vezetésével végeznek. A szakemberek közt vannak Katona Mihály a Magyar Madártani Intézet munkatársa, Gúgh János a Szlovák Madártani Intézet részéről, Sándor Csaba erdőmérnök. A madarakat különféle élőhelyeken (lakott terület, szántóföld, rét, erdő, vizes terület) figyelik meg minden évben. A tábor további tevékenységei közé tartoznak: fecskefészkek számlálása, téli madáretetés, madárodúk kihelyezése, löszfal takarítás, kézműves foglalkozások természetes anyagokból, stb. A tábor ideje alatt a megfigyelések mellett minden évben különféle előadásokat hallgathatnak a résztvevők, nemcsak a madarakról, hanem csillagászatról, utazásról, időjárásról is.
Az iskola tanulói, akik részt kívánnak venni a táborban, minden évben komoly pályamunkákat készítenek az év madarával és aktuális csillagászati témával kapcsolatban. Ezek a munkák (többnyire plakátok) az elmúlt tíz évből archiválva vannak az iskolában. A 10 éves jubileum alkalmából elkészült a tábor logója és plakátja is. Egy kiadvány is készült Katona Mihály szerkesztésében, amelyben az első 5 évben készült feljegyzések alapján Búcs madárvilága és természeti értékei vannak megjelenítve. Gúgh János jóvoltából nemcsak a helyi értékekkel ismerkedhetnek meg a tábor résztvevői, hanem minden évben felfedeznek egy-egy természeti kincset a szélesebb környéken is. A tábornak olyan neves előadói is voltak, mint Reisz András, Zombori Ottó, Aradi Lajos. Az elmúlt 10 évben csaknem 100 tanuló vett részt a madarak megfigyelésében, feltérképezésében, volt olyan diák is, aki harmadikos korától minden táborban részt vett, amíg az iskola tanulója volt. A tábor megrendezését az iskola folytatni kívánja, példát adva ezzel a többi iskolának is, hogy ily módon is meg lehet szerettetni a minket körülvevő csodálatos természetet.

AZ ÉRTÉK BESOROLÁSA
Szakterületkulturális örökség
TelepülésBúcs [Búč]
Értékszint1. helyi (települési) értéktár
A JAVASLATTEVŐ ADATAI
JavaslattevőNégy határon át vetélkedő, 2018 – Búcsi Katona Mihály Alapiskola Búcsi vándorok csapata. Csapattagok: Cseh Benedek, Fodor Zsófia, Persei jenő. Felkészítő pedagógus Győző Andrea.
TelepülésBúcs
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
Indoklás

A tábort azért javasoljuk felvenni a helyi értékek közé, mert a falu fiatalságát a természet szeretetére, értékeink megbecsülésére neveli. Továbbá nemcsak a fiataloknak, hanem az egész faluközösségnek teremt maradandó értéket a természetben végbemenő változások megörökítésével.

Forrás, adományozó

– Katona Mihály: Búcs madárvilága és természeti értékei (2014)
– Tíz év madártávlatból – a búcsi Katona Mihály Alapiskola Madárles táborainak története (2017)
– Talentum 2- Szlovákiai magyar iskolák tehetségei (2017)
– Albert Sándor: Iskola a 21. században (2018)

MELLÉKLETEK
Rövid URL
ID107030
Módosítás dátuma2019. február 1.

Hibát talált?

Üzenőfal