Ipolyi Arnold országos népmesemondó verseny
A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet a magyarság kiemelkedő néprajzkutatójának és folklórgyűjtőjének, Ipolyi Arnoldnak tiszteletére, szervezi országos népmesemondó versenyét, melynek célja a magyar prózai népköltészet és a hagyományos mesemondás megismerése, elsajátítása és népszerűsítése. A verseny szakmai partnere a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia.
Az ötletgazda, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet, 2009-ben először a Duna Menti Tavasz részeként, Dunaszerdahelyen szervezte meg. Egy évtized alatt Kárpát-medence elismert népmesemondó versenyévé vált, hiszen évente mintegy 700 népmesemondó alapiskolás gyermeket aktivizál.
Két fordulós versenyként szerveződik, nyolc elődöntő után kerül sor az országos döntőre, amely Rozsnyón kerül megrendezésre. A területi elődöntőknek stabil helyszínei vannak, a települések önkormányzatai felvállalják évenkénti megrendezésüket.
A magyarság kiemelkedő néprajzkutatójának és folklór gyűjtőjének, Ipolyi Arnold tiszteletére rendezett népmesemondó verseny célja a magyar népmesekincs hagyományos előadásmódjának népszerűsítése.
Fő- és szakmai szervező: Szlovákiai Magyar Művelődés Intézet
Szakmai szervezője: Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia
Periodicitás: évi
A rendezvény típusa: felmenő.
A verseny az első évfolyamtól fogva öt kategóriában lett meghirdetve (óvodások, alapiskolák alsó tagozatos tanulói, alapiskolák felső tagozatos tanulói, középiskolák tanulói, felnőttek), melyen e kategóriák szerinti korosztályú, Szlovákiában élő fiatalok és felnőttek vehetnek részt.
A népmesemondó verseny első ízben (2010) a Duna Menti Tavasz részrendezvényeként került megrendezésre. A második évfolyam ugyancsak Dunaszerdahelyen, a DMT nulladik napjaként került megrendezésre. 2012-ben már Rozsnyón valósult meg, elérve „nagykorúsága” küszöbét. A fejlődés további mutatói a résztvevők számarányában és a produkciók színvonalában mérhetőek, de jelentős változások történtek a műfaj értelmezése és népszerűsítése terén is.
A versenyt évi rendszerességgel szakmai képzések, fórumok szervezése kíséri. Megjegyezzük, A keleti régiót is sikerült a mozgalomba bekapcsolni: Kassa-környéki, Királyhelmec környéki jelentkezőkkel, és újabb regionális válogatóval.
Szerkezet:
a. Válogató versenyek
– Minden év májusában 8 válogatóverseny szervezésére kerül sor, ahol az előkészítő bizottság által kinevezett zsűri a meghatározott keretszámok alapján juttatja a versenyzőket az országos döntőbe.
b. Országos döntő, helyszíne Rozsnyó, minden év júniusában szervezzük.
Módszertan:
– Zsűri: A válogatóversenyeken hazai zsűri értékel, akiket a szakmai szervezők folyamatos metodikával látnak el. Az országos döntőn neves hazai, magyarországi, illetve határon túli szakemberek zsűriznek.
– Képzések: 2013-tól évi egy alkalommal, két helyszínen: Dunaszerdahelyen és Füleken egy-egy napos szakmai képzésre kerül sor, amelyen a felkészítő pedagógusok vesznek részt.
– Folklór adattár: A versenyzők és felkészítők szakmai felkészítését a folklór adattárunk szövegfolklór adatbázisa segíti. A Szlovákiai Magyar Szövegfolklór Archívum 253 adatot tartalmaz, szakmai előkészítője Varga Norbert, szövegfolklorista.
A Szlovákiai Magyar Szövegfolklór Archívumnak 2016. 01. 01 -2016. 10. 30-a között 2 767 látogatója 2 543 adatot tekintett meg.
A jelentkezők a következő korosztály szerinti kategóriákban versenyezhetnek:
1-3 kategória – alapiskolák tanulói
4. kategória – középiskolák tanulói
5. kategória – felnőttek
A területi elődöntők helyszínei:
Nyugat-Szlovákia: Bős, Zsigárd, Gúta, Ipolyszakállos
Közép-Szlovákia: Ragyolc, Bátka, Várhosszúrét
Kelet-Szlovákia: Kisgéres
A nevezés feltételei:
A versenyen Szlovákiában élő fiatalok és felnőttek vehetnek részt. A versenybe a magyar prózai népköltészeti műfajok közül választott népmesével, népmondával, egyéb történettel lehet benevezni.
A zsűri: a versenyzők teljesítményét néprajzosokból, mesemondókból és előadóművészekből álló szakmai zsűri értékeli.
Díjkiosztó a 10. évfolyamban:
Hibát talált?
Üzenőfal