Gútai Fahíd
Gúta városa számos turisztikai nevezetességekkel büszkélkedhet. Az egyik ilyen látványosság a Kis-Duna holtága felett átívelő gútai fedett fahíd. A maga 86 méteres hosszúságával Európa leghosszabb teljes faszerkezetű hídja.
Az eredeti fahíd az elmúlt évszázad 50-es éveiben épült meg, hossza 60 méter volt. A fahídnak nem volt hosszú élettartama, mivel a téli hideg és zord időjárásnak köszönhetően a Kis-Duna folyón úszó jégtáblák teljesen megsemmisítették a híd tartópilléreit, így lerombolva az egész fahidat. Ha nagyon alacsony a vízszint, még a mai napig is láthatóak az eredeti híd pillérei.
A jelenlegi fahidat 1992-ben építették újra természetvédők és a katonaság szakemberei segítségével. Az újjáépítés egyik fő oka az volt, hogy a Kis-Duna túlsó partján lévő úszó vízimalmot könnyebben meg lehessen közelíteni az egyre növekvő turizmus kiszolgálása érdekében. Az új hidat csupán 9 nap alatt építették újra az eredeti híd mintája alapján úgy, ahogy a helybéli lakosok emlékeztek rá. A híd pilléreit speciális védőréteggel kezelt akácfa cölöpök képezik, ezért 150 éves időtartamot jósolnak neki.
1997-ben az eredeti 62 méteres fahidat a szakemberek kénytelenek voltak a gyakran magas vízállás miatt meghosszabbítani, így érte el a jelenlegi 86 méteres hosszúságát.
A tetőszerkezet megépítésére 2000-ben került sor annak érdekében, hogy a híd padlóját megóvják az időjárás negatív hatásaitól (az eső okozta korhadás).
Szintén a szélsőséges időjárásnak köszönhetően a következő komolyabb felújítás 2015 októberében kezdődött, és a következő év májusában fejeződött be. Gúta város támogatásával, illetve a városi alkalmazottak segítségével teljes renoválásba fogtak bele, melynek keretében a padlózatot, tetőzetet, továbbá a tartógerendákat is felújították. A szakemberek számításai szerint 25 évig tartósan szolgálhatja a gútaiak és a turisták igényeit.
Hibát talált?
Üzenőfal