Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Felvidéki magyar értéktár (Szlovákiai magyar közművelődési digitális adattár)

Felvidéki magyar értéktár (Szlovákiai magyar közművelődési digitális adattár)

Felvidéki Magyar Értéktár, adatbázisok

 A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet 2006 óta dolgozza fel a felvidéki magyarság körében 1950-től végzett népzenei, néptánc, közművelődési gyűjtéseket, amelyekhez fokozatosan további kategóriák kerültek (szövegfolklór, népi játékok). Mindezeket „visszahozott“ értékként kezeljük. 2013-tól az emlékhelyek, publikációk, rendezvények, a Csemadok közösségeinek adatbázisait csatlakoztattuk. Harminckét szakadatbázisunkban jelenleg mindösszesen 44.945 adat kereshető.
2014-ben alakítottuk ki a Felvidéki Település-mustra összesítő adatlapunkat, amelyben 28 (az egyes településekhez köthető) szakadatbázis adatait jelenítjük meg azzal a céllal, hogy az értékkategóriák alapján közösségeink megtalálják a Felvidéken végzett gyűjtések, kutatások adatait, és azokat hasznosítani tudják közösségi céljaikban (https://csemadok.sk/intezet/kozmuvelodesi-adattar/felvideki-telepules-mustra/)2015-től a Felvidéki Magyar Értéktár Bizottság (FÉB) egyik alapítójaként a Hungarikumok, nemzeti, felvidéki értékek, értéktár bizottságok adatolásával, megalakításával a FÉB adminisztrátoraként tevékenykedünk. A FÉB megalakulásától (2015. október 22-től) a mai napig 50 értéktár bizottság (42 települési és 8 tájegységi értéktár bizottság, települési összesítésben 100-120 település) megalakulását segítettük elő, és kéréseik alapján módszertani segítséget nyújtunk nekik. Ez idő alatt 286 értéket jegyeztünk be a Felvidéki Magyar Értéktár szakadatbázisunkba (184 helyi érték, 37 tájegységi érték, 53 felvidéki érték, 11 magyar nemzeti értékjavaslat)
Értékőrző vetélkedők, pályázatok további szervezésével – elsősorban a fiatalok körében – folytatjuk e tevékenységet, amelynek segítségével a magyar identitás erősítését kívánjuk szolgálni a Felvidéken.
A felvidéki értéktérmozgalom esetében is, központi helyet foglal el a feltárt értékek interneten elérhető adatbázisba (Felvidéki Magyar Értéktár) rendezése, amely egyszerre szolgálja a tárolást, a megjelenítést és a továbbítást.
Az értéktár az ismételhetőség, rögzíthetőség, valamint az eredetre való emlékezés záloga; másfelől az értéktárhoz az összegyűjtés, osztályozás, szabályozás elvei is kapcsolódnak. Az internetes oldal (honlap) pedig köztérként, alternatív nyilvánosságként, emlékhelyként és emlékezési alakzatként értékelhető.
A honlap látogatottsága 2019 január 1 – 2020. április 17-ig (csemadok.sk, intezet.sk): látogatók száma 187 570 oldalmegtekintések száma 530 015.

Szerkezete:
Folklór adattár: népzene (szöveges gyűjtések, népzenei adatbázis), szövegfolklór, népi játékok, néptánc adatbázisok
Közművelődési adattár: országos rendezvények eredményei, kép- hang- videótár, közösségek, személyiségek (Csemadok szervezetek, művészeti csoportok, kézművesek, könnyúzenei együttesek, kitüntetettek), elektronikus kiadványok, módszertani adatbázisok
Értéktár: emlékhelyek, felvidéki értéktár, értéktár bizottságok, régi fotók, személyiségek, rendezvények adatbázisai
Dokumentumok: Csemadok szervezetek alakulása, levéltár és legendárium adatbázisok
Értéktérkép: 11 térképen mutatjuk be adatbázisainkat
Településmustra: Településekre bontva 14 + 9 adatbázisban mutatjuk be a település értékeit

Tevékenység, helyünk a világban:
Digitális szolgáltatás nyújtása a világnak.
Vetélkedők, pályázatok
Helyi értékek – munkafüzetek

AZ ÉRTÉK BESOROLÁSA
Szakterületkulturális örökség
TelepülésDunaszerdahely [Dunajská Streda]
Értékszint3. felvidéki magyar értéktár
A JAVASLATTEVŐ ADATAI
JavaslattevőBödők Károly
TelepülésCsicsó
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
Indoklás

a

Forrás, adományozó

intezet.sk / csemadok.sk

Webintezet.sk
MELLÉKLETEK
Értéktérképek:
Rövid URL
ID121377
Módosítás dátuma2020. április 18.

Hibát talált?

Üzenőfal