Golóznyi
Sima, egyenletes talajon szokták játszani. A gyerekek a sarkukkal vagy valamilyen kéznél levő tárggyal (késsel, cserép- vagy fadarabkával) egy kb. 4-5 centiméter mélységű és 6-7 centiméter átmérőjű lyukat vájnak a földbe, amely előtt kb. 2 méterre húznak egy „csíkot“. Mielőtt a játékot megkezdenék, megegyeznek abban, hogy a játéknak „ki mennyit“ vagy „ki utóra“ változatát fogják-e jattszani.
Minden játékos egyenlő számú golyóval játszik. A vonal elől egymás után egy-egy golyót a lyuk felé gurítanak. A megegyezés szerint egyszerre több golyót is guríthatnak. Ebben az esetben a golyókat egyenként vagy kisebb-nagyobb csomókban gurítják a lyukra.
Amelyik játékos golyója belegurult a lyukba, illetve akinek a golyója a legközelebb került a lyukhoz, az a golyókat összeszedi és feldobja. Ha a maréknyi golyó bármelyik két darabja között a távolság kétujjnyinál kisebb, a dobást meg kell ismételni. Amennyiben további ismétlésre is szükség van, azt mindig a soron levő játékos végzi el. Egy játékos csak kétszer dobhat.
Ha a dobás után a golyók közti távolság mindenhol nagyobb kétujjnyinál, a játékos általában a lyukhoz legközelebb fekvő golyót mutatóujjával (az első két ujjperecet a körmös oldalával a földre fektetve) a lyuk felé löki. Valahányszor a golyó a lyukba gurul, újabb golyót lökhet. Ha a gurítás nem sikerül, a következő játékoson a sor.
A játék első változatát játszva mindenki annyi golyót nyer, ahányat sikerül a lyukba löknie. A második változat szerint aki az utolsó golyót löki a lyukba, azé az összes golyó.
Tallós, 1969 / Kohúth László (14)
VÁLTOZATOK:
A főszövegben közölt játéktól csak néhány mozzanatában különbözik. A játék elején a lyukra gurító játékosok golyóikat a gurítás elvégzése után mindig felszedik. Ha két vagy több játékosnak egyforma számú golyója ment a lyukba, a lökések sorrendjében mindig az kerül előbbre, aki hamarább gurított. A gurítások elvégzése után első helyre került játékos most már az összes golyót rágurítja a lyukra; amelyek belegurultak a lyukba, azok ott maradnak, a többi golyót pedig egyenként pöccintgeti ezek közé. Eredménytelen lökés esetén soron levő társa folytatja a játékot. Azokat a golyókat, amelyek között a távolság kisebb két ujj szélességénél, a golyók számától függetlenül a játékos egyszerre is pöccintheti; a lökés azonban csak akkor jó, ha az elpöccintett golyók mindegyike belegurul a lyukba. A lyukban levő golyókat az nyeri meg, aki a legutolsó golyót pöccinti a lyukba.
Nagymácséd, 1971 / Mészáros Éva (12)
Névváltozat:
CSEJÁTÉK
Az adatközlő kijelentése szerint a játék összetett nevének előtagját a cseh népnév alkotja, amelyik a kiejtésben végső mássalhangzóját elveszti.
Deáki, 1970 / Polák Frigyes (13)
Hibát talált?
Üzenőfal