* Losonc, 1945. júl. 18. – Budapest, 2022. december 30. * / író, politikus, geológus
Alapiskoláit Losoncon, gimnáziumi tanulmányait a füleki magyar gimnáziumban végezte, 1962-ben érettségizett. Egy évet munkásként dolgozott, majd a Komenský Egyetem Természettudományi Karán geológia szakon folytatta tanulmányait, ahol mérnöki oklevelet szerzett (1971), uitt doktorált (1977). A po.-i Talajtani és Növénytáp Kutatóintézet segédkutatója (1972–73- ban). 1973 és 1977 között az SZTA Geológiai Intézetének ösztöndíjasa. 1978 és 1990 között a Doprastav híd- és közútépítő állami vállalat műszaki tervezési igazgatóságának geológusa. A pennsylvaniai Indiana Egyetem meghívásá- ra egy évet (1988 aug.–1989 nov.) az Amerikai Egyesült Államokban töltött. – 1965–68 között a po.-i magyar főiskolások és egyetemisták József Attila Ifjúsági Klubjának elnöke, 1968–69-ben társaival együtt megalakítja a csehszlovákiai Magyar Ifjúsági Szövetséget (MISZ), melynek főtitkára, majd elnöke.
– A konszolidáció éveiben politikai magatartása miatt megbízhatatlanként kezelték. 1983-ban aláírja a Charta ’77 polgárjogi mozgalom nyilatkozatát. Ezt megelőzően 1978-ban létrehozta a Csehszlovákiai Magyar Kisebbség Jogvédő Bizottságát, melynek 1989 decemberéig a szóvivője volt. A nemzetiségi oktatásügy felszámolását célzó párthatározat elleni mozgalom (aláírási akció) fő szervezője (1978, 1984). Tevékenysége miatt perbe fogták, két ízben (1982 nov. – 1983 febr., ill. 1984 máj. – 1985 máj.) vizsgálati fogságban tartották. A nemzetközi emberjogi s a mo.-i szervek nyomására engedték szabadon.
– 1990-ben az ő kezdeményezésére alakult meg az Együttélés Politikai Mozgalom, melynek – a Magyar Koalíció Pártja megalakulásáig – elnöke, majd az MKP tiszteletbeli elnöke (1998–99), ill. ügyv. alelnöke.
– A rendszerváltozás után 1990-től 1992-ig a prágai Szövetségi Gyűlésben, majd 1994-től 2010-ig a pozsonyi Szlovák Nemzeti Tanácsban volt parlamenti képviselő az Együttélés, majd a Magyar Közösség Pártja színeiben.
A magyar–magyar kapcsolattartás, a nemzeti összetartozás egyik fő gondolkodója, stratégája volt a határon túli magyarok körében, a Kárpát-medencében és a nyugati diaszpórában is nagy ismertségnek és elismertségnek örvendett. A HazÁtól a NemZetig, és a Változások küszöbén köteteiben jelentette meg a témát feldolgozó írásainak egy részét. A Magyar Állandó Értekezlet, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának, a kedvezménytörvénynek az egyik szellemi atyja volt, ehhez kapcsolódóan a 2001-ben létrejött Szövetség a Közös Célokért alelnöke, majd 2011–2020-ig elnöke.
– Tokió- ban Kőrösi Csoma Sándor-díjat (1986), Bp.-en Bethlen Gábor-díjat (1988) kapott. Kutyaszorító c. könyvéért a Magyar Köztársaság Elnöki Aranyérmét vehette át (2000. márc.), majd a Magyar Örökség Díját (2000), ill. a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztje kitün- tetést (2001), a Magyar Művészeti Díjat (2002) és a Szent István-díjat ((2003).
– Közíróként is a nemzetiségi jogok védelme foglalkoztatja. Köteteiben (Szlovákiai jelentés, Párizs 1982; Kutyaszorító 1–2., önéletrajz, New York 1983, 1989; Kettős elnyomásban, publ., Bp. 1988, 2. kiad. New York 1989; bővített kiadás Po. 1993) a csehszlovákiai magyarság kiszolgáltatott helyzetét, a politikai rendszer súlyos mulasztásait írja le. Szépíróként 1994-ben mutatkozott be a felnőttek számára is tanulságos mesékkel (Csillagszilánk és tövistörek).
A felvidéki magyarság legnagyobb elismerését, a Pro Probitate-Helytállásért díjat 1994-ben elsőként Esterházy János kapta meg in memoriam, majd legutóbb, 2021-ben Duray Miklós vehette át a díjat.
Irodalom: Alexa Károly: Húsz év múlva – Duray Miklósról, Heti Válasz 2002. aug. 16.
Tisztelt Gyászoló Gyülekezet!
Generációm számára, amely a múlt század hetvenes-nyolcvanas éveiben, a husáki időkben kezdte meg aktív életét Duray Miklós volt a kisebbségi jogaink védelmezője, a Charta 77 aláírója, az emberi és polgári jogok élharcosa, a bátorság és a kiállás megtestesítője.
Mérce és értékőrző, értékteremtő volt. Hosszú éveken keresztül a magyarok közül egyedüliként névvel vállalta a felelősséget jogvédő tevékenységéért és a „normalizáció” sötét éveiben az ezzel járó üldöztetést, a börtönbüntetést. Szervezkedett és mozgósított. Magyar iskolát mentett és ezzel iskolát teremtett.
Saját bevallása szerint 15 évesen döntött amellett, hogy életét a felvidéki magyaroknak szenteli. A II. világháború után a városban maradt régiek által képviselt polgári, toleráns hagyományok és az átélt zaklatott történelmi események egyaránt rányomták bélyegét Miklós kezdeti éveire, melyet a losonci magyar alapiskolában, majd a füleki gimnáziumban töltött. Kisiskolás korától kezdve saját szavai szerint mindig valamit szervezett, ami az emberek összefogására, a közös cselekvésre irányult.
A szűkebb „magyar tájhaza” számára a Palócföld volt, amely szerinte ott van, ahol függetlenül az országhatártól, a palóc nyelvjárást beszélik. Vallotta, hogy a palócok ősisége a székelységhez hasonlatos, a palócok gyepűőrökként a honfoglalás idejétől lakják a Hernád és a Garam közötti vidéket. A palócföldi barangolásai befolyásolták pályaválasztását – geológus lett. A kőzetek szerkezetét ismerte, a felszín alatt vizsgálta a folyamatokat, ezt a szemléletet nem csak szakmájában, hanem a közéletben is alkalmazta, messzebb és mélyebbre látott.
Szülőföldje ásvány- és gyógyvizeiről készült szakkönyvet írni, amikor az állambiztonság jegyzeteit elkobozta. Így Cérna Géza palóc meséit írta meg, ezekhez a nehéz időkben sem kellett jegyzet. A szülőföldön – Pozsonytól Ágcsernyőig, – ahol magyar szó elhangzott és magyar iskola létezett, ott a közösségünk ismerte nevét és jogvédő munkásságát, bármennyire titkolta is a kommunista hatalom. A jogvédői tevékenységnek két eredménye volt: sikerült elhárítani a magyar iskolák megszüntetésének a veszélyét, és egyúttal nemzetközi üggyé vált a felvidéki magyarság ügye – ami a kitelepítések és a lakosságcsere óta nem történt meg.
Polgári hagyományt, nemzeti öntudatot és kiállást hagyott ránk, nemcsak a gondolatok tárházát, hanem emberi tartást, az elnyomás elleni küzdelem kötelességét, legyen az nemzeti vagy osztályalapú.
A szülőföld, az otthon, a táj, a haza, a közösség, a nemzet, a jog és az ország fogalmak keretei között kereste az eligazodást, a választ az együttélés kihívásaira, a felvidéki magyarság védelmére. Figyelt a peremek peremén túlélni és fejlődni próbáló Palócföld előtt álló kihívásokra, az „egészet és a részt” egyidejűleg szem előtt tartotta. Mottója: „Váljon valóra szülőföldön boldogulásunk vágya!”
Duray Miklós, szülővárosa és végső nyughelye, Losonc, amely századok óta a magyar-szlovák nyelvhatáron helyezkedett el, a vásárokon itt cserélt gazdát az északról és délről érkező áru, szervesen fejlődtek a régiók közötti kapcsolatok és ebből adódóan a nemzetiségi, vallási tolerancia is jelen volt. Az elmúlt 100 évben a deportálások, ki-és betelepítések, lakosságcsere és asszimiláció eredményeként Losonc mára magyar többségű városból szlovák többségű város lett. Miklós a történelem drámái által elválasztott családok, közösségek közötti kapcsolatok, az Ipoly hidak újraépítése, a felszámolt vasúti és buszösszeköttetések újraindítása érdekében is hallatta szavát.
Losonciakként, bárhol éljünk is a világon, büszkék lehetünk arra, hogy városunk szülötte a nagy gondolkodó, politikus és jogvédő, Duray Miklós. Meggyőződésem, a Charta 77 keretében a cseh és szlovák demokratákkal a szabadságért folytatott küzdelme, majd parlamenti képviselőként a demokratikus keretek megalkotása terén folytatott két évtizedes munkája tiszteletet ébreszt országainkban azok között, akik máig becsülik a szabadság árát.
Duray Miklós felesége, Szabó Zsuzsanna mellett a losonci egykori református temetőben talál örök nyugalomra, olyan szellemi nagyságok között, mint Ráday Pál, II. Rákóczi Ferenc kancellárja, vagy Kármán József, a felvilágosodás írója.
A gazdaság és a média vezérelte korunkban is hozzánk szól Duray Miklós Cérna Gézáról szóló meséjének üzenete:
„Népünk emlékezetét és méltóságát kell megmentened (…) – mondta az öreg palóc. Ezt fenyegeti a legnagyobb veszély. Ki akarják vágni népünk égig érő fáját, a bucsonyi óriásbükköt. Ha elpusztul a fa, mi is meghalunk, mert abban van népünk múltja és jövője.”
Ne hagyjuk kivágni a fát!
Őrizzük meg Duray Miklós emlékét, ismerjük és kövessük az általa vallott értékeket!
Hibát talált?
Üzenőfal