Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Két vagy több gyermek – fiú vagy leány – is játszhatja. Az alábbi rajz szerint kijelölik a játszóteret.

A hatodik „kockát“ – a játékpályának az emberi alakhoz való hasonlósága miatt – „nyakas“- nak nevezik.
A játék menete és szabályai a következők:
A játékot bármelyik gyerek kezdheti. A pálya előtti, az ábrán kis körrel jelölt részről egy bizonyos tárgyat (kő-, cserép-, üveg- vagy fadarabkát) az első kockába kell dobnia. A dobáskor a hajítás pontosságát elősegítő meghajlás tilos. Ha a tárgy egy másik kockába vagy a pályán kívülre esik, akkor a következő játékoson van a dobás sora. Ha a tárgy a vonalra esik, ezt a gyerekek az „iszik“ szóval fejezik ki. Ebben az esetben a játékos az előzetes megegyezés szerint a dobást vagy megismétli, vagy kimarad a játékból, és a következő játékos dob.
Ha sikerül a tárgyat az első kockába beledobni, a játékos fél lábon ugrálva halad előre; a páros kockákba két lábbal ugorhat, oly módon, hogy egyik lába az egyik, másik lába pedig a másik kockában legyen. Abba a kockába, amelyikben a tárgy fekszik, nem szabad beleugornia. Az utolsó páros kockánál a játékos ugrás közben megfordul, s miközben visszafelé halad, az előtt a kocka előtt, amelyikben a tárgy van, először felveszi a tárgyat, s csak azután folytathatja az ugrálást a dobóhely felé.
A továbbiak folyamán a tárgyat a 2., 3., 4., 5., 6., 7. és végül a 8. kockába kell dobni, s az előbb leírt módon elvégezni az ugrálást a játékpályán oda és vissza.
Rossz dobás vagy az ugrás elvetése esetén a következő játékos ott folytatja a játékot, ahol az előző szereplésekor elrontotta.
Ha a játékos már mind a 8 kockába dobott, az egész eddigi játékot meg kell ismételnie a játékpálya másik oldaláról. Hasonlóképpen cselekszik a többi játékos is.
A hátulról történő ismétlésnek van egy másik variánsa is. Az első kocka jobb oldalán húznak egy félkört, s a tárgyat ebbe kell beledobni. Akinek ez sikerül, az fél lábon körülugrálja a pályát, s a tárgyhoz érve felemeli azt.
Csupán ezután kezdődik a játék nehezebbik része, ismét a játékpálya elejéről kiindulva. Ez a következő hat menetből áll:
1. A játékos a tárgyat felemelt lábfejére teszi, s fél lábon ugrál a játék pályán oda-vissza. Minden kockába ugornia kell. Ha a tárgy leesik, vagy ha a játékos mindkét lábával érinti a talajt, esetleg a vonalra ugrik, játéka félbeszakad.
2. A második menetben a játékos a fejére teszi a tárgyat, s egyszerű léptekkel, minden egyes kockába belelépve megy oda-vissza a pályán.
3. A harmadik menet tulajdonképpen két menetből áll: a játékos a tárgyat először az egyik, másodszor pedig a másik vállára helyezve végzi el a feladatot. Előfordul az is, hogy az utolsó kockában a tárgyat egyik válláról átteszi a másikra; ebben az esetben elég, ha csak egyszer megy végig a pályán.
4. A negyedik menetben a tárgy a fölfelé fordított hüvelykujj végén van elhelyezve.
5. Az ötödik menetben a tárgy a mutató- és középső ujj végén fekszik. Akárcsak az első menetben, a feladatot ugrálva kell elvégezni.
6. A hatodik menetben a játékos lábát térdben a comb felé hajlítja, s a lábszár és a comb közötti hajlatban helyezi el a tárgyat. A feladatot ugrálva végzi el.
Amikor a játékos a testrészére helyezett tárggyal végzi a feladatot, a többiek a következő versike ritmizált mondásával kísérik annak végrehajtását:

Babona, babona vasköröszt,
Ha etörik, asse lesz.

A hat menet sikeres elvégzése után a játékosnak „házot kő dobnyi“. Ez abból áll, hogy a játékos – a pályának hátat fordítva – a tárgyat valamelyik kockába dobja. Amelyik kockába a tárgy beleesik, az a játékos háza lesz. Egymás után háromszor szabad dobni. Sikertelen dobás esetén a dobást nem szokták megismételni. A házat a játékos kereszttel, valamint nevének kezdőbetűivel jelöli meg A házba csak a tulajdonos léphet, más nem; ezenkívül a házzá kijelölt kockába a tár-
gyat már nem szabad beledobni, még a ház tulajdonosának sem.
A játéknak a házszerző dobásig terjedő részét nevezik „első osztály“-nak. A játék folytatása, illetve elölről való ismétlése a második osztály.
A kijárható osztályok száma a házak számától függően több vagy kevesebb. A játékban az a győztes, akinek a legtöbb házat sikerült dobnia.

Tallós, 1968, 1969 / Jankovics Mária (13), Sárkány Mária (81)

VÁLTOZATOK:

ICIK

A főszövegben közölt játék 6 menete helyén a következő 15 menetet találjuk:
1. A játékos jobb lábon ugrál a pályán oda-vissza.
2. Bal lábbal ugyanaz.
3. Mindkét lábával egyszerre ugrik.
4. „X-szel megy“, vagyis lábát keresztbe téve ugrál.
5. Guggolva megy vagy ugrál . A további menetekben a járkálást úgy végzi el, hogy egy kődarabkát tesz testének különböző részeire, mégpedig:
6. a jobb lábfejére,
7. a bal lábfejére,
8. a jobb kézfejére,
9. a bal kézfejére,
10. jobb kezének fölfelé fordított mutató- és középsőujjára,
11. ugyanígy a bal kezére,
12. a jobb vállára,
13. a bal vállára,
14. a feje tetejére.
15. Becsukott szemmel megy oda-vissza a kockákon.

Deáki, 1970 / Komjáti Edit (12), Lelovics László (12), Merva Ilona (15)

ICIKŐNYI

Az eddig leírt meneteken kívül még a következő két menet fordul elő benne:
1. A játékos a követ a derékszögben behajlított jobb könyökére helyezi. A menetet ugrálva végzi el.
2. Az előbbi menet ismétlése a bal könyökre helyezett kővel.

Nemeskosút, 1970 / Pszota Emília (15)

BÁBÁZÁS

A játékpálya 7. és 8. kockájára húznak egy félkörívet:

A dobáshoz szükséges követ „bábakő“-nek hívják. A játékosoknak a bábakövet minden kockába bele kell dobniuk, s fél lábon oda-vissza kell ugrálniuk a játékpályán. A 8. menet elvégzése után öt lépkedőmenet következik. Ezekben a játékos a bábakövet ráteszi:
1.lábfejére (jobb v. bal),
2.a hüvelykujja körmére (jobb v. bal),
3. a fejére,
4. a hátára,
5. behajlított könyökére (jobb v.bal).
Ezeknél a meneteknél a játékos a játékpálya végére érve a bábakövet testének megfelelö részéről beledobhatja az utolsó két kockára rajzolt félkörívbe. Ha a dobás sikerült, kezdheti a következő menetet. Ha nem bízik a dobás sikerében, elhagyhatja, helyette azonban visszafelé is el kell végeznie a menetet. A 13 menet elvégzése után a játék a bábakó hátradobásával folytatódik. Ez ugyanúgy történik, mint a főszövegben közölt játékban. A játékos egyszer dob; sikertelen dobás esetén kétszer ismételhet. Amelyik kockába beledobja a követ, az lesz az „iskije“, s ezt nevének kezdőbetűivel vagy kereszttel jelöli. Az iskibe beledobni a bábakövet vagy beleugorni, illetve belelépni nem szabad. Még az iski tulajdonosa sem ugorhat bele, csupán akkor, ha már 3 iskije van, a bábakövet azonban még ekkor sem szabad beledobnia. Aki a játékot elrontja, mindaddig félreáll a játékból, mig újra rá nem kerül a sor.

Boldogfa, 1972 / Szabó Valéria (15)

GADZSGA

A játék pálya utolsó három kockájának alakja:

A játékban használt kis tárgyat – általában üvegdarabkát – a játékpálya elejéről kiindulva (a főszövegben leírt módon) beledobják minden kockába. Ugyanezt megismétlik a pálya másik végéről is. A játék pályán való haladás fél lábon ugrálva történik. A 16 ugráló menet elvégzése után oda-vissza történő lépkedő menetek következnek. Ezekben a játékos az üvegdarabot testének különböző részeire teszi, mégpedig :
1. bal vagy jobb hüvelykujjának a körmére,
2. a vállára,
3. karját (jobb v. bal) behajlítva a csuklójára,
4. a cipőjére (a jobb v. bal lábfejére),
5. a fejére,
6. a homlokára – ebben az esetben a játékosnak a gyerekek közül valamelyik megfogja a kezét, hogy lépteit irányítsa,
7. ismét a homlokára.
Az előző menettől csupán abban tér el, hogy a játékosnak most csukott szemmel kell lépkednie. Aki rálép a vonalra vagy leejti az üvegdarabot, mindaddig játékon kívül marad, míg újra rá nem kerül a sor. A játékot mindig annak a menetnek az elején folytatják, amelyikben a hibát elkövették. Aki leghamarább járja ki a meneteket, az a győztes.

Sókszelőce, 1972 / Kupka Ágnes (14)

GADZSGÁZNI

A játékpálya alakja:

Az 1 -, 2-, 3-, 5-ös számú kockákat „törzs“-nek, a 4-es és 6-os kockát „kéz“-nek, a 7-eset „nyakának“, a 8-9-eset pedig „fej“-nek nevezik.
A fej bal oldalán látható P jelölés „pokolt“, a jobb oldali M jelölés pedig „mennyországot“ jelent. A játékosoknak a pálya előtti részről a kavicsot minden egyes kockába bele kell dobniuk. Minden játékosnak minden menetben összesen 8 sikeres dobásra van szüksége, és ugyanannyi oda- és visszafelé történő ugrálást kell hibátlanul elvégeznie. A vízszintesen szomszédos kockákhoz és a fejhez érve a játékos a kavicsot bármelyik kockába dobhatja. A kavics felemelése az előző változatokban leírt szabályok szerint történik. A játék menetei a következők:
1. Ugrálás páros lábbal. A kéz kockáinál az ugrálás kétféleképpen is történhet: a) A 3. kockából a játékos úgy ugrik tovább, hogy bal lába a 4., jobb lába pedig a (5. kockába kerüljön; a terpesz-
ből páros lábbal az 5. kockába ugrik, b) A 3. kockából páros lábbal az 5-ös számúba ugrik, s innen ugrik terpeszbe a 4-6-os kockákba. A fej félköríveihez érve a játékos a 7-es kockából a 8-9-es részbe terpeszugrást végez, s egy újabb terpeszugrással egyidőben megfordul.
2. Ugrálás fél (jobb v. bal) lábbal. A fejrészben a játékos lábat cserélhet.
3. Ugrálás páros lábbal hátrafelé. Az 1. menet szabályai szerint végzik.
4. A játékos a kavicsot a fejére teszi, és így lépked oda-vissza a játék pályán. Ebben a menetben és az utána következőkben már nincs dobás.
5. A játékos a kavicsot valamelyik ujja begyére téve lépked oda-vissza a pályán.
6. A kavics a játékos jobb v. bal lábfején vart.
7. Az utolsó menetben a játékos a kavicsot a homlokára teszi.
A játéknak ebben a változatában házdobás nincs. Aki a meneteket a leghamarább végzi el, az a mennyországba, a legutolsó pedig a pokolba kerül.

Sókszelőce, 1972 / Verseghy Gabriella (13)

Az előbbi változatban bemutatott játék pálya utolsó három kockájának az alakja:

A játékban a már leírt változatok elemei variálódnak. Ha valaki a kavicsot a vonalra dobja, azt mondják, hogy „iszik“, s az illető játékos a dobást megismételheti.

Sókszelőce, 1972 / Csizmadia Erzsébet (15)

Névváltozatok:

EGYLÁBOZNI

Hegysúr, 1972 / Kevesda Veronika (16)

X-EZNI VAGY KOCKÁZNI, VAGY ISKOLÁZNI

Diószeg, 1970 / Kuki Vince (12)

TINTINEZNI

Réte, 1972 / Mesina Aliz (15)

PÁNPÁZNI

Felsőszeli, 1971 / Kajos Katalin (8)

Szülőfalumban, az Ipolyság melletti Ipolynyéken „Kandikálás“-nak mondtuk, s a játék neve tudatunkban fél lábon való ugrálást jelentett. (Gágyor József megjegyzése)

KategóriaMozgásos játékok / mozgásos ügyességi és erőjátékok
MegyePozsony, Nyitra, Hont
TelepülésTallós [Tomášikovo], Deáki [Diakovce], Nemeskosút, Kosút [Košúty], Pozsonyboldogfa, Boldogfa [Boldog], Szelőce [Selice], Hegysúr [Hrubý Šúr], Diószeg [Sládkovičovo], Réte [Reca], Felsőszeli [Horné Saliby], Ipolyság [Šahy]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1968, 1969, 1970, 1971, 1972
AdatközlőJankovics Mária (13), Sárkány Mária (81), Komjáti Edit (12), Lelovics László (12), Merva Ilona (15), Pszota Emília (15), Szabó Valéria (15), Kupka Ágnes (14), Verseghy Gabriella (13), Csizmadia Erzsébet (15), Kevesda Veronika (16), Kuki Vince (12), Mesina Aliz (15), Kajos Katalin (8)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-967
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID89356
Módosítás dátuma2017. február 27.

Hibát talált?

Üzenőfal