Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Törcsözés

Fogócska – Egy futó, sok kergető

A szabadban játsszák, tetszés szerinti számban, fiúk, lányok egyaránt. Kiszámolják a „törcs“-öt és a „húzó“-t. A törcs háttal falnak vagy egy fának támaszkodik, a többiek pedig oszlopot alkotva felsorakoznak előtte.A húzó egylépésnyire szembeáll az oszloppal, jobb kezével megfogja a sor elején álló játékos kezét, és megkérdezi a törcstől:
– Ezt mennyiér adod?
A törcs tetszés szerint mond valamit, ami a húzó számára kellemes vagy kellemetlen. A húzó tovább kérdez, és a válaszok szerint a játékosokat két csoportra osztja. Egyik csoport a húzó bal, másik pedig a jobb oldalára áll. A feltett kérdésre adott felelet, illetve a párbeszéd például a következőképpen alakul:

– Egy koronáér. (Az áru olcsó, értéktelen, tehát kellemetlen.)
– Ezt mennyiér adod?
– Egy zsák krumpliér. (Kellemes.)
– Ezt mennyiér adod?
– Ezt egy pofonyér. (Kellemetlen.)

További feleletek (pl.):

– Egy véka aranyér. (Kellemes.)
– Egy kocsi kompér. (Kellemetlen.)
– Büdös húsér. (Kellemetlen.)

A párbeszédnek a törcs vet véget a következő felelettel:

– Ekkora, mekkora,
Ídes, mízesmázos,
Túrós, mákos
Kóbászér!

A párbeszéd alatt kezével mutogat is. Először jobb kezével felezi a bal karját, aztán bal kezével jobb vállához érve egész jobb karját mutatja; a második sornál jobb és bal kezével a feje fölött mutogat, egyre magasabban; a harmadik sornál jobb kezének mutatóujjával jobbra, majd balra mutat, s végül a mondóka befejező szavánál a számára legelőnyösebb irányt mutatja, amerre nyomban futásnak is ered. A mondókát nem kötelező végigmondania, hamarább is elfuthat.
Előfordul az is, hogy a harmadik sor után a mutogatást még tovább folytatja, miközben a mondókát tetszés szerinti szavakkal bővíti, például: (túrós, mákos) aranyér, sajtér, hurkáér, narancsér stb. A többiek lehetőséget adnak neki néhány méteres előny szerzésére, aztán hajszolni kezdik. Akinek sikerül megfogni, az lesz az új törcs, az eddigi törcs pedig húzó lesz.

Vágkirályfa, 1972 / Buday Veronika (15)

VÁLTOZAT:

ZSIDÓZÁS

Az előbbi játéktól csupán abban tér el, hogy az oszlopban álló gyerekek egymás derekát fogják, a húzó és a hívott játékos pedig egymásnak mind a két kezét tartja. A húzó az illető játékost csak akkor viheti el, ha húzással el tudja őt szakítani a társaitól. Akit sikerül elhúznia, az a háta mögé áll, megfogja a derekát, és a továbbiakban segít neki a húzásban. A játék egyéb részei – a párbeszéd, a törcs mondókája és a törcs kergetése – megegyeznek az előző változat megfelelő részeivel.

Vágkirályfa, 1972 / Vincze Veronika (15)

KategóriaMozgásos játékok / fogócskák
MegyeNyitra
TelepülésVágkirályfa, Királyfa [Kráľová nad Váhom]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1972
AdatközlőBuday Veronika (15), Vincze Veronika (15)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-444-445a
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID85786
Módosítás dátuma2016. november 30.

Hibát talált?

Üzenőfal