Randi, puszi
Tíz-tizenötéves leányok szokták játszani egymással vagy ritkábban fiúkkal. Az alábbi ábra szerint táblázatot rajzolnak, melynek felső kockái mellett – rövidítésekkel – a következő szavakat jelölik:
r. = randi, p. = puszi, l. = levél, cs.=csók, h. = házasság, gy. = gyerek, h. t. = házasságtörés.
Ezután a vallatóra fogott játszótársnak a jósoló feladatul adja, hogy
1. mondjon öt (v. több) személynevet. (Ha leány, fiúneveket, ha fiú, leányneveket.) Ezeket a neveket a jósoló a kockák bal oldalán egy más alá írja;
2. egytől tízig – az egyes és a tízes kivételével – mondjon tetszés szerinti számokat. Ezeket a számokat a táblázat alatti részen tüntetik fel az egyes kockák alatt.
Most következik a játék legizgalmasabb része, a jóslás eredményének meghatározása. Ez úgy történik, hogy a jósoló személy az egyes oszlopok alatt megadott számmal (mindig az egyestől kezdve) minden oszlopban elvégzi a kiszámolást. A kiszámolást a felső kockában kezdi, s lefelé haladva kereszttel jelöli azokat a kockákat, amelyekre a szám kijön. Ezeket a kockákat a további kiszámolások alkalmával már nem veszi figyelembe. A kockaoszlop alsó részéhez érve a kiszámolást ismét felülről lefelé folytatja. Az utolsónak maradt üres kockát 0-val jelöli.
A 0-val jelölt kockák adják meg a feleleteket, a jóslás eredményét. Jelen esetben a jósoltató: Erzsivel fog randizni, Évitől puszit kap, Maritól levelet, Erzsitől csókot, Évivel házasságra lép, öt gyermekének (az egymás alá írt nevek számától függően) Mari lesz az anyja, Edittel kötött házasságában házasságtörésre kerül sor.
Tallós, 1968 / Hakszer Erzsébet (13)
Hibát talált?
Üzenőfal