Kormos mama
Fogócska – Menedék nélkül, mindenki futó, egy kergető
(A játék színhelye nem korlátozott)
Legtöbbször a falu mellékutcáiban játsszák, kerítések előtt. A kerítéskapu két oszlopától kifelé két egymással párhuzamos, a kerítésre merőleges, kb. 4 lépés hosszú vonalat húznak a földre, s ezeket egy további, a kapuval párhuzamos vonallal összekötik. Ennek a vonalnak a közepe táján kijelölnek egy kb. 2 lépés szélességű „ajtót”, a bekerített rész közepére pedig egy kb. 15 cm sugarú kört rajzolnak.
Ezután a gyerekek – fiúk, lányok vegyesen – megválasztják a „kormos mamát”. Ez úgy történik, hogy valamelyikük 16-ig vagy 20-ig számol, miközben sorra megérint mindenkit. Akire az utolsó szám jut, az a kormos mama.
A kormos mama a földre rajzolt kör közepére áll; néha öreg söprű vagy bot van a kezében. A „gyerekek” odamennek az „ajtó” elé, kezükkel le s fel hadonásznak, közben énekelnek:
A kormos mama megsokallja a gyerekek csintalankodását, s a körből kilépve az ajtón keresztül a szétrebbenő gyerekek után fut. Akit sikerült megfognia, az lesz az új kormos mama; ha senkit sem tud elcsípni, kis idő elteltével visszamegy a körbe, s a játék elölről ismétlődik.
Nemeskosút, 1970 / Ivancsík Ágota (13), Popluhár Anna (13), Pszota Emília (15)
Hibát talált?
Üzenőfal