Katonásdi
Igazi (gyarapodó) bújósdi
Mind a fiúk, mind a lányok körében előfordul. Főleg aratás után szokták játszani, a kazlak között.
A játékosok két csoportra oszlanak. Egymástól kölülbelül 10-15 méterre hátat fordítanak egymásnak, s egyikük háromig számol, vagy ehelyett egy jó hosszút fütyül. Közben mindkét csoportnak el kell bújnia a már előre elkészített rejtekhelyre, a fedezék mögé. Ezeket a szalmából sáncszerűen feltornyozott fedezékeket „várok“-nak nevezik. A várakon „lőrések“ is vannak, amelyeken keresztül figyelik, nem látják-e meg véletlenül az ellenfél valamelyik katonáját. Akit meglátnak, azt „lelövik“. Lövés közben az illető „katonát“ meg is kell nevezni, például:
– Durr, Erzsi, lent vagy!
Akiket lelőttek, azok félreállnak.
Az ellenfél megtévesztése céljából a fedezék mögött a gyerekek gyakran ruhát is szoktak cserélni. Akit sikerül megtéveszteni, és a lövéskor nem a megpillantott katona nevét kiáltja, az kiesik a játékból. A harcból az a csoport kerül ki győztesként, amelyiknek sikerül az ellenfél minden egyes katonáját „lelőnie“.
Ismétlés alkalmával a két csoport egymással várat cserél.
Tallós, 1967 / Ágh Kornélia (13)
VÁLTOZATOK:
KATONÁSDI
Fiúk szokták játszani, általában az erdőben. Először is két csoportot alkotnak. Ha a két csoportban a játékosok száma nem egyforma, a kisebb csoportban a különbözetnek megfelelő
számban néhány játékosnak (a különbözet csak kivételes esetben több egynél) lehet még egy további „élete“. Ez azt jelenti, hogy a kijelölt játékosok csak a másodszori agyonlövésük után esnek ki a játékból. Egy gyerek kimarad a játékból, ő a „számoló“. Általában húszig számol. Közben a „katonáknak“ rejtekhelyet kell keresniük. Ezután következik a játék izgalmasabb része. A katonák egymás keresésére indulnak. Egyik fa mögül a másik mögé, egyik bokorból a másikba
osonnak, kúsznak. Amelyik katona észreveszi az ellenfél valamelyik katonáját, mielőtt rálőne, meg is kell őt neveznie, például: Sanyi, bumm! Amelyik csoportnak több katonát sikerül lelőnie, az a csoport győz.
Tallós, 1967 / Kohúth Tibor (12)
PUSKÁZÁS
A „lelőtt“ játékos a kiáltás után köteles előjönni. Abban az esetben azonban, ha a támadó rossz nevet mondott, a másik játékos lőhet.
Nádszeg, 1971 / Farkas Tibor (14)
TRÜTTÖZÉS
Ugyanúgy játsszák, minta „Katonásdi“ című változatot. Eltérés csupán abban van, hogy a gyerekek még a játék elején megegyeznek, hogy hány pontig fognak játszani. (Általában 5-ig.)
Pontot az kap, akire sikerül rálóni, vagy pedig az, aki a lövés alkalmával a megpillantott játékost tévesen nevezi meg. Az a csoport győz, amelyikben több játékos marad, illetve az, amelyikben kevesebb az összeadott pontok száma.
Nagyfödémes, 1971 / Kreskóczy Rozália (13)
PARTIZÁNOZNYI
Fiúk és lányok együtt is szokták játszani. Két egyforma számú csoportra oszlanak. Az egyik csoport a „támadó („partizánok“), a másik a „bújó“. Miután a bújók rejtekhelyei kerestek maguknak, éles füttyel jelzik, hogy a támadók már indulhatnak a keresésükre. A támadók és bújók kölcsönösen lőhetnek egymásra. Egyébként ugyanúgy játsszák, mint az előző változatot.
Vezekény, 1967, 1969 / Nagy Emma (13), Zavarcsík Katalin (14)
HANDZSUPP!
Fiúk szokták játszani, főleg fás vagy bokros területen, ahol sok lehetőség kínálkozik búvóhely keresésére. Két egyenlő számú csoportra oszlanak; egyikben vannak a „bújók“, a másikban a
„keresők“. Először a bújók indulnak el rejtekhelyei keresni, majd pár perc múlva a keresők is elrejtőznek. A bújók éles füttyszóval adják tudtukra a keresőknek, hogy már indulhatnak. A keresők munkáját nagyban megnehezíti az a körülmény, hogy a búvóhelyen rejtőző játékost vagy játékosokat rajtaütésszerűen kell meglepniük. Ugyanis ha a bújók közül valamelyik úgy látja, hogy az arra haladó kereső észre fogja őt venni, a keresőt megelőzve ő kiálthatja: Handzsupp, Pista (v. más)! A keresőnek erre meg kell állania, és hátat kell fordítania; mindaddig így kell maradnia, míg az őt feltartóztató játékos új rejtekhelyei nem keres. Csak az illető játékos füttyszavára indulhat újra a bújók keresésére. Abban az esetben viszont, ha a keresőnek sikerül a bújók közül valakit meglepnie a rejtekhelyén, ő kiáltja: Handzsupp, Zoli (v. más)! Minden kereső által „lehandzsuppolt“ játékos kereső lesz. A játék a bújók teljes felszámolásával ér véget.
Diószeg, 1970 / Hornyánszky István (12), Pethő László (12)
Hibát talált?
Üzenőfal