Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Gombóc a lébe

A játékosok – egy kivételével – mindnyájan körbe állnak, s a kör közepére vájt mélyedésbe teszik a labdát. Ezután a körben állók mindegyike választ magának egy tetszés szerinti nemzet-, szám- vagy keresztnevet.
A körön kívül álló játékos feladata az, hogy a következő mondatot ismételgesse:
– Gombóc a lébe…
A többiek – akik segíthetnek neki a mondásban – kissé előrehajolva kezükkel a labda fölött köröket írnak le. Egyszerre csak a szöveget mondó játékos valakinek elkiáltja a nevét, például:
– Gombóc a lébe, gombóc a lébe… gombóc a lébe… magyar!
Erre a játékosok futásnak erednek, csak a megnevezett személy marad a lyuknál. Felkapja a labdát, és a futók után kiált:
– Állj!
A felszólításra a futók megállnak. Akit a dobó a labdával eltalál, az kiesik a játékból; ha nem talál el senkit, ő esik ki.
Aki legtovább marad játékban, az győz.

Tallós, 1969 / Paulik Éva (15)

VÁLTOZATOK:

Mielőtt a játékot megkezdenék, a gyerekek megegyeznek, hogy „hány életük lesz“. Általában három életben szoktak megegyezni. Ez azt jelenti, hogy a gyerekek csak a harmadszori találat, illetve rossz dobás esetén esnek ki a játékból.

Tallós, 1968 / Páleník Éva (12)

Névváltozat:

GOMBÓC A TÁLBO

Tallós, 1972 / Gágyor Józsefné (25)

MEGY A VONAT

Minden játékos tetszés szerinti nevet választ magának. Ezt a szöveget mondó játékos a gyerekek rendes neve mellé felírja egy papírlapra, például:

Eszti:      Budapest
Ancsi:    lekvár
Kati:       főzelék
Juci:       káposzta

A játék elején megegyeznek abban is, hány pontig fognak játszani, vagyis hogy egy-egy játékos csak a hányadik rossz dobás, illetve találat esetén esik ki a játékból. Ez a szám legtöbbször öt. A kijelölt játékos a pontokat a nevek mellett jelöli.
Ezután körbe állnak, s kezüket nyitott tenyérrel a labda felett tartják. A kinti játékos vontatott hangon elkezdi mondani:
– Megy a vonat… megy a vonat… megáll… Budapesten!
Vagy:
– Megy a vonat, megy a vonat… káposzta! (v. más.)
A dobó „Állj!“ kiáltására a futóknak meg kell állaniuk. Ha valaki véletlenül tovább fut, azt a kinti játékos visszaparancsolja arra a helyre, ahol a felszólítás pillanatában állt.
A játék elején a gyerekek megegyeznek abban is, hogy a dobás, illetve a találat ellen hogyan védekezhetnek: gyors leguggolással, törzshajlítással, elugrással, stb.
A rossz pontok szaporodásával a játékosok száma egyre fogy. Aki utolsónak marad, az győz.

Diószeg, 1970 / Csanaky Eleonóra (12)

BAKA, BAKA

Menete ugyanaz, mint az előző változatnak. Az eltérés csupán annyi, hogy a gyerekek most színneveket választanak; a mondott szöveg:
– Baka, baka… piros! (v. más.)

Kismácséd, 1970 / Sebők Mihály (13), Somogyi Mihály (14)

LŐ, LŐ, LABDA LUKBA

Ebben a változatban a választott nevek általában állat- vagy városnevek, s a kinti játékos szövege pedig a következő:
– Lő, lő, labda lukba… jaguár! (v. más.)

Alsóhatár, 1972 / Halák Lujza (12)

Névváltozat:

LŐLŐZNI

Alsóhatár, 1972 / Katona Gyula (11)

LUKBA LABDA

A játék kezdetén minden gyereknek 10 pontja van. Aki mellédob, vagy akit eltalálnak, annak „lemögy egy pontja“. Ebben a változatban a dobó a futókat nem állíthatja meg.
A kinti játékos szövege:
– Lukba labda… lukba labda… Laci! (v. más.)
Akinek elfogy a pontja, felváltja a szöveget mondó játékost. A felváltott mondó (az első kivételével) a játékból kiesik.

Jóka, 1971 / Mészáros Nándor (15), Szakáll László (15)

LUKKERI

A mondó a következő szöveget mondja:
– Lukkeri, lukkeri, kiskertajtó… Laci! (v. más.)

Réte, 1972 / Mesina Aliz (15)

MELEG A, MELEG A

A gyerekek nemzetneveket adnak egymásnak, s a következő szöveget mondják:
– Meleg a, meleg a… angol! (v. más.)

Egyházfa, 1972 / Mafina Margit (16)

LUKHO, LUKHO

A gyerekek kijelölnek maguk közül egy mondót, aki körbe jár, és egy papírlapra mindenkinek feljegyzi szabadon választott, de a játék elején még titokban tartott nevét (pl. tulipán, csizma, Prága, Magyarország stb.). Ezután még megegyeznek, hogy hány rossz pontnál fognak kiesni a játékból. Legtöbbször az ötös számban állapodnak meg.
A mondó a következő szöveget ismételgeti:
– Lukho, lukho… gyühet az a… mehet az a… az a… az a… tulipán! (v. más.)
A dobó a kezében tartott labdával három lépést tehet a futók felé.
Akit a labdával eltalál, annak egy rossz pont jár. Ha nem talál el senkit, a rossz pontot ő kapja. A dobó rossz pontot kap akkor is, ha a labdával háromnál többet lép. Hasonlóképpen rossz pont jár annak is, aki tévedésből hozzányúl a labdához, vagy felkapja, ha a mondó nem az ő nevét mondta, esetleg tréfából olyan nevet mondott, amilyet senki sem választott.
Az ötödik rossz pont bejelölése után az illető játékosnak ki kell állania a körből, és egy halomba gyűjtött kis kőrakásra, a „záptojásokra“ kell ülnie. Ez a büntetés addig tart, míg egy újabb játékos nem kerül a helyére. A felváltás után teljesen kiesik a játékból. A büntetésben részesülő játékost a többiek csúfolják, köpdösnek mellette:
– Phí, de büdös!
Aki a legtovább marad a körben, az a győztes.

Sókszelőce, 1972 / Fülöp Ilona (14), Mandácskó Ágnes (14)

LŐGGYÖN AZ A, LŐGGYÖN AZ A

A választott nevek között ilyenekkeL találkozunk: plafony, dobogó, Dömötör, főzőkanál, repülőgíp stb. A játék elején a labdát körülguggolják, és ráteszik a mutatóujjukat. Szövegmondót csak az első dobáshoz jelölnek ki; a továbbiakban mindig az előző dobó mondja a szöveget. Ez a
következő:
– Lőggyön az a… lőggyön az a… papucs! (v. más.)
Mihelyt a megnevezett játékos felkapta a labdát, rákiált a szétfutókra:
– Elíg!
Erre azoknak meg kell állaniuk. Akit a dobó a labdával eltalál, az rossz pontot kap. Egy meghatározott pontszám elérése után a kieső játékost „meghoblázzák“, vagyis a kezénél és lábánál fogva felemelik, és fenekét a falhoz, esetleg egy másik játékos kidüllesztett fenekéhez
ütögetik.

Vága, 1971 / Andriszák Etelka (14), Kubica Anna (14)

LEGYEN AZ A

Három rossz pontig játsszák. A játék elején a gyerekek egymás szabadon választott nevét még nem ismerik.
A mondó a következó szöveget mondja:
– Legyen az a… legyen az a… vella! (v. más.)
A harmadik rossz pont bejegyzése után az illető játékost arccal egy fának fordítják, s valakit megbíznak, hogy néhány méter távolságból a labdát háromszor jó erősen vágja a hátához. A büntetés elszenvedése után az illető kiesik, a többiek pedig folytatják a játékot.

Nádszeg, 1971 / Sándor László (36)

AKADÉ, BAKADÉ

A játék elején minden játékosnak 10 pontja van. Körbe állnak, egyikük kézbe fogja a labdát, a kör közepére megy, és ezt mondja:
– Akadé, bakadé… akadé, bakadé… Jancsi! (v. más.)
A név kimondásával egyidőben a labdát jó magasra feldobja, s a többiekkel együtt futásnak ered. A megnevezett játékosnak a labdát el kell kapnia. Ha a labdát sikerül még a levegőben elkapnia, akkor egy újabb játékos megnevezése után ő is feldobhatja és futhat. Ha a földről visszapattanó labdát kapja el, vissza kell mennie a kör közepére, ahol elkiáltja magát:
– Stopp!
Erre a szétfutó játékosoknak meg kell állaniuk. Akit a dobó eltalál, annak egy pontja lemögy”; ha mellédob, akkor ő veszít egy pontot.
A játék folyamán a pont nélkül maradó játékosokat a legtöbb ponttal rendelkezők „megsulkúják“. Ez úgy történik, hogy az illető játékost kezénél és lábánál fogva fölemelik, és fenekét valamihez hozzáverik. Előfordul egy másik büntetésforma is: az illető játékost egy
bizonyos helyre kiállítják, s mozdulatlanul kell tűrnie, hogy a többiek kb. 5 m távolságból a labdával egyenként hátba dobják.
A büntetés nélkül maradó játékos a győztes.

Jóka, 1971 / Mészáros Nándor (15), Szakáll László (15)

OKÓ-BOKÓ, KISKERTAJTÓ

A játékosok körbe állnak, egy a kör közepére megy, kezében kis labda. Ő mondja a szöveget:
– Okó-bokó, kiskertajtó… Budapest! (v. más.)
A név kimondásakor a labdát jóL a földhöz vágja. A megnevezett játékosnak el kell kapnia a labdát, és valakit meg kell vele dobnia.
A szövegmondó gyakran igyekszik a játékosokat megtéveszteni. Ilyen fogás az is, ha valamely játékos nevének csak a felét mondja ki, például: Prá…, aztán gyorsan egy másik nevet kiált: Moszkva (v. más)! Akit sikerül beugratnia, az rossz pontot kap.
Aki annyi rossz pontot kap, amennyiben megállapodtak, az kiesik a játékból. Aki a körből utolsónak marad, ismétlés esetén az lesz az új szövegmondó.

Pered, 1972 / Varga Ilona (15)

OKÓ-BOKÓ, KISKERTAJTÓ

A gyerekek körbe állnak, s a következő szöveget mondják:
– Okó-bokó, kiskertajtó…
Bizonyos idő elteltével a kör közepén álló játékos valakinek elkiáltja a nevét, és feléje dobja a labdát. A megnevezett játékosnak el kell kapnia (esetleg fel kell kapnia) a labdát, és a szétfutó gyerekek közül valakit meg kell vele dobnia. Mihelyt a kezében tartja a labdát, elkiálthatja magát:
– Állj!
Erre a futóknak meg kell állaniuk. Akit a dobó eltalál, az egy „záptojást“ kap. Ha nem talál el senkit, akkor övé a záptojás. Akinek öt tojása van, azt „kotlónak” nevezik és megbüntetik: le kell ülnie a földre, és kotkodákolnia kell.

Pered, 1972 / Bán Erzsébet (15), Horváth Mária (14)

OKÓBOKÓ

A gyerekek választanak egy „okóbokó“-t, majd körülállják. Mihelyt az okóbokó mondani kezdi az alábbi mondókát, a játékosok futásnak erednek:

Egy, kettő, három,
Okóbokó,
Kis kertajtó,
Állj!

A felszólításra mindenkinek meg kell állnia. A kit az okóbokó labdájával eltalál, az lesz az új okóbokó.

Vágsellye, 1971 / Barczi Károly (14)

GYŰJÖN HAZA

Körbe állnak, egy játékos a kör közepére megy, s ott sarkával mélyedést váj a földbe. Aztán ismételve mondogatja:
– Gyüjön haza… gyüjön haza… Pista! (v. más.)
A név kimondásával egyidejűleg a kezében tartott labdát jó magasra feldobja és félreáll. A megnevezett játékosnak a visszaeső, illetve a földről visszapattanó labdát el kell kapnia, és a szétfutó játékosok közül valakit meg kell vele dobnia. Ez úgy történik, hogy az illető játékos gyorsan a kör közepére áll, és elkiáltja magát:
– Állj! (v. Stopp!)
Erre a szóra minden játékosnak mozdulatlanná kell merevednie, mégpedig abban a testhelyzetben, amelyikben éppen a kiáltás pillanatában van. A dobó most már válogathat, hogy kire dobja a labdát, a biztonság kedvéért azonban általában a hozzá legközelebb álló játékost célozza meg. Akit a dobó eltalál, annak a szöveget mondó játékos beír egy pontot. Ha nem talál el senkit, ő kapja a pontot. A játékot általában 10 pontig játsszák.
Aki utolsónak marad a körben, az a győztes.

Diószeg, 1970 / Jánoska Edit (12)

FŐDOBÁLÓSDI

A játékosok körbe állnak, esetleg csoportot alkotnak. Mindegyiküknek megmarad a saját neve; előfordul az is, hogy nevüket számmal vagy népnévvel helyettesítik. Megegyeznek abban is, hogy először ki fogja feldobni a labdát. A kijelölt játékos a labdát a magasba hajítja, s közben valakinek elkiáltja a nevét, például :
– Kettes!
A megnevezett játékos elkapja a labdát, ő is feldobja, közben egy másik játékos nevét kiáltja. A játéknak ez a része addig tart, amíg valaki le nem ejti a labdát. Persze szándékosan is leejthetik. A visszapattanó labdát az illető játékos elkapja, és elkiáltja magát:
– Állj!
Erre a szétfutó játékosoknak meg kell állaniuk. Akit a dobó eltalál, annak „kint van egy élete“; ha nem talál el senkit, akkor ő vesztette el egy életét.
Aki elsőnek esik ki, az a „záptojás”. Ezt a többiek csúfolják:
– Fuj, de büdös vagy (v. más).
Aki másodiknak esik ki, arra ezt mondják:
– Ez má nem olyan büdös (v. más).
Aki legtovább tudja megtartani életét, az a győztes.

Vezekény, 1969 / Radványi Gábor (14)

FŐDOBÁLÓSDI

A gyerekek a labdát nem a levegőbe, hanem a háztetőre dobják fel, s a leguruló labdát kell a megnevezettnek elkapnia. Egyébként a játék menete és szabályai ugyanolyanok, mint
az előző változatnak.

Vezekény, 1969 / Radványi Gábor (14)

FŐDOBÁLÓSDI

A csoportban álló gyerekek közül valamelyik feldobja a labdát, közben egy játékost megnevez. A megnevezett játékosnak el kell kapnia a labdát, és a szétfutó gyerekek közül valakit meg kell vele dobnia. Mihelyt kezében van a labda, elkiálthatja magát:
– Állj!
Erre mindenkinek meg kell állania. A dobó a labda megszerzési helyéről dob. Akit labdával eltalál, az lesz az új dobó. Sikertelen dobás esetén a dobónak kell a labda után futnia; ahol a labdát felveszi, onnan kell újra dobnia. Közben a gyerekek – attól függően, hogy a játék elején miben egyeztek meg – állva maradnak, vagy tetszés szerint futkározhatnak.

Alsószeli, 1971 / Zsalkovics Erzsébet (13)

CSILLAG

Bármennyien játszhatják. A rendezetlenül álló gyerekcsoport egyik tagja jó magasra feldobja a labdát, s közben valakinek elkiáltja a nevét. Míg a labda a levegőben van, addig a játékosok futhatnak, mihelyt azonban földet ér, a megnevezett játékos – aki természetesen nem fut a többiekkel – elkiáltja magát:
– Csillag!
Erre a futóknak meg kell állaniuk, a megnevezett dobó pedig arról a helyről, ahol a labda földre esett, illetve ahonnan fölvette, valakire rádobja a labdát. Akit eltalál, annak „lent van egy élete“. Egy-egy játékosnak – a játék elején történt megegyezés szerint – általában három élete van. Aki tehát a harmadik életét is elveszti, kiesik a játékból.
A játék további részében a labdát mindig az előző dobás alkalmával megnevezett játékos dobja fel. Természetesen a labda feldobása után a többiekkel együtt ő is futásnak ered.
Aki a játékosok közül megmarad, az a győztes.

Zsigárd, 1972 / Domonkos Etelka (12)

TINTAFOSÓ

Kijelölnek egy bírót, aki egy papírdarabkára felírja a játékosok által választott neveket. (Például: Prága, Pozsony, pocik, varangy, cigány, Dezső, kovboj, deszka, stb.) Ezután körbe állnak, középen a labda. A körön kívül álló bíró a következő szöveget mondja: Tintafosó, tintafosó… pocik! (v. más.) A játékosok megtévesztése céljából néha olyan nevet is mond, ami nincs felírva, például: Csikmák! Aki a dobó „Stopp!“ kiáltására nem áll meg, vagy akit találat ér, rossz pontot kap. Pontot kap akkor is, ha a bírónak sikerül őt beugrasztania. Ha a dobó senkit sem talál el a labdával, vagy ellép a helyéről, ő kap rossz pontot.

Diószeg, 1970 / Horváth Mária (13)

Szerepváltó változata:

A „tintafosó“ és az általa megdobott játékos – miután a bíró beírta a neve mellé a rossz pontot – szerepet cserélnek.

Diószeg, 1970 / Balogh Olga (13)

 

KategóriaEszközös játékok / labdajátékok, elkapós
MegyePozsony, Nyitra
TelepülésTallós [Tomášikovo], Diószeg [Sládkovičovo], Kismácséd [Malá Mača], Alsóhatár [Dolný Chotár], Jóka [Jelka], Réte [Reca], Egyházfa [Kostolná pri Dunaji], Szelőce [Selice], Vága [Váhovce], Nádszeg [Trstice], Pered [Tešedíkovo], Vágsellye [Šaľa], Pozsonyvezekény, Vezekény [Vozokany], Alsószeli [Dolné Saliby], Zsigárd [Žihárec]
GyűjtőGágyor József
Gyűjtés éve1968, 1969, 1970, 1971, 1972
AdatközlőPaulik Éva (15), Páleník Éva (12), Gágyor Józsefné (25), Csanaky Eleonóra (12), Sebők Mihály (13), Somogyi Mihály (14), Halák Lujza (12), Katona Gyula (11), Mészáros Nándor (15), Szakáll László (15), Mesina Aliz (15), Mafina Margit (16), Fülöp Ilona (14), Mandácskó Ágnes (14), Andriszák Etelka (14), Kubica Anna (14), Sándor László (36), , Varga Ilona (15), Bán Erzsébet (15), Horváth Mária (14), Barczi Károly (14), Jánoska Edit (12), Radványi Gábor (14), Zsalkovics Erzsébet (13), Domonkos Etelka (12), Horváth Mária (13), Balogh Olga (13)
Leltári számgagyor-megy-a-gyuru-1-975-976-977-978-979-980-981-982-983-984-985-986-987-988-989-990-991-992
Forrás, adományozóGágyor József: Megy a gyűrű vándorútra I-II., Madách Kiadó, Gondolat Kiadó, Pozsony-Budapest, 1982
Rövid URL
ID88680
Módosítás dátuma2017. február 10.

Hibát talált?

Üzenőfal