Csergetnyi
Inkább fiúk szokták játszani, ketten vagy hárman, aprópénzzel, lehetőleg egyforma értékűekkel. Két játékos esetén a játék menete a következő:
Az egyik játékos kosárszerűen összetett két markába vesz egy pénzérmét, jól megrázza, majd jobb markával az asztalra fordítja és letakarja. A másik játékos erre a saját pénzérméi közül letesz melléje egyet, fontolgatva, hogy a „szám“ vagy a „báb“ legyen-e felül. Ha a pénzérmét úgy tette le, hogy ugyanaz az oldala van felül, mint a letakartnak, akkor mindkét érme az övé, ellenkező esetben a másiké.
A játékosok felváltva „csergetnek“.
Három játékos esetén a játékosok szintén felváltva csergetnek, az előbbi változattól eltérően azonban mindig két érme kerül a letakart pénz mellé; egyiket az egyik játékos teszi oda, a másikat pedig a másik. A „csergető“ csak akkor nyer, ha a két játékos egyforma, de az övétől eltérő oldallal fektette le pénzét az asztalra. A letett pénzt csak az utolsó játékos nem takarja el. Ha mindhárom érme azonos oldallal van fölfelé, a csergetést meg kell ismételni.
A játéknak ismeretes még az a formája is, amikor a csergető mindkét markába pénzt vesz. Két játékos esetén a változat menete a következő: A másik játékos két érmét helyez le, egyet a csergető bal kezéhez, egyet a jobbhoz. A nyerés eldöntése a két kéznél külön-külön történik, ugyanúgy, mint az első változatban.
Ugyanez a változat három játékos esetén: Miután a csergető lefektette az érméket az asztalra, jobb kezéhez az egyik, bal kezéhez a másik játékos tesz le egy-egy érmét. A nyeremények felvétele szintén az első változatban leírt módon történik.
Sókszelőce, 1972 / Csuba Gyula (14)
Hibát talált?
Üzenőfal