Asó, főső
Csoportos labdajáték. A játék elején a gyerekek egymástól kb. 1 méterre húznak két párhuzamos vonalat.
Ezután két egyidős játékos „szemeleznyi“ kezd. Ez úgy történik, hogy az egyik játékos hátrateszi a kezét, s valamilyen kis tárgyat (pl. kavicsot, fadarabkát) elrejt a markában, aztán előrenyújtja a kezét; a másik játékosnak el kell találnia, hogy melyik kezében van a tárgy. Ezt a feladatot úgy végzi el, hogy ráköp a bal kézfejére, s jobb kezének mutatóujjával rácsap. Amely irányba szökik a nyál, azon az oldalon van az elrejtett tárgy. Ha eltalálta, ő választ elsőként a csoportjába játékost, ha nem találta el, a másik játékos választhat. A tárgy keresése szemelezés helyett kiszámolással is történhet. Gyakori kiolvasó mondóka:
Ebbe cukor,
Ebbe só,
Ebbe van a
Legtöbb jó.
Miután a játékosok két csoportra oszlottak, a leírt módon kisorsolják azt is, hogy melyik csoport lesz „fönt“ és melyik „lent“. A „fősők“ az egyik vonal elé, az „asók“ pedig a másik vonal elé állanak, szembe egymással.
A játékot mindig az alsók kezdik. A labdát testmagasságban átdobják a vonalon, közben valamelyik felső csoportbeli játékos nevét kiáltják. A megnevezett játékosnak el kell kapnia a labdát, s a szétfutó alsók közül valakit meg kell vele dobnia. Akit a dobó eltalál, annak „lent van egy élete“. (Általában mindenkinek három élete van.) A szétfutó játékosoknak a dobó „Állj!“ kiáltására meg kell állaniuk, addig azonban a dobó nem kiálthat, míg kezében nincs a labda. Dobás alkalmával előre mehet egészen az ellenfél vonaláig. Ha a dobónak nem sikerült a labdát elkapnia, vagy ha túl magasan kapta el, a dobás érvénytelen, meg kell ismételni. Gyakori eset, hogy a játékosok, mielőtt átdobnák a labdát, először a csoporton belül dobálják egymásnak. Ezt azért teszik, hogy az átdobás minél váratlanabbul érje az ellenfél megnevezendő játékosát, s így több idejük legyen a futásra. Akit a dobó a labdával eltalál, az kiesik a játékból. Ha nem talál el senkit, ő esik ki.
A következő fordulóban a csoportok szerepet cserélnek. Amelyik csoport a másikat „megsemmisíti“, az győzött.
Vezekény, 1967, 1969 / Nagy Emma (13), Takács Károly (14)
VÁLTOZAT:
DOBÓSDI
A felsők a „mennyország“, az alsók pedig a „pokol“. Ha a játékot ismétlik, akkor az előzőleg vesztes csoport lesz a pokol.
Tallós, 1968, 1969 / Hakszer Erzsébet (13), Kohúth László (14)
Hibát talált?
Üzenőfal