Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Fülek a török hódoltság idején (1554–1593)

Buda török kézre kerülését követően felgyorsult az Oszmán Birodalom terjeszkedése Magyarországon, Fülek (Nógrád megye) stratégiai fontosságú végvárrá vált, elzárva az utat a török elől a gazdag bányavárosok irányában. Miután a török seregek 1552-ben Eger vára alatt kudarcot vallottak, két év elteltével Füleket csellel sikerült bevenniük, s ezáltal a vár széles környékét adófizetővé tenniük.  1554-ben az Oszmán Birodalom legészakibb közigazgatási területe (szandzsák) Fülek központtal jött létre.  A környező kisebb várakat fokozatosan foglalta el az ellenség (Somoskő, Salgó, Ajnácskő, Várgede). ... küldjétek a pénzt Fülekre címmel jelent meg egy kötet az elmúlt év végén, amely épp ebbe a tragikus korba nyújt betekintést.

 

Question 1 of 8

1. kviz-fulek-1-fulko-lovagFülek vára még a tatárjárás előtt épült, a 13. században. A monda szerint egy garázda lovag volt az első tulajdonosa. Haranggal csalogatta magához a tatárok elől menekülőket, akiket aztán kirabolt és megölt. A király párbajra ítélte, de végül kegyelmet kapott. Tovább folytatta gonosztetteit, s a király mindezt megelégelve a kor szokásjogának megfelelően egy felvértezett lovaggal „mezítelenül“ vívandó párviadalra ítélte. Ő azonban megszökött. Tény, hogy IV. Béla 1246-ban elkobozta tőle a várat és a Pok nembéli Móric királyi pohárnokmesternek ajándékozta.

A rablólovag történetét a füleki Apropó Diákszínpad vitte színre 2006-ban. Kiről van szó?

Question 1 of 8

Question 2 of 8

2. kviz-fulek-2-bebek-toronyA törökvész közeledtével a várat 1548-ban Alessandro da Vedano olasz hadi építész tervei alapján modernizálták, aki már az ágyúharc követelményeit is figyelembe vette a tervezésnél. A régi vár egy középső várrésszel és két új ötszögletű bástyával bővült.

Ki erősíttette meg várat? Nevét ma az egyik megmaradt bástya őrzi.

Question 2 of 8

Question 3 of 8

3. kviz-fulek-3-torok-csata1554 júniusában Fülek árulással került török kézre. akkor, amikor sem a birtokos Bebek Ferenc, sem a várkapitány, Jánosy Pál nem tartózkodott a várban. Az egyik változat szerint Hamza szécsényi szandzsákbégnek a kapitány szerecsen rabszolgája ajánlatot tett, hogy 100 aranyért a várat kezére juttatja. A szerecsen a bég csapatait egy rejtett szemétledobó nyíláson át a felső várba vezette, azok a vár ágyúit elfoglalva fokozatosan a helyzet uraivá váltak.

Hány évig maradt a vár török uralom alatt?

Question 3 of 8

Question 4 of 8

4. kviz-fulek-4-metszetA törökök első dolga Fülek bevételét követően az volt, írja Parti Zoltán ... a küldjétek a pénzt Fülekre című könyvében, hogy a vár legmagasabb tornyaira kitűzték a lófarkas zászlót vagy a félholdat, a templom és a várkápolna tornyáról pedig leverték a keresztet. A templomot megtisztították a fali mázolmányoktól és bálványoktól, muszlim imaházat csináltak belőle. Az oltárt és a padokat kidobták, a harangot leszerelték. Bevezették az iszlám törvénykezést. Kihirdették az adókat és azt, hogy minden a szultán tulajdona. A legyőzöttek elvonulhattak, aki Füleken maradt (340-350 keresztény) csak a város külső részeiben tartózkodhatott.

Melyik volt a legjelentősebb török adófajta?

Question 4 of 8

Question 5 of 8

5. kviz-fulek-5-rabszolgaA törökök hosszú időn keresztül Fülekről intézték támadásaikat az északi és a keleti területek ellen. Fennmaradt Ali bég latin nyelvű levele Zólyom város lakosságához, 1591-ből.
„... parancsolom, hogy küldjetek írásban választ, fogtok-e adót fizetni, vagy sem. Mert ha nem akartok, biztosak lehettek benne, hogy hatalmas seregemmel megtámadlak titeket, városotokat porrá égetem, benneteket pedig leigázlak és rabszolgaságra ítéllek. Jól jegyezzétek meg… mennyi zólyomi katona fölött győzedelmeskedtem, mennyi fejet, zászlót és dobot zsákmányoltam...“
A falvak inkább kifizették az adót. Amikor 1580-ban a dobsinaiak nem voltak hajlandók fizetni, a bég ezt követően kirabolta, majd fölégette a várost és 350 embert elhurcolt. A füleki piacon ebben az évben 2000 keresztényt adtak el rabszolgának.

Kik vették meg a rabszolgákat?
(két válasz lehetséges)

Question 5 of 8

Question 6 of 8

6. kviz-fulek-6-torok-furdoFülek széles környékén évtizedeken át pusztított a török, sok falvat felégetett. A szandzsák székhelyén azonban épített is. A sikeres városfoglalás után nem sokára hozzáláttak a város- és várfalak felújításához. Később épült Füleken török fürdő, új vízvezeték a várba, karavánszeráj, dzsámi.

A régészek által talált tárgyi emlékeken (pipák, fegyverek, kerámiák) kívül maradt-e Füleken nyoma a török építészetnek?

Question 6 of 8

Question 7 of 8

7. kviz-fulek-7-zsoldosFülek felszabadítása egész Nógrád és Gömör számára megváltásként hatott, hiszen ezt követően a térségből eltakarodott a népet sanyrgató, sarcoló török. Erre 1593. november 27-én, nyolc napos ostrom után került sor.

Ki volt a felszabadító hadak vezetője?

Question 7 of 8

Question 8 of 8

8. kviz-fulek-8-felszabaditas1593 telére Füleken visszatért az élet a régi kerékvágásba, újra szólt a harang, ismét lehettek, istentiszteletek, misék, keresztelők, papi szertartású temetések. Visszatérhettek a korábban elmenekült fülekiek. A város politikai és katonai jelentősége a 17. században napról napra növekedett. Ide menekült a nemesség a veszélyeztetett területekről. A század első felében fokozatosan ide települt a környék három vármegyéje (Nógrád, Pest-Pilis-Solt és Heves-Külső-Szolnok), sőt alkalmanként itt tartotta nemesi közgyűlését és törvényszékeit Hont és Csongrád is.

Ezen túl mi volt Fülek felszabadításának legnagyobb jelentősége?

Question 8 of 8


 

Kategóriatörténelem
TelepülésFülek [Fiľakovo]
Rövid URL
ID73841
Módosítás dátuma2016. január 6.

Hibát talált?

Üzenőfal