Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Sándor Anna

Sándor Anna

* 1951. január 28., Alsócsitár – / nyelvész, pedagógus

Sándor Anna a Nyitra melletti Alsócsitáron született. Az alapiskolát szülőfalujában és Nyitragerencséren végezte, majd az akkor még létező nyitrai magyar gimnáziumban érettségizett 1969-ben. 1974-ben végzett a pozsonyi Comenius Egyetem magyar-latin szakán, illetve 1983-ban történelem szakos tanári oklevelet szerzett. 1974-1985 között gimnáziumi tanár, majd 1990-től oktató a Nyitrai Pedagógiai Főiskolán (ma Konstantin Filozófus Egyetem) Magyar Nyelv és Irodalom tanszékén. 1986-ban kisdoktori, 2000-ben az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán magyar nyelvészetből PhD fokozatot szerzett. Ugyanott habilitált magyar nyelvészetből 2005-ben.
2001-2014 között a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének vezetője. Tudományos tevékenysége elsősorban a nyelvjáráskutatásra, nyelvföldrajzi kérdésekre és a szociolingvisztikára irányul. Néhány publikációja a névtan, fordítástudomány és az anyanyelvi oktatás kérdéseit is érinti. A Magyar Nyelvtudományi Társaság tagja. Kutatási területe a dialektológia, szociolingvisztika, transzlatológia, onomasztika és az anyanyelvoktatás. Az elmúlt időszakban több hazai és nemzetközi tudományos projekt vezetője, illetőleg kutatója volt. Vendégelőadóként magyarországi és más külföldi felsőfokú intézményekben (Helsinki Egyetem) tartott előadást.
Aktív résztvevője és szervezője a hazai és külföldi nyelvészeti konferenciáknak. A szakma képviselőin kívül a szélesebb nyilvánosságot is tájékoztatta a közérdekű nyelvi-nyelvhasználati kérdések tudományos megközelítéséről. Lakhelyén kívül számos Nyitra vidéki községben tartott előadást, emellett a Szlovák Rádió magyar adásában az Anyanyelvünk c. rovat gyakori előadója volt az utóbbi években. képviselőin kívül a szélesebb nyilvánosságot is tájékoztatta a közérdekű nyelvi-nyelvhasználati kérdések tudományos megközelítéséről. Lakhelyén kívül számos Nyitra vidéki községben tartott előadást, emellett a Szlovák Rádió magyar adásában az Anyanyelvünk c. rovat gyakori előadója volt az utóbbi években.

Elismerései:

– 1992 Magyar Nyelvtudományi Társaság Csűry Bálint emlékplakett
– 2009 UKF Egyetem rektori díja
– UKF Egyetem emlékérem
– 2011 Magyar Tudományos Akadémia – Arany János érem
– 2015 Magyar Érdemrend Lovagkeresztje
– 2016 Lotz János-emlékérem

Publikációi:

– 2000 Anyanyelvhasználat és kétnyelvűség egy kisebbségi magyar beszélőközösségben, Kolonban. Pozsony.
– 2001 A nyelvi attitűd kisebbségben. In: Magyar Nyelv XCVII/1, 87-95.
– 2002 A társadalmi és földrajzi tényezők szerepe a Nyitra-vidéki tájszóállomány alakításában. In: Gyurgyík László-Kocsis Aranka (szerk.): Társadalom – Tudomány. Bratislava, 96-116.
-2002 Az informális és formális beszédhelyzetek kontaktusjelenségei. In: Lanstyák I. – Simon Sz. (Red.): Tanulmányok a magyar-szlovák kétnyelvűségről. Bratislava, 114-126.
– 2004 A Nyitra-vidéki magyar nyelvjárások atlasza. Pozsony.
– 2004 „…S a nagyszülők beszélni tanulnak az unokák nyelvén” (a Nyitra- vidéki nyelvjárásgyűjtés szociolingvisztikai tanulságaiból). In: P. Lakatos Ilona – T. Károlyi Margit (szerk.): Nyelvvesztés, nyelvjárásvesztés, nyelvcsere. Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához. Budapest, 205-201.
– 2005 A továbblépés lehetőségei a szlovákiai magyar nyelvjáráskutatásban. In: Vörös Ferenc (red.): Regionálisdialektusok, kisebbségi nyelvhasználat. Budapest-Nitra–Šamorín, 107-113.-2005 A nyelv a tér- idő-társadalom hármas függvényében. Publikácie Katedry madarského jazyka a literatúry I. In: Studia artis grammaticae et litterarum. Nitra, 9-25.
– 2005 A magyar nyelv helyzete a Szlovákiai felsőoktatásban. In: Kontra Miklós (szerk.): Sült galamb? Magyar egyetemi tankönyvpolitika. Šamorín – Dunajská Streda, 161-166. (tsz. Vančo Ildikó)
– A koloni lyukas hímzés szakszókincse
– Szlovákiai magyar nyelvjárások (társszerző)
– Bevezetés a szlovákiai magyar nyelvjárások tanulmányozásába (társszerző)

Kategóriaországos
Életéhez kapcsolódó településekAlsócsitár [Štitáre], Kolon, Kolony [Kolíňany], Nyitra [Nitra]
Működési ideje20. század / 21. század
Tevékenységi köregyetemi oktató / pedagógus
ForrásinformációkFelvidéki értékőrzők vetélkedő 2016, Alsóbodoki Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola Bodoki menyecskék csapata: Csémi Viktória, Kusicki Fanni, Pásztor Angelika Rita, Ráczkó Vivien, Sádovsky Veronika, Takács Krisztina; felkészítő pedagógus: Hajtman Béla
Rövid URL
ID88307
Módosítás dátuma2020. január 30.

Hibát talált?

Üzenőfal