Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Galán Géza

* Komárom, 1942. máj. 4. / színművész, rendező, vállalkozó, cégtulajdonos

Komáromban érettségizett (1959), a po.-i Művészeti Főiskola Színházművészeti Karán színészi oklevelet szerzett (1963), majd a prágai Film- és TV Művészeti Akadémián dramaturg és rendező szakon tanult (1974). Foglalkozásai között az erdei munkás, színész, dramaturg, rendező, fotós, operatőr, forgatókönyvíró, szerkesztő egyaránt szerepel. Főbb irodalmi tevékenysége: forgatókönyvírás, publicisztika, műfordítás. 1965- től színészként és rendezőként működött Komáromban, Po.-ban, Kassán, Bp.-en. 1988- ban megalapította a zselizi SZABADtéri SZÍNHÁZat (ez volt az első színházi magánkezdeményezés). Segédrendezője volt az Ítélet című Dózsa-filmnek, s a Jókai Napok nagydíját nyerte el a Betyárok sírja (Tőzsér Árpád válogatása alapján írt és rendezett) műsorral. 1990-től vállalkozó, megalakította a TDK Galán Külker. Vállalatot, s megindította a Lehetőség c. hetilapot, melynek szerkesztője is volt. A lap néhány szám után anyagi okokból megszűnt. Ő alapította az első videostúdiót Csehszlovákiában (Galán video, 1984 –2000). A HAZAHÁZ nevű Közhasznú Alapítvány elnöke és létrehozója, azon belül a NEMZETszínISKOLA alapítója Budapesten (2000– 2004).

Kiemelkedő szerepet játszott az irodalmi színpadok szervezésében és műsorrendjük  gazdagításában.  Színpadi  műsorai közül kiemelkedik a Hazánk, Európa (1969) c. összeállítása és a Petőfi perben (Petőfi művei alapján, 1973) c. monodrámája. Egyesült Államok-beli tartózkodásakor (1989) videokazettát készített József Attila és Ady Endre verseiből, saját előadásában. Közíróként főleg a nemzetiségi kultúra kérdéseiben hallatja szavát. Petőfi percei c. monodrámáját a Magyar Televízió is közvetítette (1978), Som Petőfi! (Petőfi vagyok!) c. forgatókönyvét a Csehszlovák Televízió (1973), a Kladivo obce (A helység kalapácsa) címűt pedig a Csehszlovák Rádió közvetítette. Műfordításai között szlovák (J. Greš, J. Soloviè) és cseh (Zd. Podkalský) drámaírók művei szerepelnek.

Művek: Cím nélkül – Hazánk Európa, ir. műsor, 1969; Petőfi Sándor: A helység kalapácsa, dramatizáció, 1973; Petőfi percei, monodráma (Petőfi művei nyomán), 1973, Miskolc 2002.

Irodalom: Tóth Elemér: Méltó megemlékezés, ÚIfj 1973/4; Cselényi László: Hat kérdés G. G.-hoz, MNapt 1977.

F. Z.

Kategóriaregionális
Életéhez kapcsolódó településekKomárom [Komárno], Pozsony [Bratislava], Kassa [Košice]
Működési ideje20. század / 21. század
Tevékenységi körcégtulajdonos / rendező / színművész / vállalkozó
ForrásinformációkA cseh/szlovákiai magyar irodalom lexikona 1918—2004, Főszerkesztő: Fónod Zoltán, Második javított, bővített kiadás.
Rövid URL
ID125077
Módosítás dátuma2021. március 10.

Hibát talált?

Üzenőfal