Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Magyar Örökség díjjal kitüntetettek lezárult életműve

A Hungarikum bizottság 2021-ben kiemelkedő nemzeti értékké nyilvánította a Magyar Örökség díjjal kitüntetett személyek lezárult életműveit.
Felvidéki kitüntetettek:
Eszterházy János
Turczel Lajos
Duray Miklós
Fábry Zoltán
Huszár László
Pósa Lajos
Mács József
Kaszás Attila
Koncsol László
Pogány Erzsébet

AZ ÉRTÉK BESOROLÁSA
Szakterületkulturális örökség
Értékszint4. magyar nemzeti értéktár
A JAVASLATTEVŐ ADATAI
JavaslattevőRancsó Andrea
TelepülésHetény
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
Indoklás

MAGYAR ÖRÖKSÉG ÉS EURÓPA EGYESÜLET a MAGYAR ÖRÖKSÉG DÍJról
A Magyarországért Alapítvány kurátorai 1995-ben úgy határoztak jeles bizottságot kérnek fel arra a célra, hogy együtt munkálkodva Magyar Örökség-díj (MÖD) néven létrehozzák a „Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumát”. A MÖD létrehívóinak – Makovecz Imre, Fekete György, Farkas Balázs – és a Bírálóbizottság (BB) korábbi vezetőinek – Mádl Ferenc, Hámori József – erkölcsi hagyatéka nagy felelősséget ró ránk a kitüntetettek kiválasztásában, mert ők nemzetünk példaképei, kiket a hazaszeretet, a hit, a tiszta, megalkuvás nélküli élet jellemez.
A Magyar Örökség-díj gondozását 2003. márciusában a Magyar Örökség és Európa Egyesület (MÖEE) vállalta magára abban a reményben, hogy pályázatok, állami és civil támogatások révén biztosítani tudja a díj gondozásához szükséges anyagi fedezetet.
Állampolgári jogon mindenkinek módjában áll Magyar Örökség-díjra javasolni az általa érdemesnek tartott személyt, együttest, intézményt, teljesítményt. A Magyar Örökség-díj Bírálóbizottsága kizárólag az így beérkezett javaslatokból választja ki a díjazottakat. A BB évente négy alkalommal, esetenként hét-hét (évi 28) díjat oszt ki egy a díjhoz méltó helyen (éveken át a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében, 2023. júniustól pedig a RÁDAY HÁZ Dísztermében), melyet a MÖEE által biztosított kulturális program tesz emlékezetes eseménnyé.
A Bírálóbizottság tagjait a Magyar Örökség és Európa Egyesület háromtagú elnöksége kéri fel (hívja meg a Bírálóbizottságba), a Bírálóbizottság tagjai többségének egyetértése alapján. A Bírálóbizottság összetételének olyannak kell lennie, hogy tagjainak szakmája és hivatása révén lehetőség szerint az emberi kultúra minden területe – vallás, művészetek, társadalom-, természet- és alkalmazott tudományok, sport – képviselve legyen.
Az MÖEE szervezi és bonyolítja le a MÖD-höz kapcsolódó évi tizenkét alkalmat: BB ülés – díjazottak megszavazása (4), BB ülés – laudációk meghallgatása, szervezési kérdések megvitatása (4), MÖ Díjátadó (4).
A MÖEE gondozásában eddig öt kötet jelent meg „Magyar Örökség Laudációk Könyve” címmel, melyekben az 1995-2020 közötti díjazottakról szóló laudációk olvashatók.
A MÖ Díjátadóról audiovizuális felvétel készül, ami a közösségi média felületein és a honlapunkon – www.magyarorokseg.hu – elérhető. A MÖ Díjátadó ünnepségről rendszeresen beszámolnak a közmédia csatornái, a kereskedelmi adók, újságok, honlapok.
A Hungarikum Bizottság 2021. júniusában kiemelkedő nemzeti értékké nyilvánította a Magyar Örökség-díjjal kitüntetett személyek lezárult életműveit, ezáltal a Magyar Értéktár részévé válhattak a magyar történelem kiváló alkotó személyiségeinek munkásságai. Egyesületünk egyik fő feladatának tekinti a magyar kultúra múltbeli és jelenkori, közismert és kevésbé ismert kiemelkedő teljesítményeinek, személyiségeinek népszerűsítését, ezzel is elősegítve azt – a Hungarikum Bizottsággal megegyező – szándékot, hogy a szellemi értékek újra a figyelem középpontjába kerüljenek.

Népszerűsítő tevékenységünk során tervezzük, hogy igazán élővé tegyük az egyesületet. Programok és csoportos utazások szervezésével szeretnénk a hungarikumok és a Magyar Örökség díjazottak által képviselt nemzeti értékeinket megismertetni a diákokkal, fiatal generációval csakúgy, mint a társadalom szélesebb rétegével. Kerekasztal-beszélgetések és kisebb konferenciák keretében Hungarikum/MÖ díjazottak közönségtalálkozóit tervezzük, ahol az érdeklődők és maguk a díjazottak is megismerhetik egymást, és a valóban kiemelkedő teljesítményeket.
Koncertek és kulturális, tudományos találkozók keretében MÖ Díjasok fellépésével és közreműködésével életközelbe hozzuk a díjazottak munkásságát.
A MÖ-díjnak az elmúlt 25 évben nem volt professzionális, fizetett reklámja. Így a MÖ-díj, és annak társadalmunkban betöltött szerepe, értéke kevesebb emberhez, intézményhez jutott el, mint szerettük volna. Tervezzük reklámeszközök, nyomdai anyagok, köztéri hirdetések, média-kampány révén eljuttatni a Hungarikum/Magyar Örökség eszmeiségét, értékrendszerét a társadalom tagjaihoz.
A MÖ-díjnak nincs anyagi vonzata, vagyis a díjazottak nem részesülnek pénzjuttatásban, kizárólag egy merített papíron kiállított oklevél, egy nemesfém-jelvény (a díjazottak „aranyat érő” teljesítménye elismeréseként) és a díj jelentős elismertsége, presztízse jelenti a díj értékét.
Az egyesület a 2016-2020 időszak díjazottjainak laudációit tartalmazó könyvet – e sorban az ötödiket – 2023. áprilisban adta ki.

Budapest, 2023. május

Böszörményi Gergely, a Magyar Örökség és Európa Egyesület elnöke

Webhttps://magyarorokseg.hu
MELLÉKLETEK
Rövid URL
ID132866
Módosítás dátuma2024. szeptember 12.

Hibát talált?

Üzenőfal