Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Jedlik Ányos Emlékszoba

Jedlik Ányos Emlékszoba, Szímő
1800. január 11-én született Szímőn Jedlik Ányos István bencés szerzetes, tanár, feltaláló, természettudós. Tanulmányait szülőfalujában kezdte, majd a nagyszombati és a pozsonyi bencés gimnáziumban folytatta. 1817. október 25-én belépett a Szent Benedek rendbe. Ekkor kapta rendi nevét, az Ányost. A próbaév lejárta után a győri líceumban végezte a bölcsészeti tanfolyamot. A kurzus elvégzését követően Pannonhalmára került, hogy teológiát tanuljon. 1822. október 31-én a pesti Magyar Királyi Tudomány-Egyetemen a bölcsészet doktorává avatták. Pannonhalmára visszakerülve befejezte teológiai tanulmányait, és a püspök 1825-ben pappá szentelte. Kezdetben a győri gimnáziumban, majd a líceum fizika tanszékén tanított. 1831 márciusában elfoglalta az új állását a pozsonyi akadémián, ahol tankönyvírással kezdett foglalkozni. 1840 – ben a pesti királyi egyetemen a Természettani Tanszék vezetője lett. Sokat fáradozott a tudományos nyelv kialakításán. Szerkesztője az 1858-ban megjelent Német-magyar tudományos műszótárnak. Ismert munkái: Súlyos testek természettana, Hőtan, Fénytan. Kísérleti előadásai során saját találmányait is alkalmazta. Számos társulatnak volt tagja. Részt vett 1841-ben a Királyi Magyar Természettudományi Társulat megalakulásában. Rendes tagja a Magyar Tudományos Akadémiának, a Földrajzi Társulatnak, az Országos Iparegyesületnek, a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók Társaságának, a Matematikai és Fizikai Társulatnak. A Magyar Tudományos Akadémia nagyjutalmát megkapta a Súlyos Testek Természettana című munkájáért. 1867-ben királyi tanácsosi címmel, majd 1879-ben a 3.osztályú Vaskorona – renddel ismerték el méltóképpen egy életen át tartó tudományos munkásságát.Nyugdíjas éveit a győri bencés rendházban töltötte. 1895. december 13-án hunyt el. Ismertebb találmányai: dinamó, forgony, villamos kocsi, szódavízgyártó készülék, rácsosztógép, csöves villámfeszítő, galvánelemek.
Halálának 100. évfordulóján Szímő község Önkormányzatának kezdeményezésére a régi plébánia épületében emlékszobát rendeztek be Nagy András helyi Jedlik-kutató gyűjteményéből. A megnyitóra 1995. december 8-án került sor. Másnap, december 9-én a Szlovákiai Magyar Tudományos Társaság szakmai konferenciát tartott Lacza Tihamér és Ozogány Ernő szervezésében, melyen beszédet mondott többek között Morovics Tibor, a Szlovák Tudományos Akadémia Természettudományi Intézetének munkatársa és Füri Béla, műegyetemi tanár.

Születésének 200-ik évfordulóján, 2000. január 11-én, a Szlovák és a Magyar Posta bélyeget jelentetett meg, melyek napjainkban is a tárlat részét képezik. A kiállítási anyagot 2000-ben átköltöztették az öreg iskola épületébe. A bicentenárium tiszteletére Király Árpád főtitkár átadta a Jedlik-forgonyt, a budapesti Jedlik Ányos Társaság ajándékát, Kovács Balázs igazgató pedig a Paksi Atomerőmű Rt. ajándékát, a Jedlik-dinamó másolatát. A JÁT hozzájárulásának köszönhetően híres szülöttünk életútjának állomásait bemutató ismeretterjesztő táblával bővült a gyűjtemény.
2010-ben Jedlik hagyatéka méltó helyre került a felújított Jedlik Házba.
Az emlékszoba bemutatja életútját, családfáját, találmányait, a Jedlik-hagyomány ápolását szülőfalujában. A kiállítás tárgyát képezi többek között: a dinamó, a forgony és a villamos kocsi másolata, képek és képeslapok Jedlik életéről, munkásságáról, szülőfalujáról, Jedlik mellszobra, továbbá többféle kiadvány, könyv, értekezés híres szülöttünkről, Magyar György által készített Jedlik – szobor, gyászjelentésének másolata, valamint emlékplakettek, a Magyar Szikvízkészítők Jedlik Ányos Lovagrendjének emlékérme. Nagy András Jedlik-kutató több éves munkájának elismeréséül emléktáblát helyeztek el az emlékszoba falán. 2021-ben a Bethlen Gábor Alap támogatásával az emlékszoba digitalizálása valósult meg.

AZ ÉRTÉK BESOROLÁSA
Szakterületkulturális örökség
TelepülésSzimő [Zemné]
Értékszint3. felvidéki magyar értéktár
A JAVASLATTEVŐ ADATAI
JavaslattevőSzímői Jedlik Ányos Társaság
TelepülésSzímő
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
Indoklás

Jedlik Ányos életműve a magyar szellemi hagyaték szerves része. Nemcsak a Felvidékről, hanem az anyaországból is sok iskolás és felnőtt csoport látogat el, hogy részese legyen egy rendhagyó fizikaórának. Eötvössel Józseffel együtt valljuk:
„Emlékekből él az ember
s múltból él az emlékezet,
kinek nincs múltja,
nem lehet jelene s jövője sem.”
Van múltunk, hiszen egy szellemi óriás nőtt ki nemzetünkből, van jelenünk, mert nem hagyjuk kialudni a fényt, amit nagyságával meggyújtott az elmékben és van jövőnk, mert ismerjük Jedlik üzenetét: „Az igazak örökké élnek…”
Jedlik Ányos csodálatos példakép, igaz és örökké él, az utókor nem felejt.

Forrás, adományozó

Jedlik Ányos Emlékszoba – kiadvány, 2020
Mayer Farkas: Jedlik Ányos
Múltunk emlékei- honismereti, műemlékvédelmi és turisztikai magazin,2. évfolyam 1.szám
https://szimojedlik.eu

Webhttps://szimojedlik.eu
MELLÉKLETEK
Rövid URL
ID132659
Módosítás dátuma2024. szeptember 12.

Hibát talált?

Üzenőfal