Cséplőgép
A cséplőgépet 1948-ban az elhunyt Dely Imre testvérei Dely Béla és Dely József vették meg. Ez egy Hofer Shravna 1000 típusú cséplőgép volt, amit rövid 12 HP gőzmotor üzemeltetett. A cséplőgépet lóval vagy ökörrel vontatták a környező faluk kistermelői egyik helyről a másikra.
A háború után 1950. július 23-án a cséplőgép a helyi termelő szövetkezet tulajdonába került és a mai napig itt található. A gőzmotort az 50-es évek végén felváltotta a SLÁVIA nafta motor. Majd a 60-as években ezt a típusú cséplőgépet az SK 4-es váltotta fel.
Az augusztusban megkezdett aratás eleinte kézzel, kaszák segítségével történt és a kévéket kézzel szedték össze és rakták keresztekbe. Egy kereszt 25 darab kévéből állt (a kalászok egymással szemben elhelyezve a földön) és egy kéve a tetejére volt helyezve. Az 50-es évek végén megjelent az aratógép, amit traktor húzott, és ami a learatott búzát már kévékbe rakta. Az aratás időszakában a gyerekek feladata a kévék összeszedése volt, amit a felnőttek keresztekbe raktak. Ezeket a kereszteket kazlakba hordták és a cséplőgépet a kazal mellé állították.
A csépléshez kb. 12-14 emberre volt szükség. A legfontosabb feladata a gépésznek volt. Két ember adogatta a kazalról a kévéket. A cséplőgép tetején egy asszony állt, aki elvágta a kévéket összekötő kötelet és továbbította azokat az etetőnek, aki beleengedte kalásszal lefelé a kévéket a dobba. A dob szétverte a kalászokat és a szemek a dobkosáron keresztül kikerültek a vastagrostára. A szalmarázó kiválasztotta a pelyvát és a szemet. A nagyrostáról ezután a finomrostára került a szem és végül itt került ki a tisztaszem. A cséplőgép végén két ember állt a négy zsáknál, amikbe belekerült a tisztamag a fél mag a másodja és a piszkos mag. További két emberre volt szükség, hogy a felrakják a szalmát a kazalra. A legnehezebb munka azé az emberé volt, aki a pelyvát gereblyézte, mert abból nagy por szállt.
A cséplőgépet augusztusban kivitték Doma hegyére, a falu határába és mindenki kis kazlakban vitte a saját terményét cséplésre. A cséplőgép általában október végéig dolgozott. Még gőzmotor hajtotta gyakran előfordultak tűzesetek, de a legnagyobb hátránya az volt, hogy nagy por volt körülötte. Azonban óriási segítséget nyújtott a kistermelőknek, mert felváltotta a cséphadaróval való cséplést, ami fizikailag nagyon kimerítő volt.
Hibát talált?
Üzenőfal