Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye

Bertóké és Barátoké verbunk

Bertóké és Barátoké verbunk

Verbunk

A falu valamennyi,hagyományban megtartott verbunktáncára bizonyos mértékű kötöttség jellemző. A verbunk egy részénél csak a dallam volt meghatározva, a tánc előadásában a motívumokat többé-kevésbé szabadon váltogathatták, más résznél a dallami rögződéshez motivikai kötöttség is párosult.

Bertóké: A Bertóké verbunkot félkörben állva adják elő, először helyben táncolással, majd rugózó térdhajlítással guggolással ötvözik. Ritkán megfordulnak a tengelyük körül, majd érintő-lengő, dobogó lépéseket járnak tapsos motívumokkal. Rendszerint csárdással folytatódik.
Barátoké: Jóka másik hagyományos tánca a Barátoké. A táncszerkezetileg kétszeres verbunkot zárt körben állva vállfogással táncolják. A tánc első részében egy lábbal, lábukat ki-be forgatva helyben doboknak, a másik részében pedig kétlépéses csárdás- és hátul-elöl keresztező futó cifra lépésekkel jobbra-balra keringenek. A tempója folyamatosan gyorsul. A tempó növekedés miatt a Barátoké verbunkot a vetélkedő táncok egyik sajátos fajtájának tekinthetjük, mely általában a táncciklus, ill. a mulatság bezáró táncaként jelent meg.

A falu táncainak gyűjtését és feltárását Görföl Jenő kezdeményezte az 1970-es évek második felében. Tevékenységét Szabóné Szakál Mária, Szakál Julianna és Szabó Lajos támogatták. Ők kutatták fel a falu táncos szokásait és hagyományos táncait ismerőket, akik még emlékeztek a mozgásformákra és a tánckísérő dallamokra. Erről 1984-ben egy film is készült Jókán A Bertóké és társai címmel.

AZ ÉRTÉK BESOROLÁSA
Szakterületkulturális örökség
TelepülésJóka [Jelka]
Értékszint1. helyi (települési) értéktár
A JAVASLATTEVŐ ADATAI
JavaslattevőNégy határon át vetélkedő, 2018 – Jókai Gregorovits Lipót Magyar Tannyelvű Alapiskola Jókai malmozók csapata. Csapattagok: Kiss Abigél, Lakatos Brigitta, Nagy Karolina. Felkészítő pedagógus Deák Zoltán.
TelepülésJóka
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
Indoklás

Ezeknek a jókai táncoknak múltba nyúló kulturális története van, és még a mai napig megállták a helyüket a néptáncok körében.

Forrás, adományozó

– Fügedi János – Takács András: A Bertóké és társai (Jóka falu hagyományos táncai), Gyurcsó István Alapítvány Könyvek 34., Dunaszerdahely
– MTA BTK Zenetudományi Intézet, Néptánc Archívum

MELLÉKLETEK

Fullscreen Mode

Bertóké verbunk

Barátoké verbunk

Rövid URL
ID106965
Módosítás dátuma2019. február 2.

Hibát talált?

Üzenőfal